table of contents
FIND(1) | General Commands Manual | FIND(1) |
NÉV¶
find - fájlokat keres egy könyvtárstruktúrában
ÁTTEKINTÉS¶
find [útvonal...] [kifejezés]
LEÍRÁS¶
Ez a kézikönyv lap a find GNU változatát dokumentálja.
A find program a megadott fájloktól induló könyvtárfában keres a megadott kifejezés balról jobbra való kiértékelésével. A program által figyelembe vett precedenicaszabályokat lásd az OPERÁTOROK fejezetetben. Mihelyt egyértelmű, hogy egy fájl megfelel-e a kifejezésnek, a következő fájl vizsgálatába kezd. (Nem feltétlen értékeli ki tehát a teljes kifejezést. Pl. ha egy and kifejezés bal oldalán hamis, vagy egy or kifejezés bal oldalán igaz feltétel van, az egyértelművé teszi az egész kifejezés értékét. Ilyenkor a find nem vizsgálja tovább a kifejezést.)
Az első argumentum, amely `-', `(', `)', `,', vagy `!' jellel kezdődik jelenti a kifejezés elejét. Az ez előtti argumentumokat keresési útvonalaknak veszi a program, az ez utániakat a kifejezés további részeként. Ha nincs útvonal megadva, az aktuális könyvtárból indul a keresés. Ha pedig nincs kifejezés megadva, a `-print' lesz használva.
A find kilépési állapota 0 ha minden fájlt sikeresen feldolgozott, nagyobb, mint 0, ha valami hiba történt.
KIFEJEZÉSEK¶
A kifejezés opciókból, tesztekből és akciókból áll, melyeket operátorok választanak el egymástól. Az opciók a teljes műveletet befolyásolják, nemcsak egy fájlra vonatkoznak, és mindig igaz a visszatérési értékük. A tesztek igaz és hamis értéket egyaránt visszaadhatnak. Az akcióknak oldalhatásuk (side effect) van, és igaz vagy hamis értékkel is visszatérhetnek.
Az operátor elhagyható, ilyenkor az alapértelmezett -and kerül behelyettesítésre. Amennyiben a kifejezés a -prune -on kívül nem tartalmaz akciót, a -print lesz végrehajtva minden fájlra, melyre a kifejezés igaz.
OPCIÓK¶
Minden opció mindig igaz értéket ad vissza. Mindig hatnak, nemcsak akkor, amikor a feldolgozás eljut a helyükre. Ezért az áttekinthetőség kedvéért a kifejezés elejére célszerű tenni őket.
- -daystart
- Az időpontokat (-amin, -atime, -cmin, -ctime, -mmin, és -mtime esete) a mai nap kezdetétől számítja, nem 24 órával ezelőttől.
- -depth
- A könyvtárak feldolgozása előtt tartalmukat dolgozza fel.
- -follow
- Nem a szimbolikus kötésekre hivatkozik, hanem az általuk mutatott fájlra. Bekapcsolja -noleaf-ot is.
- -help, --help
- Egy összegzést ír ki a find használatáról, majd kilép.
- -maxdepth levels
- Legfeljebb levels (ez egy nemnegatív szám) mélységben megy bele a könyvtárstruktúrába. `-maxdepth 0' azt jelenti, hogy csak a parancssorban argumentumként megadott fájlokra kell a teszteket és az akciókat végrehajtani.
- -mindepth levels
- A levels-ben adott nemnegatív egésznél kisebb mélységben nem alkalmaz egyetlen tesztet vagy akciót sem. `-mindepth 1' azt jelenti, hogy a parancssori argumentumokat nem, csak az alattuk levő könyvtárakat dolgozza fel.
- -mount
- Nem megy bele olyan alkönyvtárba, amely más fájlrendszeren van. Ugyanaz, mint -xdev. (Csak kompatibilitási okokból került implementálásra.)
