table of contents
- bookworm 1:4.18.1-1
- bookworm-backports 1:4.24.0-2~bpo12+1
- testing 1:4.24.0-2
- unstable 1:4.25.0-1
REPQUOTA(8) | System Manager's Manual | REPQUOTA(8) |
NAZWA¶
repquota - podsumowanie kwot dyskowych dla systemu plików
SKŁADNIA¶
/usr/sbin/repquota [ -vspiugP ] [ -c | -C ] [ -t | -n ] [ -F nazwa-formatu ] system-plików...
/usr/sbin/repquota [ -avtpsiugP ] [ -c | -C ] [ -t | -n ] [ -F nazwa-formatu ]
OPIS¶
repquota wypisuje podsumowanie użycia dysku i limity kwot dla podanych systemów plików. Dla każdego użytkownika wyświetlana jest liczba jego plików oraz przestrzeń dyskowa (w kilobajtach) razem z ograniczeniami kwot ustawionymi przez edquota(8) lub setquota(8). W drugiej kolumnie repquota wypisuje dwa znaki określające, które ograniczenia zostały przekroczone. Jeśli użytkownik przekroczył miękki limit przestrzeni dyskowej lub osiągnął ograniczenie twarde, a ograniczenie miękkie nie jest ustawione, to pierwszym znakiem jest "+". W przeciwnym wypadku wypisywany jest "-". Drugi znak w podobny sposób określa stan użycia i-węzłów.
repquota musi przetłumaczyć identyfikatory wszystkich użytkowników/grup/projektów na ich nazwy (chyba że użyto opcji -n), tak więc wypisanie wszystkich informacji może zająć trochę czasu. Aby przyspieszyć to tłumaczenie repquota próbuje określić (czytając plik /etc/nsswitch.conf), czy wpisy użytkowników/grup są przechowywane w standardowych plikach tekstowych, czy w bazie danych i albo tłumaczy pakiety 1024 nazw od razu, albo tłumaczy każdą nazwę z osobną. Można nadpisać tę autodetekcję za pomocą opcji -c i -C.
OPCJE¶
- -a, --all
- Pokazanie raportu kwoty ze wszystkich systemów plików wymienionych w /etc/mtab jako do odczytu i zapisu.
- -v, --verbose
- Pokazanie wszystkich kwot, nawet jeśli nie ma zużycia zasobów. Bardziej "gadatliwy" sposób wypisywania informacji z pliku kwot.
- -c, --cache
- Buforuje wpisy do zaraportowania i tłumaczy identyfikatory użytkowników i grup na nazwy przez skanowanie wszystkich użytkowników (zachowanie domyślne). Jest to dobre (szybkie) zachowanie, kiedy używa się pliku /etc/passwd.
- -C, --no-cache
- Tłumaczy poszczególne wpisy. Jest to szybsze, gdy użytkownicy są przechowywani w bazie danych.
- -t, --truncate-names
- Skracanie nazw użytkowników i grup dłuższych niż 9 znaków. Wynik jest bardziej czytelny niż normalny, gdy takie nazwy występują.
- -n, --no-names
- Niezamienianie identyfikatorów użytkowników i grup na nazwy. Może to znacznie przyspieszyć wypisywanie informacji.
- -s, --human-readable[=jednostki]
- Próbuje wypisać użyte miejsce, liczbę użytych i-węzłów i limity w czytelniejszych jednostkach niż domyślne. Jednostki można także narzucić opcjonalnym argumentem w postaci [ kgt ],[ kgt ] gdzie pierwszy znak określa jednostkę użytego miejsca, a drugi jednostkę i-węzłów.
- -p, --raw-grace
- Jeśli użytkownik jest w okresie ulgi (grace period), to wyświetla czas w sekundach od początku epoki, kiedy ten okres się zakończy (lub zakończył). Pole jest równe "0", jeśli nie ma okresu ulgi. Jest to użyteczne podczas przetwarzania wyjścia za pomocą jakiegoś skryptu.
- -i, --no-autofs
- Ignoruje punkty montowania ustanowione przez program automatycznego montowania (automounter).
- -F, --format=nazwa-formatu
- Podawanie kwot według podanego formatu (tzn. nie jest wykonywana autodetekcja formatu). Dozwolone są następujące nazwy formatów: vfsold - oryginalny format kwot z 16-bitowymi identyfikatorami użytkowników i grup, vfsv0 - format kwoty z 32-bitowymi identyfikatorami użytkowników i grup, 64-bitową przestrzenią użycia i 32-bitowymi użyciem i-węzłów i ograniczeniami, vfsv1 - format kwoty z 64-bitowymi ograniczeniami kwot i użycia, xfs - kwoty na systemie plików XFS.
- -g, --group
- Pokazanie kwot grup.
- -P, --project
- Pokazanie kwot projektów.
- -u, --user
- Pokazanie kwot użytkowników. Jest to zachowanie domyślne.
- -O, --output=nazwa-formatu
- Wypisuje podsumowanie kwot w podanym formacie. Dopuszczalne wartości formatu to: default Format domyślny, zoptymalizowany do wyświetlania w terminalu; csv Plik tekstowy z wartościami rozdzielonymi przecinkami (CSV); xml Wynik w formacie XML, użyteczne do przetwarzania za pomocą XSLT.
Tylko superużytkownik może przeglądać cudze kwoty.
PLIKI¶
- aquota.user lub aquota.group
- pliki kwot dyskowych umieszczone w głównym katalogu systemu plików (wersja 2 kwot, systemy plików inne niż XFS)
- quota.user lub quota.group
- pliki kwot dyskowych umieszczone w głównym katalogu systemu plików (wersja 1 kwot, systemy plików inne niż XFS)
- /etc/mtab
- domyślne systemy plików
- /etc/passwd
- domyślny zbiór użytkowników
- /etc/group
- domyślny zbiór grup
ZOBACZ TAKŻE¶
quota(1), quotactl(2), edquota(8), quotacheck(8), quotaon(8), quota_nld(8), setquota(8), warnquota(8)
TŁUMACZENIE¶
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Wojtek Kotwica <wkotwica@post.pl>, Andrzej Krzysztofowicz <ankry@green.mf.pg.gda.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
4th Berkeley Distribution |