APTITUDE(8) | Přehled příkazů | APTITUDE(8) |
JMÉNO¶
aptitude - vysokoúrovňové rozhraní k balíčkovacímu systému
PŘEHLED¶
aptitude [<volby>...] {autoclean | clean | forget-new | keep-all | update | safe-upgrade}
aptitude [<volby>...] {changelog | full-upgrade | download | forbid-version | hold | install | keep-all | markauto | purge | reinstall | remove | show | unhold | unmarkauto | build-dep | build-depends} <balíky>...
aptitude extract-cache-subset <výstupní_adresář> <balíky>...
aptitude [<volby>...] search <vzory>...
aptitude [<volby>...] {add-user-tag | remove-user-tag} <značka> <balíky>...
aptitude [<volby>...] {why | why-not} <vzory>... <balík>
aptitude [-S <jmsoub>] [-u | -i]
aptitude help
POPIS¶
aptitude je textové rozhraní k balíčkovacímu systému Debianu.
Umoňuje uivateli prohlíet a třídit seznamy balíků a také tyto balíky jednodue spravovat (instalovat, aktualizovat a odstraňovat). Program můe pracovat z příkazového řádku, nebo v celoobrazovkovém reimu.
AKCE NA PŘÍKAZOVÉM ŘÁDKU¶
První argument, jen nezačíná pomlčkou („-“), je povaován za akci, kterou má program provést. Pokud není zadána ádná akce, aptitude se spustí v celoobrazovkovém reimu.
Dostupné jsou následující akce:
install
Pro výběr konkrétní verze balíku přidejte ke jménu balíku „=<verze>“, například „aptitude install apt=0.3.1“. Chcete-li vybrat balík z určitého archivu, přidejte za název balíku „/<archiv>“, například „aptitude install apt/experimental“.
Příkazem pro instalaci nemusíte pouze instalovat nové balíky. Přidáním „aktivní přípony“ za název balíku můete říci aptitude, aby s ním provedla nějakou jinou akci. Například aptitude remove wesnoth+ balík wesnoth neodstraní, ale naopak jej nainstaluje. K dispozici jsou následující aktivní přípony:
<balík>+
<balík>+M
<balík>-
<balík>_
<balík>=
<balík>:
<balík>&M
<balík>&m
Jako speciální případ můete pouít „install“ bez argumentů - tím provedete vechny naplánované, ale dosud nevyřízené akce.
Poznámka
Po konečném potvrzení klávesou Y příkaz „install“ modifikuje vnitřní záznamy aptitude o akce, které se mají provést. Pokud např. zadáte příkaz „aptitude install foo bar“ a pak instalaci přeruíte, musíte poté zadat (třeba) „aptitude remove foo bar“, aby se zruil původní příkaz.
remove, purge, hold, unhold, keep, reinstall
(Například „aptitude remove '~ndeity'“ odstraní vechny balíky, jejich název obsahuje řetězec „deity“)
markauto, unmarkauto
Podrobnějí informace o automaticky instalovaných balících naleznete v referenční příručce aptitude v kapitole „Správa automaticky instalovaných balíků“.
build-depends, build-dep
Je-li zadán parametr --arch-only, bude se brát ohled pouze na závislosti specifické pro danou architekturu (tzn. budou se ignorovat Build-Depends-Indep a Build-Conflicts-Indep).
forbid-version
Tento příkaz je uitečný pro přeskočení nefunkčních verzí balíků, ani byste museli nastavovat příznak pro podrení a následně jej zase ruit. Rozhodnete-li se nakonec pro instalaci zakázané verze, příkaz „install“ umí tento zákaz zruit.
reinstall
update
safe-upgrade
V některých situacích je potřeba pro aktualizaci jednoho balíku odstranit balík jiný, co tento příkaz nepovoluje. Chcete-li aktualizovat i takové balíky, pouijte příkaz full-upgrade.
full-upgrade
Poznámka
Tento příkaz se z historických důvodů nazýval dist-upgrade a aptitude jej stále pod tímto názvem rozpoznává jako synonymum k full-upgrade.
