Scroll to navigation

SHUTDOWN(8) Linux System Administrator's Manual SHUTDOWN(8)

NÉV

shutdown - kilépés a rendszerből

VÁZLAT

/sbin/shutdown [-t másodperc] [-arkhncfF] mikor [figyelmeztetés]

LEÍRÁS

A shutdown parancs biztonságosan lép ki a rendszerből. Az összes bejentkezett felhasználót figyelmezteti, valamint letiltja a belépést (lásd: login(1)). A folyamatot a program rögtön, vagy meghatározott idő múlva indíthatja el, melyben először minden alkalmazást értesít a SIGTERM jelzéssel. Ez a szövegszerkesztőknek időt ad a fájlok elmentésére, a levelező- és hírolvasó programok így tisztán léphetnek ki, stb. A shutdown az init processztől a futásszint megváltoztatását kéri. A 0-s futásszintet a rendszer leállítására, a 6-osat az újrabootolásra használjuk, az 1-essel olyan állapotba kerül a gép, ahol karbantartási feladatok végezhetők; ez az alapbeállítás, ha sem a -h, sem pedig az -r opciót nem adjuk meg a shutdown-nak. A teendőket rendszerleállítás- vagy újraindítás esetén a /etc/inittab fájl megfelelő bejegyzései tartalmazzák.

OPCIÓK

Használja a /etc/shutdown.allow fájlt.
Az init(8)-et másik futásszintre váltás előtt ennyi idő kivárására kéri a processzeknek küldendő SIGTERM és SIGKILL jelzés között.
Ne lépjen ki igazából, csak a figyelmeztető üzenetet küldje el mindenkinek.
Rendszer újraindítása.
Leállítás kilépés után.
[NEM JAVASOLT] Ne hívja meg az initet, hanem maga végezze el a kilépést. Az opció használata ellenjavallott, mivel eredményei kiszámíthatatlanok lehetnek.
Ne indítson fsck-et a újraindítás után.
Mindenképpen legyen fsck.
Szakítson meg egy folyamatban levő kilépést. Ezzel az opcióval együtt természetesen nem kell megadni időparamétert, de felhasználói üzenetet lehet.
Mikor lépjen ki.
Az összes felhasználónak küldendő üzenet.

A mikor argumentum többféle formátumban megadható. Lehet hagyományos óó:pp alakban, ahol óó az órák száma (egy vagy két számjegy), pp pedig a perc (mindig két számjegyben). Másrészt megjelenhet +p-ként is, ahol p jelenti a kivárandó percek számát (késleltetés). A now (most) szó egyenértékű +0-val.

Ha a shutdownt időzítéssel hívják meg, létrehozza a /etc/nologin fájlt, mely megakadályozza felhasználók beléptetését pl. a login(1) programmal. Ezt az állományt csak akkor távolítja el, ha még az initnek küldött jelzés előtt leállítják a folyamatot (pl. megszakítják a shutdownt, vagy valami rosszul sül el). Egyéb esetekben a rendszerleállító, vagy -indító scriptek feladata a fájl törlése.

Az -f paraméter gyors újrabootolást eredményez. A parancs létrehozza a /fastboot állományt, melynek meglétét a rendszerindító rc fájl figyeli, és hatására nem hívja meg az fsck(1) programot. Ezután a bootfolyamat eltávolítja a /fastbootot.

Az -F paraméter kierőszakolja az fsck(1)-et: létrehozza a /forcefsck állományt, aminek hatására a rendszerindító rc fájl az fsck(1)-et egy különleges `force' paraméterrel hívja, így még a rendesen unmountolt fájlrendszerek is ellenőrzésre kerülnek. A /forcefsck törlése szintén a bootfolyamat feladata.

Az -n opció eredményeképpen a shutdown nem hívja az initet, hanem maga öli meg az összes futó alkalmazást. Ezután kikapcsolja a kvótákat, jegyzetelést és a swappolást, valamint lecsatolja a mountolt fájlrendszereket.

AZ ELÉRÉS KORLÁTOZÁSA

A shutdownt az init(8) is hívhatja a CTRL-ALT-DEL billentyűk lenyomása esetén, ha létezik megfelelő bejegyzés a /etc/inittab állományban. Ez azt is jelentheti, hogy mindenki, aki fizikailag hozzáfér a billentyűzethez, kiléphet a rendszerből. Ennek megakadályozására a shutdown képes ellenőrizni, hogy megbízható felhasználó jelentkezett-e be a virtuális konzolok egyikéről. Ha a programot az -a opcióval indítjuk (ezt az /etc/inittab-ban a shutdown hívásához lehet adni), ellenőrzi, hogy elérhető-e a /etc/shutdown.allow fájl. Ezután ezt összehasonlítja a virtuális konzolról bejentkezett emberek névsorával (/var/run/utmp). A műveletet csak akkor folytatja, ha az itt felsorolt felhasználók egyike vagy a root jentkezett be. Más esetekben a

shutdown: no authorized users logged in

hibaüzenetet küldi a (fizikai) rendszerkonzolra. A /etc/shutdown.allow állomány soronként egy nevet tartalmazhat. Az üres és a # jellel kezdődő (megjegyzés) sorok megengedettek. A fájl 32 felhasználó nevét tartalmazhatja.

FÁJLOK

/fastboot
/etc/inittab
/etc/init.d/halt
/etc/init.d/reboot
/etc/shutdown.allow

HIBÁK

Nem vehető igazi hibának, hogy a legtöbb felhasználó elfelejti megadni a mikor argumentumot, és furcsállja a shutdown által visszaadott hibaüzenetet. A mikor argumentum kötelező; az esetek 90%-ában ez now.

SZERZŐ

Miquel van Smoorenburg <miquels@cistron.nl>

LÁSD MÉG

fsck(8), init(1), halt(8), reboot(8)

MAGYAR FORDÍTÁS

Gál Gyuri <gyuri@lamer.hu>

June 22, 1998