- -noleaf
- Nem használja azt a feltevést, hogy a könyvtárak kettővel kevesebb alkönyvtárat tartalmaznak, mint a kemény kötéseik száma. Erre olyankor van szükség, amikor a keresés olyan fájlrendszeren történik, amelyik nem követi a Unix könyvtárkonvencióit, mint pl. az MS-DOS vagy a CD-ROM-ok.
Unix alatt ugyanis minden könyvtárnak van két kemény kötése: a saját neve és a `.' bejegyzés. Továbbá, minden alkönyvtárának van egy `..' bejegyzése, amely rá vonatkozik. Ezért tehát a Unix-ban egy könyvtár kemény kötéseinek száma mindig kettővel több alkönyvtárainak számánál. Ennek felhasználásával a keresés Unix rendszereken jelentősen gyorsítható, mert a kemény kötések számánál kettővel kevesebb alkönyvtár megvizsgálása után nem kell továbbiakat keresni, azaz nem kell egy csomó másik fájlt vizsgálni, hisz azok biztosan normális, azaz "levél" (leaf) fájlok. Ez a feltételezés természetesen nem igaz más rendszerekben, így ott find kihagyhatna alkönyvtárakat.
- -version, --version
- Kiírja a verziószámot és kilép.
- -xdev
- Nem megy bele olyan alkönyvtárba, amely más fájlrendszeren van.
TESZTEK¶
Numerikus argumentumok az alábbi módon adhatók meg:
- +n
- nagyobb mint n,
- -n
- kisebb mint n,
- n
- pontosan n.
- -amin n
- A fájl utoljára n perce lett használva.
- -anewer file
- A fájl utolsó használata frissebb, mint a file módosítási dátuma. -anewer -t csak akkor befolyásolja a -follow, ha a -follow előbb szerepel a parancssorban, mint -anewer.
- -atime n
- A fájl utoljára n*24 órája lett használva.
- -cmin n
- A fájl státusza n perce lett utoljára módosítva.
- -cnewer file
- A fájl utolsó státuszmódosítása frissebb, mint a file módosítási dátuma. -cnewer -t csak akkor befolyásolja a -follow, ha a -follow előbb szerepel a parancssorban, mint -cnewer.
- -ctime n
- A fájl státusza utoljára n*24 órája lett módosítva.
- -empty
- A fájl üres. (Szabályos fájlra és könyvtárra is vonatkozik.)
- -false
- Mindig hamis
- -fstype type
- A fájl type típusú fájlrendszeren van. Az érvényes fájlrendszer-típusok a Unix változataitól függenek. Egy nem teljes lista a Unix rendszerek alatt előforduló fájlrendszerekről: ufs, 4.2, 4.3, nfs, tmp, mfs, S51K, S52K. (Linux alatt a legjellemzőbbek: ext2, msdos, minix, iso9660, vfat.) A -printf a %F direktívával a fájlrendszer típusának megállapítására használható.
- -gid n
- A fájl numerikus csoportazonosítója (group ID) n.
- -group gname
- A fájl a gname csoporthoz tartozik. (Numerikus érték is megengedett.)
- -ilname pattern
- Ugyanaz, mint -lname, csak nem tesz különbséget a kis- és nagybetűk között.
- -iname pattern
- Ugyanaz, mint -name, csak nem tesz különbséget a kis- és nagybetűk között. Páldául a `fo*' és `F??' minták illeszkednek a `Foo', `FOO', `foo', `fOo' fájlnevekhez is.
- -inum n
- A fájl inode száma n.
- -ipath pattern
- Ugyanaz, mint -path, csak nem tesz különbséget a kis- és nagybetűk között.
- -iregex pattern
- Ugyanaz, mint -regex, csak nem tesz különbséget a kis- és nagybetűk között.
- -links n
- A fájlnak n kötése van.
- -lname pattern
- A fájl egy szimbolikus kötés, melynek tartalma illeszkedik a pattern burokmintára. A metakarakterek nem kezelik a `/'-t és a `.'-t speciálisan.
- -mmin n
- A fájl adatai utoljára n perce lettek módosítva.
- -mtime n
- A fájl adatai utoljára n*24 órája lettek módosítva.