keep-all
forget-new
search
Pokud nezadáte parametr -F, bude výstup příkazu aptitude search vypadat nějak takto:
i apt - Pokročilé rozhraní pro dpkg pi apt-build - Rozhraní pro apt pro sestavení, optimaliz cp apt-file - APT nástroj pro prohledávání balíků -- př ihA raptor-utils - Nástroje Raptor RDF Parser
Kadý nalezený balík je na samostatném řádku. První písmeno kadého řádku zobrazuje aktuální stav balíku. Nejběnějí stavy jsou p, co znamená, e v systému není po balíku ani vidu ani slechu, c značí, e byl balík smazán, ale konfigurační soubory se stále nachází v systému, i označuje nainstalované balíky a v znamená, e se jedná o virtuální balík. Druhý znak zobrazuje očekávanou akci nad balíkem (pokud je naplánována; jinak se zobrazí mezera). Mezi nejběnějí akce patří i, co znamená e je balík naplánovaný pro instalaci, d říká, e se balík odstraní a p znamená, e se balík odstraní i s konfiguračními soubory. Je-li třetí znak A, byl balík nainstalován automaticky pro splnění závislostí.
Úplný seznam moných stavů a akcí naleznete v referenční příručce aptitude v části „Získání informací o balíku“.
show
Pokud je míra upovídanosti 1 nebo větí (tj. je na příkazové řádce zadáno alespoň jedno -v), zobrazí se informace o vech verzích balíku. V opačném případě se zobrazí pouze informace o „kandidátské verzi“ (co je verze, kterou by stáhl příkaz „aptitude install“.)
Informace o jiné ne kandidátské verzi balíku můete získat tak, e za název balíku přidáte =<verze>. Chcete-li zobrazit verzi z konkrétního archivu, stačí za název balíku přidat /<archiv>. Jestlie pouijete některou z těchto dvou syntaxí, zobrazí se pouze jediná verze bez ohledu na míru upovídanosti.
S mírou upovídanosti 1 nebo větí se navíc zobrazí pole architektura, komprimovaná velikost, jméno souboru a md5 součet. Přesáhne-li upovídanost úroveň 2, zobrazí se vybraná verze tolikrát, v kolika archivech je nalezena.
add-user-tag, remove-user-tag
Uivatelské značky jsou libovolné řetězce spojené s balíkem. Můete je pouít ve vyhledávacím termu ?user-tag(<značka>), který vybere vechny balíky, které obsahují uivatelskou značku odpovídající <značce>.
why, why-not
Příkaz hledá balíky, které vyadují, nebo naopak kolidují se zadaným balíkem. Je-li příkaz úspěný, zobrazí posloupnost závislostí, které vedou k danému balíku. U kadého z balíků je vidět i příznak, zda a jak je nainstalovaný:
$ aptitude why kdepim i nautilus-data Doporučuje nautilus i A nautilus Doporučuje desktop-base (>= 0.2) i A desktop-base Navrhuje gnome | kde | xfce4 | wmaker p kde Závisí na kdepim (>= 4:3.4.3)
Příkaz why hledá posloupnost závislostí, která by nainstalovala balík zadaný na příkazové řádce. Vimněte si, e se v tomto případě jedná pouze o slabou závislost ve formě návrhu. Je tomu tak proto, e e ádný aktuálně nainstalovaný balík na tomto počítači nezávisí na balíku kdepim a ani jej nedoporučuje. Pokud by byla nějaká silnějí závislost k dispozici, aptitude by pouila tu nejsilnějí.
Oproti tomu why-not hledá posloupnost závislostí vedoucích ke konfliktu s cílovým balíkem:
$ aptitude why-not textopo i ocaml-core Závisí na ocamlweb i A ocamlweb Závisí na tetex-extra | texlive-latex-extra i A texlive-latex-extra Koliduje s textopo
Je-li zadán i jeden nebo více <vzor>ů, začne aptitude své hledání v těchto <vzor>ech. To znamená, e první balík v posloupnosti se bude shodovat s některým ze zadaných vzorů. Vzory jsou povaovány za názvy balíků, kromě případů, kdy obsahují znak vlnka „~“ nebo otazník „?“, protoe pak se budou brát jako vzory pro hledání (Viz „Vyhledávací vzory“ v referenční příručce aptitude.)
