- bookworm 4.18.1-1
BLKID(8) | Керування системою | BLKID(8) |
НАЗВА¶
blkid — виявлення і виведення атрибутів блокового пристрою
КОРОТКИЙ ОПИС¶
blkid --label мітка | --uuid uuid
blkid [--no-encoding --garbage-collect --list-one --cache-file файл] [--output формат] [--match-tag мітка] [--match-token НАЗВА=значення] [пристрій...]
blkid --probe [--offset відступ] [--output формат] [--size розмір] [--match-tag мітка] [--match-types список] [--usages список] [--no-part-details] пристрій...
blkid --info [--output формат] [--match-tag мітка] пристрій...
ОПИС¶
Програма blkid є інтерфейсом командного рядка для роботи з бібліотекою libblkid(3). Вона може визначати тип вмісту (наприклад, файлова система чи резервна пам'ять), який зберігається на блоковому пристрої, а також атрибути (жетони, пари НАЗВА=значення) на основі метаданих вмісту (наприклад полів LABEL та UUID).
Рекомендуємо користуватися командою lsblk(8) для отримання відомостей щодо блокових пристроїв або lsblk --fs для отримання огляду файлових систем або findmnt(8) для пошуку вже змонтованих файлових систем.
lsblk(8) надає
більше
інформації,
кращі
можливості
керування
форматуванням
виведення,
прості у
користуванні
скрипти і
не
потребує
прав
доступу root
для
отримання
самих
відомостей.
blkid читає
відомості
безпосередньо
з
пристроїв,
а для
користувачів,
які не є
користувачем
root, повертає
кешовані
неперевірені
відомості.
blkid,
здебільшого,
призначено
для
системних
служб і
перевірки
функціональних
можливостей
libblkid(3).
Якщо вказано пристрій, буде показано лише жетони з цього пристрою. У рядку команди можна вказати декілька аргументів пристрій. Якщо не вказано жодного аргументу, буде виведено дані для усіх розділів або нерозподілених пристроїв у /proc/partitions, якщо їх було розпізнано.
Для blkid передбачено дві основні форми роботи: пошук пристрою за допомогою вказаної пари НАЗВА=значення та показ пар НАЗВА=значення для одного або декількох вказаних пристроїв.
З міркувань безпеки blkid без повідомлення ігнорує усі пристрої, де результат зондування є неоднозначним (виявлено декілька конфліктних файлових систем). У режимі низькорівневого зондування (-p) програма надає більше інформації та додатковий стан виходу. Рекомендуємо користуватися wipefs(8) для отримання докладного огляду або витирання застарілих даних (контрольних рядків) з пристрою.
ПАРАМЕТРИ¶
Після аргументів розмір і відступ можна додавати суфікси одиниць KiB (=1024), MiB (=1024*1024) тощо для GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB та YiB (частина «iB» є необов'язковою, наприклад, «K» є тим самим, що і «KiB») або суфікси KB (=1000), MB (=1000*1000) тощо для GB, TB, PB, EB, ZB і YB.
-c, --cache-file файл-кешу
-d, --no-encoding
-D, --no-part-details
-g, --garbage-collect
-H, --hint параметр
-i, --info
-k, --list-filesystems
-l, --list-one
Використання цього параметра наказує blkid використовувати udev, якщо його використано для жетонів LABEL і UUID у --match-token. Метою є надання виведених даних, які сумісні із іншими допоміжними програмами (подібними до mount(8) тощо) у системах, де ту саму мітку використано для декількох пристроїв.
-L, --label мітка
На жаль, початкова версія blkid(8) з e2fsprogs використовує параметр -L як синонім -o list. Для забезпечення ширшої застосовності використовуйте у своїх скриптах -l -o device -t LABEL=мітка та -o list замість параметра -L.
-n, --match-types список
blkid --probe --match-types vfat,ext3,ext4 /dev/sda1
виконує зондування файлових систем vfat, ext3 і ext4, і
blkid --probe --match-types nominix /dev/sda1
зондує щодо усіх підтримуваних форматів, окрім файлових систем minix. Цей параметр є корисним лише разом із --probe.
