table of contents
- bookworm 1:4.18.1-1
- bookworm-backports 1:4.24.0-2~bpo12+1
- testing 1:4.24.0-2
- unstable 1:4.24.0-2
sync(2) | System Calls Manual | sync(2) |
NAZWA¶
sync, syncfs - zrzuca bufory systemu pliku na dysk
BIBLIOTEKA¶
Standardowa biblioteka C (libc, -lc)
SKŁADNIA¶
#include <unistd.h>
void sync(void);
int syncfs(int fd);
sync():
_XOPEN_SOURCE >= 500
|| /* Od glibc 2.19: */ _DEFAULT_SOURCE
|| /* glibc <= 2.19: */ _BSD_SOURCE
syncfs():
_GNU_SOURCE
OPIS¶
sync() wymusza fizyczne zapisanie w systemach plików wszystkich oczekujących modyfikacji metadanych systemów plików i zbuforowanych danych plików.
syncfs() jest podobny do sync(), ale synchronizuje tylko system plików zawierający plik, do którego odnosi się otwarty deskryptor pliku fd.
WARTOŚĆ ZWRACANA¶
Po pomyślnym zakończeniu syncfs() zwraca zero, po błędzie zwraca -1 i ustawia errno, wskazując błąd.
BŁĘDY¶
sync() zawsze kończy się pomyślnie.
syncfs() może się nie powieść co najmniej z poniższych powodów:
- EBADF
- fd nie jest prawidłowym deskryptorem pliku.
- EIO
- Wystąpił błąd podczas synchronizacji. Błąd może odnosić się do danych zapisywanych do jakiegoś pliku w systemie plików albo do metadanych powiązanych z samym systemem plików.
- ENOSPC
- Wyczerpano miejsce na dysku podczas synchronizacji.
- ENOSPC, EDQUOT
- Dane zapisano do pliku na NFS lub na innym systemie plików, który nie przydziela miejsca w momencie wywołania systemowego write(2) i któryś z poprzednich zapisów nie powiódł się ze względu na brak miejsca na dysku.
WERSJE¶
syncfs() pojawiło się w Linuksie 2.6.39; wsparcie biblioteczne zostało dodane w glibc 2.14.
STANDARDY¶
sync(): POSIX.1-2001, POSIX.1-2008, SVr4, 4.3BSD.
syncfs() jest specyficzne dla Linuksa.
UWAGI¶
Począwszy od glibc 2.2.2 prototyp wywołania sync() w Linuksie wygląda jak powyżej, zgodnie z różnymi standardami. W wersji 2.2.1 i wcześniejszych biblioteki glibc było to "int sync(void)", a sync() zawsze zwracało 0.
Zgodnie ze standardowymi wskazaniami (np. POSIX.1-2001), sync() szereguje zapisy, lecz może powrócić przed dokonaniem fizycznego zapisu. Mimo to Linux czeka na zakończenie operacji wejścia/wyjścia i dlatego sync() lub syncfs() dają te same gwarancje, co wywołanie fsync(2) na każdym pliku w systemie lub odpowiednio w systemie plików.
W głównej gałęzi jądra, w wersjach wcześniejszych niż Linux 5.8, syncfs() zawodziło tylko, gdy podano nieprawidłowy deskryptor pliku (EBADF). Od Linuksa 5.8, syncfs() zgłosi błąd również wówczas, gdy nie uda się zapisać jednego lub więcej i-węzłów, od ostatniego wywołania syncfs().
USTERKI¶
Przed Linuksem 1.3.20, Linux nie czekał na zakończenie operacji wejścia/wyjścia przed powróceniem z tego wywołania systemowego.
ZOBACZ TAKŻE¶
TŁUMACZENIE¶
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl>, Andrzej Krzysztofowicz <ankry@green.mf.pg.gda.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
5 lutego 2023 r. | Linux man-pages 6.03 |