Nejsou-li zadány ádné <vzor>y, začne aptitude hledání závislostí od mnoiny ručně nainstalovaných balíků. Tím se vlastně zobrazí balíky, které způsobily (resp. by způsobily) instalaci zadaného balíku.
Poznámka
aptitude why neprovádí plné řeení závislostí, ale zobrazuje pouze přímé vztahy mezi balíky. Například pokud balík A vyaduje B, C vyaduje D a B a C jsou v konfliktu, „aptitude why-not D“ neodpoví, e „A závisí na B, B koliduje s C a D závisí C“.
S mírou upovídanosti 1 se začnou vypisovat vechna vysvětlení od nejvýstinějích po fantasmagorická. Přesáhne-li upovídanost úroveň 2, budou se na standardní výstup vypisovat opravdu nadbytečná kvanta ladicích informací.
Příkaz vrací v případě úspěchu 0, 1 pokud nenael vysvětlení a -1 pokud nastala chyba.
clean
autoclean
changelog
Implicitně se stáhne seznam změn pro verzi, která by se nainstalovala příkazem „aptitude install“. Konkrétní verzi balíku můete zadat tak, e ke jménu balíku přidáte =<verze>. Chcete-li pouít verzi z konkrétního archivu, můete ke jménu balíku přidat /<archiv>.
download
Implicitně se stáhne verze, která by se nainstalovala příkazem „aptitude install“. Konkrétní verzi balíku můete zadat tak, e ke jménu balíku přidáte =<verze>. Chcete-li pouít verzi z konkrétního archivu, můete ke jménu balíku přidat /<archiv>.
extract-cache-subset
Závislosti u binárních balíků budou přepsány tak, aby se v nich nevyskytovaly odkazy na balíky, které nebyly vybrány.
help
VOLBY¶
Následujícími volbami můete měnit chování zmíněných příkazů. Pamatujte, e ne kadý příkaz rozumí kadé volbě (některé kombinace příkazů a voleb ani nedávají smysl).
--add-user-tag <značka>
--add-user-tag-to <značka>,<vzor>
Například příkaz aptitude safe-upgrade --add-user-tag-to "nové-instalace,?action(install)" přidá značku nové-instalace vem balíkům instalovaným příkazem safe-upgrade.
--allow-new-upgrades
--allow-new-installs
--allow-untrusted
--disable-columns
Například prvních několik řádků výstupu příkazu „aptitude search -F '%p %V' --disable-columns libedataserver“ by mohlo vypadat takto:
disksearch 1.2.1-3 hp-search-mac 0.1.3 libbsearch-ruby 1.5-5 libbsearch-ruby1.8 1.5-5 libclass-dbi-abstractsearch-perl 0.07-2 libdbix-fulltextsearch-perl 0.73-10
Pouití --disable-columns je často uitečné ve spojení s parametrem -F, kterým můete měnit formátování výstupu jako v předchozí ukázce.
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Disable-Columns.
-D, --show-deps
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Show-Deps.
-d, --download-only
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Download-Only.
-F <formát>, --display-format <formát>
Často se pouívá v kombinaci s --disable-columns
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Package-Display-Format.
-f
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Fix-Broken.
--full-resolver
Tímto parametrem můete vynutit pouití plného řeitele i v případě, e je Aptitude::Always-Use-Safe-Resolver nastaven na hodnotu true. Příkaz safe-upgrade nikdy nepouívá plného řeitele a při zadání parametru --full-resolver odmítne pracovat.
-h, --help
--no-new-upgrades
--no-new-installs
Parametr napodobuje historické chování příkazu apt-get upgrade.
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Safe-Upgrade::No-New-Installs.
--purge-unused
-P, --prompt
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Always-Prompt.
-R, --without-recommends
Odpovídá konfiguračním polokám APT::Install-Recommends a Aptitude::Keep-Recommends.