-o, --output формат
full
value
list
Цей формат виведення вважається ЗАСТАРІЛИМ, його замінила команда lsblk(8).
device
udev
Виведення udev повертає мітку ID_FS_AMBIVALENT, якщо буде виявлено більше суперблоків, а мітки ID_PART_ENTRY_* буде повернуто завжди для усіх розділів, включно із порожніми.
Цей формат виведення є ЗАСТАРІЛИМ.
export
Непридатні до друку символи буде закодовано за допомогою позначень символами ^ і M-, а усі потенційно небезпечні символи буде екрановано.
-O, --offset відступ
-p, --probe
Зауважте, що за використання низькорівневого зондування буде також повернуто відомості щодо типу таблиці розділів (мітку PTTYPE) та розділів (мітки PART_ENTRY_*). Назви міток, які буде створено низькорівневим зондуванням, буде засновано на назвах, які використовують на внутрішньому рівні у libblkid, і можуть відрізнятися від тих, які буде отримано без --probe (наприклад, PART_ENTRY_UUID= або PARTUUID=). Див. також --no-part-details.
-s, --match-tag мітка
-S, --size розмір
-t, --match-token НАЗВА=значення
-u, --usages список
blkid --probe --usages filesystem,other /dev/sda1
зондує щодо усіх форматів файлової системи або іншого (наприклад резервної пам'яті) і
blkid --probe --usages noraid /dev/sda1
зондує щодо усіх підтримуваних форматів, окрім RAID. Цей параметр є корисним лише разом із --probe.
-U, --uuid uuid
-h, --help
-V, --version
СТАН ВИХОДУ¶
Якщо буде знайдено вказаний пристрій або пристрій, на який посилається вказаний жетон (параметр --match-token), і можна зібрати якісь відомості щодо пристрою, буде повернуто стан виходу 0. Зауважте, що використання параметра --match-tag фільтрує мітки виведення, але не впливає на стан виходу.
Якщо вказаний жетон не було знайдено, або не вдалося ідентифікувати жоден (вказаний) пристрій, або неможливо зібрати будь-які відомості щодо ідентифікаторів пристрою або вмісту пристрою, буде повернуто стан виходу 2.
Для помилок використання та інших помилок буде повернуто стан виходу 4.
Якщо буде виявлено неоднозначний результат зондування у режимі низькорівневого зондування (-p), буде повернуто стан виходу 8.
ФАЙЛ НАЛАШТУВАНЬ¶
Стандартне розташування файла налаштувань /etc/blkid.conf можна перевизначити змінною середовища BLKID_CONF. вказані нижче параметри керують роботою бібліотеки libblkid:
SEND_UEVENT=<yes|not>
CACHE_FILE=<шлях>
EVALUATE=<способи>
СЕРЕДОВИЩЕ¶
Встановлення LIBBLKID_DEBUG=all вмикає виведення діагностичних даних.
АВТОРИ¶
blkid було створено Andreas Dilger для libblkid і удосконалено Theodore Ts'o і Karel Zak.
ДИВ. ТАКОЖ¶
libblkid(3), findfs(8), lsblk(8), wipefs(8)
ЗВІТИ ПРО ВАДИ¶
Для звітування про вади використовуйте систему стеження помилками на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.
ДОСТУПНІСТЬ¶
blkid є частиною пакунка util-linux, який можна отримати з Linux Kernel Archive <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.
ПЕРЕКЛАД¶
Український переклад цієї сторінки посібника виконано Yuri Chornoivan <yurchor@ukr.net>
Цей переклад є безкоштовною документацією; будь ласка, ознайомтеся з умовами GNU General Public License Version 3. НЕ НАДАЄТЬСЯ ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ.
Якщо ви знайшли помилки у перекладі цієї сторінки підручника, будь ласка, надішліть електронний лист до списку листування перекладачів: trans-uk@lists.fedoraproject.org.
11 травня 2022 року | util-linux 2.38.1 |