Scroll to navigation

FILESYSTEMS(5) Linux - příručka programátora FILESYSTEMS(5)

JMÉNO

filesystems - Linux filesystem types: ext, ext2, ext3, ext4, hpfs, iso9660, JFS, minix, msdos, ncpfs nfs, ntfs, proc, Reiserfs, smb, sysv, umsdos, vfat, XFS, xiafs

POPIS

When, as is customary, the proc filesystem is mounted on /proc, you can find in the file /proc/filesystems which filesystems your kernel currently supports; see proc(5) for more details. There is also a legacy sysfs(2) system call (whose availability is controlled by the CONFIG_SYSFS_SYSCALL kernel build configuration option since Linux 3.15) that enables enumeration of the currently available filesystem types regardless of /proc availability and/or sanity.

If you need a currently unsupported filesystem, insert the corresponding kernel module or recompile the kernel.

Aby bylo možné používat souborový systém, je nutné jej připojit. Viz mount(2) a mount(8).

The following list provides a short description of the available or historically available filesystems in the Linux kernel. See the kernel documentation for a comprehensive description of all options and limitations.

je rozšířením souborového systému minix. Byl kompletně překonán svou druhou verzí (ext2) a byl vypuštěn z jádra (v 2.1.21).
je velmi výkonný souborový systém použitý v Linuxu jak pro harddisky, tak pro výměnná média. Druhý rozšířený souborový systém je navržen jako rozšíření souborového systému ext. Viz ext2(5).
je žurnálová verze souborového systému ext2. Je velmi jednoduché přecházet mezi ext2 a ext3. Viz ext3(5).
is a set of upgrades to ext3 including substantial performance and reliability enhancements, plus large increases in volume, file, and directory size limits. See ext4(5).
je High Performance Filesystem, použitý v OS/2. Tento souborový systém lze pod Linuxem pouze číst, především z důvodu nedostatku dokumentace.
je souborový systém pro CD-ROM podle standardu ISO 9660.
Linux podporuje standard High Sierra, předchůdce standardu ISO 9660 pro CD-ROMy. Je automaticky rozpoznán v rámci podpory souborového systému iso9660 pod Linuxem.
Linux podporuje záznamy System Use Sharing Protocol definované v rámci Rock Ridge Interchange Protocol. Toto rozšíření je použito pro další rozšiřující popis souborů v souborovém systému iso9660 pro UNIXový operační systém, přičemž dodává informace jako dlouhá jména, UID/GID, POSIXová přístupová práva a zařízení. Je automaticky rozpoznán podporou souborového systému iso9660 pod Linuxem.
je žurnálový souborový systém, který vyvinula IBM. Byl začleněn do Linuxu v jádru 2.4.24.
is the filesystem used in the Minix operating system, the first to run under Linux. It has a number of shortcomings, including a 64 MB partition size limit, short filenames, and a single timestamp. It remains useful for floppies and RAM disks.
je souborový systém použitý operačními systémy DOS, Windows a některými implementacemi OS/2. Jména souborů pod msdosem nesmí být delší než 8 znaků, po nich následuje nepovinná tečka a tříznaková přípona.
is a network filesystem that supports the NCP protocol, used by Novell NetWare. It was was removed from the kernel in 4.17.
To use ncpfs, you need special programs, which can be found at ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/ncpfs.
je síťový souborový systém umožňující přístup na disky nacházející se na jiných počítačích.
is the filesystem native to Microsoft Windows NT, supporting features like ACLs, journaling, encryption, and so on.
je virtuální souborový systém použitý jako rozhraní pro data z jádra namísto čtení a interpretace zařízení /dev/kmem. Poznamenejme, že tyto soubory nezabírají místo na disku. Viz proc(5).
je žurnálový souborový systém navržený Hansem Reiserem, který byl začleněn do Linuxu v jádru 2.4.1.
je síťový souborový systém implementující protokol SMB, použitý ve Windows for Workgroups, Windows NT a v Lan Manageru. Viz https://www.samba.org/samba/smbfs/.
is an implementation of the System V/Coherent filesystem for Linux. It implements all of Xenix FS, System V/386 FS, and Coherent FS.
je rozšíření souborového systému DOSu použité Linuxem. Přidává možnost použít dlouhá jména, UID a GID, POSIXová přístupová práva a speciální soubory (zařízení, named pipes atd.) nad souborovým systémem DOSu bez zrušení kompatibility s ním.
is a filesystem whose contents reside in virtual memory. Since the files on such filesystems typically reside in RAM, file access is extremely fast. See tmpfs(5).
is an extended FAT filesystem used by Microsoft Windows95 and Windows NT. vfat adds the capability to use long filenames under the MSDOS filesystem.
je žurnálový souborový systém, který vyvinula SGI. Byl začleněn do Linuxu v jádru 2.4.20.
byl navržen jako stabilní, bezpečný souborový systém rozšiřující kód souborového systému minix. Poskytuje nejdůležitější základní služby bez zbytečné složitosti. Souborový systém xiafs již není aktivně vyvíjen ani udržován. Byl z jádra odstraněn ve verzi 2.1.21.

DALŠÍ INFORMACE

fuse(4), btrfs(5), ext2(5), ext3(5), ext4(5), nfs(5), proc(5), sysfs(5), tmpfs(5), xfs(5), fsck(8), mkfs(8), mount(8)

TIRÁŽ

Tato stránka je součástí projektu Linux man-pages v5.10. Popis projektu a informace o hlášení chyb najdete na https://www.kernel.org/doc/man-pages/.

PŘEKLAD

Překlad této příručky do španělštiny vytvořili Pavel Heimlich <tropikhajma@gmail.com>

Tento překlad je bezplatná dokumentace; Přečtěte si GNU General Public License Version 3 nebo novější ohledně podmínek autorských práv. Neexistuje ŽÁDNÁ ODPOVĚDNOST.

Pokud narazíte na nějaké chyby v překladu této příručky, pošlete e-mail na adresu translation-team-cs@lists.sourceforge.net.

21. prosince 2020 Linux