- -name pattern
- A fájlnév alapja (azaz a fájl elérési útja a bevezető könyvtárak nélkül) illeszkedik a pattern burokmintához. A metakarakterek (`*', `?' és `[]') nem illeszkednek a fájl alapneve elején található `.'-hoz. Egy könyvtár és az alatta levő fájlok figyelmen kívül hagyására a -prune használható. (Lásd a -path leírásánál levő példát.)
- -newer file
- A fájl frissebben lett módosítva, mint file. -newer -t csak akkor befolyásolja a -follow, ha a -follow előbb szerepel a parancssorban, mint -newer.
- -nouser
- Nincs a fájl numerikus felhasználói azonosítójának (user ID) megfelelő felhasználó.
- -nogroup
- Nincs a fájl numerikus csoportazonosítójának (group ID) megfelelő csoport.
- -path pattern
- A fájlnév illeszkedik a pattern burokmintához.
A metakarakterek nem kezelik `/'-t és `.'-t speciálisan.
Például:
find . -path './sr*sc'
kinyomtat egy bejegyzést a './src/misc' könyvtárról, ha az létezik. Egy teljes könyvtárfa figyelmen kívül hagyásához a -prune használható a fa minden fájljának ellenőrzése helyett. Például a többi fájl nevének nyomtatása megvalósítható a következő módon:
find . -path './src/emacs' -prune -o -print
- -perm mode
- A fájl engedélybitjei pontosan a mode -nak megfelelőek. A mode megadása lehet oktális vagy szimbolikus. Szimbolikus esetben a 0 mód a kiindulás.
- -perm -mode
- A mode minden engedélybitje be van állítva a fájlra is.
- -perm +mode
- A mode engedélybitjeinek valamelyike be van állítva a fájlra is.
- -regex pattern
- A fájlnév illeszkedik a pattern szabályos kifejezéshez. Az illeszkedés a teljes elérési útra vonatkozik, nem a keresésre. Például egy `./fubar3' fájlhoz való illeszkedésre használható a `.*bar.' vagy `.*b.*3' szabályos kifejezés, de a `b.*r3' nem.
- -size n[bckw]
- A fájl mérete n egységnyi. Az egység az 512-bájtos blokk alapértelmezésben vagy `b' végződés esetén, bájt, ha a végződés `c', kilobájt, ha a végződés `k', 2-bájtos szó, ha a végződés `w'.
- -true
- Mindig igaz.
- -type c
- A fájl c típusú, ahol a lehetséges értékek:
- -uid n
- A fájl numerikus felhasználói azonosítója (user ID) n.
- -used n
- A fájl utoljára n nappal a státusza megváltoztatása után volt használatban.
- -user uname
- A fájl a uname felhasználó tulajdonában van. (Numerikus érték is megengedett.)
- -xtype c
- Ugyanaz, mint -type, hacsak nem a fájl szimbolikus kötés. Ebbean az esetben: ha -follow nem adott, akkor igaz az értéke amennyiben a fájl egy c típusú fájlra mutató link; amennyiben -follow is adott, igaz, ha c egyenlő `l'-lel. Más szavakkal: szimbolikus kötés esetén -xtype annak a fájlnak a típusát vizsgálja, amit -type nem vizsgál.
AKCIÓK¶
- -exec command ;
- Végrehajtja a command parancsot. Értéke igaz, ha a parancs 0 státuszt ad vissza. A következő `;'-ig a find minden argumentumát a parancs argumentumának veszi. A `{}' string az aktuálisan feldolgozás alatt álló fájl nevével helyettesítődik. Ezen szerkezeteket esetlegesen meg kell védeni (a `\' használatával) attól, hogy a burok kifejtese őket. A parancs végrehajtása a kiindulási könyvtárból történik.
- -fls file
- Igaz; ugyanaz, mint -ls, csak a file-ba ír. (Az -fprint -hez hasonlóan.)