-r, --with-recommends
Konfigurační poloka APT::Install-Recommends.
-s, --simulate
Konfigurační poloka Aptitude::Simulate.
--remove-user-tag <značka>
--remove-user-tag-from <značka>,<vzor>
Například příkaz aptitude safe-upgrade --remove-user-tag-from "neaktualizováno,?action(upgrade)" odebere značku neaktualizováno ze vech balíků, které můe příkaz safe-upgrade aktualizovat na novějí verze.
--safe-resolver
Konfigurační poloka Aptitude::Always-Use-Safe-Resolver.
--schedule-only
Například aptitude --schedule-only install evolution naplánuje balík evolution pro pozdějí instalaci.
-t <distribuce>, --target-release <distribuce>
Konfigurační poloka APT::Default-Release.
-O <pořadí>, --sort <pořadí>
-o <klíč>=<hodnota>
-q[=<n>], --quiet[=<n>]
Abyste parametr -q nemuseli zadávat několikrát, můete pouít i variantu s volitelným =<n>, kde místo <n> zadáte míru tichosti odpovídající <n> písmenům q.
-V, --show-versions
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Show-Versions.
-W, --show-why
$ aptitude --show-why install mediawiki ... Následující NOVÉ balíky budou instalovány:
libapache2-mod-php5{a} (pro mediawiki) mediawiki php5{a} (pro mediawiki)
php5-cli{a} (pro mediawiki) php5-common{a} (pro mediawiki)
php5-mysql{a} (pro mediawiki)
V kombinaci s parametrem -v, nebo nenulovou hodnotou volby Aptitude::CmdLine::Verbose, zobrazí celou posloupnost závislostí, která vedla k instalaci kadého balíku. Například:
$ aptitude -v --show-why install libdb4.2-dev Následující NOVÉ balíky budou instalovány:
libdb4.2{a} (libdb4.2-dev D: libdb4.2) libdb4.2-dev Následující balíky budou ODSTRANĚNY:
libdb4.4-dev{a} (libdb4.2-dev C: libdb-dev P<- libdb-dev)
Jak je vidět výe, zobrazí se také zdůvodnění, proč budou balíky odstraněny. V příkladu je balík libdb4.2-dev v konfliktu s libdb-dev, který je poskytován balíkem libdb-dev.
Tento parametr zobrazí stejné informace, jako příkazy aptitude why a aptitude why-not.
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Show-Why.
-v, --verbose
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Verbose.
--version
--visual-preview
-w <ířka>, --width <ířka>
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Package-Display-Width
-y, --assume-yes
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Assume-Yes.
-Z
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Show-Size-Changes.
Následující volby slouí pro interní účely celoobrazovkového reimu programu a neměli byste je pouívat.
-S <jmsoub>
-u
-i
PROSTŘEDͶ
HOME
PAGER
TMP
TMPDIR
SOUBORY¶
/var/lib/aptitude/pkgstates
/etc/apt/apt.conf, /etc/apt/apt.conf.d/*, ~/.aptitude/config
VIZ TAKɶ
apt-get(8), apt(8) a /usr/share/doc/aptitude/html/<jazyk>/index.html z balíku aptitude-doc-<jazyk>
AUTOŘI¶
Daniel Burrows <dburrows@debian.org>
Miroslav Kuře <kurem@debian.cz>
COPYRIGHT¶
Copyright 2004-2008 Daniel Burrows.
Tato manuálová stránka je svobodný software; můete ji ířit a/nebo upravovat podle podmínek GNU General Public License verze 2 nebo (dle vaeho uváení) novějí tak, jak ji zveřejňuje Free Software Foundation.
Tato manuálová stránka je distribuovaná v naději, e bude uitečná, ale BEZ JAKÉKOLIV ZÁRUKY. Pro více podrobností se podívejte do licence GNU General Public License.
Kopii GNU General Public License byste měli obdret s tímto programem. Pokud tomu tak není, napite na Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
06. srpna 2022 | aptitude 0.4.11.9 |