Scroll to navigation

WRITE(1) Příručka uživatele WRITE(1)

JMÉNO

write - pošle zprávu jinému uživateli

write uživatel [jméno_tty]

POPIS

write vám umožňuje komunikovat s ostatními uživateli, pomocí kopírování řádků z vašeho terminálu na jejich.

Když spustíte příkaz write, uživatel, kterému píšete, dostane zprávu ve formě:

Zpráva od vaše_jméno@váš_počítač na vaše_tty v hh:mm ...

Každé další napsané řádky se zkopírují na určený uživatelský terminál. Pokud chce druhý uživatel odpovědět, musí také spustit write.

Když chcete skončit, vložte znak konce souboru (end-of-file, tj. CTRL+d) nebo přerušovací znak (CTRL+c). Druhý uživatel uvidí zprávu EOF ukazující, že konverzace skončila.

You can prevent people (other than the superuser) from writing to you with the mesg(1) command. Some commands, for example nroff(1) and pr(1), may automatically disallow writing, so that the output they produce isn’t overwritten.

Pokud je uživatel, kterému chcete psát, přihlášen na více terminálech, můžete určit, na který terminál se bude psát zadáním jména terminálu jako druhého parametru za příkazem write. Můžete také nechat program write vybrat jeden z terminálů - vybere se ten s nejkratší časovou prodlevou (idle time). Pokud je tedy uživatel přihlášen v práci a zároveň je připojen z domova, zpráva dojde na správný terminál.

Tradiční dohoda při psaní je, že značka -o, buď na konci řádku nebo na vlastním řádku, znamená, že je řada na druhé osobě. Znaky oo znamenají, že osoba předpokládá, že konverzace skončila.

VOLBY

-h, --help

Zobrazí nápovědu a skončí.

-V, --version

Vypíše informace o verzi a skončí.

HISTORIE

Příkaz write se objevil v AT&T UNIXu verze 6.

DALŠÍ INFORMACE

mesg(1), talk(1), who(1)

HLÁŠENÍ CHYB

Pro hlášení chyb (anglicky) použijte systém pro sledování problémů na <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

TIRÁŽ

The write command is part of the util-linux package which can be downloaded from Linux Kernel Archive <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

PŘEKLAD

Překlad této příručky do španělštiny vytvořili Ondřej Pavlíček <mox@post.cz>

Tento překlad je bezplatná dokumentace; Přečtěte si GNU General Public License Version 3 nebo novější ohledně podmínek autorských práv. Neexistuje ŽÁDNÁ ODPOVĚDNOST.

Pokud narazíte na nějaké chyby v překladu této příručky, pošlete e-mail na adresu translation-team-cs@lists.sourceforge.net.

11. května 2022 util-linux 2.38.1