- -fprint file
- Igaz. A teljes fájlnevet a file fájlba írja. Amennyiben a file nem létezik a find futtatásakor, a find létrehozza, ha pedig létezik, csonkolja. A ``/dev/stdout'' és ``/dev/stderr'' fájlenevket speciálisan kezeli: a szabványos kimenetre és szabványos bemenetre vonatkoznak.
- -fprint0 file
- Igaz; ugyanaz, mint -print0, csak azfile fájlba ír. (Az -fprint -hez hasonlóan.)
- -fprintf file format
- Igaz; ugyanaz, mint -printf, csak azfile fájlba ír. (Az -fprint -hez hasonlóan.)
- -ok command ;
- Ugyanaz, mint -exec, de először megkérdezi a felhasználót a standard bemeneten. Amennyiben a válasz nem `y'-nal vagy `Y'-nal kezdődik, nem futtatja a parancsot, és hamis értékkel tér vissza.
- Igaz; a fájl teljes nevét, majd egy újsor-jelet a szabványos kimenetre írja.
- -print0
- Igaz; a fájl teljes nevét, majd egy null-karaktert a standard kimenetre írja. Ez megengedi, hogy újsor-jelet tartalmazó fájlnevek esetén a find kimenetét feldolgozó programok jól működjenek.
- -printf format
- Igaz; a format által megadott formátumban nyomtat a a standard kimenetre. Értelmezi a `\' és `%' direktívákat. Mezőszélesség és pontosság a C-beli `printf'-fel megegyező módon adható meg. A -print-től eltérően -printf nem ír ki automatikusan újsorjelet a kimenetre. A direktívák a következők lehetnek:
- \a
- Figyelmeztető csengő (alarm bell).
- \b
- Fordított törtvonal (backspace).
- \c
- Ezen formátumból való nyomtatást megállítja és kiírja (flush) a kimenetet.
- \f
- Soremelés (form feed).
- \n
- Újsor (newline).
- \r
- Kocsi vissza (carriage return).
- \t
- Vízszintes tabulátor (horizontal tab).
- \v
- Függőleges tabulátor (vertical tab).
- \\
- Betű szerinti fordított törtvonal (literal backslash, `\').
Egy `\', majed egy másik karakter rendes karakterként viselkedik, azaz mindegyik kinyomtatásra kerül.
- %%
- Betű szerinti százalékjel.
- %a
- A fálj utolsó elérési ideje a C `ctime' függvényének formátumában.
- %Ak
- A fálj utolsó elérési ideje a k által megadott formátumban. Ez lehet `@', vagy egy direktíva a C `strftime' függvényének megfelelően. k lehetséges értékeit a következőkben megadjuk. Néhány közülük nem minden rendszeren elérhető a `strftime' függvények rendszerfüggősége miatt.
- @
- 1970. január 1. 00:00 GMT óta eltelt másodpercek.
Időmezők:
- H
- óra (00..23)
- I
- óra (01..12)
- k
- óra ( 0..23)
- l
- óra ( 1..12)
- M
- perc (00..59)
- p
- a `locale'-nak megfelelő AM vagy PM
- r
- idő 12 órás formátumban (hh:mm:ss [AP]M)
- S
- másodperc (00..61)
- T
- idő 24 órás formátumban (hh:mm:ss)
- X
- a `locale'-nak megfelelő időjelzés (H:M:S)
- Z
- időzóna (pl. EDT) vagy semmi, ha az időzóna nem meghatározható
Dátum mezők:
- a
- a `locale'-nak megfelelő rövidített napnév (pl. Sun..Sat)
- A
- a `locale'-nak megfelelő teljes napnév (pl. Sunday..Saturday)
- b
- a `locale'-nak megfelelő rövidített hónapnév (pl. Jan..Dec)
- B
- a `locale'-nak megfelelő teljes hónapnév (pl. January..December)
- c
- a `locale'-nak megfelelő dátum és idő (pl. Sat Nov 04 12:02:33 EST 1989)
- d
- a hónap napja (01..31)
- D
- dátum (mm/dd/yy)
- h
- ugyanaz, mint b
- j
- az év napja (001..366)
- m
- hónap (01..12)
- U
- az év hányadik hetéről van szó, ha vasárnappal kezdjük a heteket (00..53)
- w
- a hét hányadik napja (0..6)
- W
- az év hányadik hetéről van szó, ha hétfővel kezdjük a heteket (00..53)
- x
- a `locale'-nak megfelelő dátum (pl. mm/dd/yy)
- y
- az év utolsó két jegye (00..99)
- Y
- év (1970...)
- %b
- A fájlméret 512 bájtos blokkokban (felkerekítve).
- %c
- A fájl státuszának utolsó megváltoztatási ideje a C `ctime' függvényének formátumában.
- %Ck
- A fájl státuszának utolsó megváltoztatási ideje a k formátum által megadott módon (%A-hoz hasonlóan).
- %d
- A fájl mélysége a könyvtárfában. A 0 azt jelenti, hogy a fájl parancssori argumentum volt.
- %f
- A fájl neve a bevezető könyvtárnevek nélkül.
- %F
- A fájlrendszer neve. Ez az érték használható az -fstype-nál.
- %g
- A fájl csoportneve vagy a numerikus csoportazonosító, ha nincs neve a csoportnak.
- %G
- A fájl numerikus csoportazonosítója.
- %h
- A teljes fájnév bevezető könyvtárnevei.
- %H
- Azon parancssori argumentumok, melyek alatt nem talált fájlt a find.
- %i
- A fájl inode száma decimálisan.
- %k
- A fájl mérete 1K blokkokban (felkerekítve).
- %l
- A szimbolikus kötés célja. (Üres, ha a fájl nem szimbolikus kötés.)
- %m
- A fájl engedélybitjei oktálisan.
- %n
- A fájl kemény kötéseinek száma.
- %p
- A fájl (teljes) neve.
- %P
- A fájl neve azon parancssori argumentum nélkül, amely alatt megtalálta a find.
- %s
- A fájl mérete bájtokban.
- %t
- A fájl utolsó módosítási ideje a C `ctime' függvényének formátumában.
- %Tk
- A fájl utolsó módosítási ideje a k által megadott formában. (Lásd %A-nál.)
- %u
- A fájl tulajdonosának neve, vagy numerikus felhasználói azonosítója, ha nincs neve a felhasználónak.
- %U
- A fájl tulajdonosának numerikus felhasználói azonosítója.
A `%' jel után álló bármely más karakter esetén csak a megadott karakter íródik ki.
- -prune
- Ha nincs -depth megadva, akkor igaz. Nem megy bele az aktuális
könyvtárba.
Ha -depth adott, akkor hamis és nincs hatása. - -ls
- Igaz. listázza az aktuális fájlt `ls -dils' formában a standard kimenetre. A blokkméret 1K, hacsak nem a POSIXLY_CORRECT környezeti változónak értéket adtunk. Ekkor 512 bájtos blokkmérettel számol.
OPERÁTOROK¶
Az operátorokat csökkenő precedenciasorrendben listázzuk:
- ( expr )
- Precedencia változtatás.
- ! expr
- Igaz, ha az expr kifejezés hamis.
- -not expr
- Ugyanaz, mint ! expr.
- expr1 expr2
- Logikai és. Nem értékeli ki expr2-t, ha expr1 hamis.
- expr1 -a expr2
- Ugyanaz, mint expr1 expr2.
- expr1 -and expr2
- Ugyanaz, mint expr1 expr2.
- expr1 -o expr2
- Logikai vagy. expr2-t nem értékeli ki, ha expr1 igaz.
- expr1 -or expr2
- Ugyanaz, mint expr1 -o expr2.
- expr1 , expr2
- Listáz. expr1 és expr2 is mindig kiértékelésre kerül. expr1 értéke nem számít, a lista expr2 értékét adja vissza.
LÁSD MÉG¶
locate(1), locatedb(5), updatedb(1), xargs(1) Finding Files (Info fájl, vagy nyomtatott változat)
MAGYAR FORDÍTÁS¶
Horváth András <horvatha@rs1.szif.hu>