MODPROBE.D(5) | modprobe.d | MODPROBE.D(5) |
NAZWA¶
modprobe.d - katalog konfiguracji modprobe
SKŁADNIA¶
/etc/modprobe.d/*.conf
/run/modprobe.d/*.conf
/usr/local/lib/modprobe.d/*.conf
/usr/lib/modprobe.d/*.conf
/lib/modprobe.d/*.conf
OPIS¶
Ze względu na zależności między modułami, polecenie modprobe może dodawać lub usuwać więcej niż pojedynczy moduł, zatem potrzebna jest metoda podawania opcji, jakie mają być używane z tymi modułami. Można w ten sposób także tworzyć wygodne aliasy: czyli alternatywne nazwy dla modułów lub zupełnie przesłaniać zwykłe zachowanie modprobe w przypadku specjalnych wymagań (np. dodawania więcej niż jednego modułu).
Proszę zwrócić uwagę, że nazwy aliasów i modułów (podobnie jak inne nazwy modułów) mogą zawierać znaki - lub _: oba można stosować zamiennie we wszystkich poleceniach związanych z modułami, ponieważ konwersja znaków podkreślenia następuje automatycznie.
FORMAT KONFIGURACJI¶
Pliki konfiguracyjne zawierają po jednym poleceniu na wiersz, przy czym puste wiersze oraz wiersze zaczynające się od „#” są ignorowane (przydatne do dodawania komentarzy). Znak „\” na końcu wiersza powoduje, że następny wiersz staje się kontynuacją poprzedniego, co czyni pliki nieco czytelniejszymi.
Więcej informacji w poniższym rozdziale POLECENIA.
KATALOGI KONFIGURACJI I PIERWSZEŃSTWO¶
Pliki konfiguracyjne są odczytywane z katalogów wyszczególnionych w SKŁADNI, w tej kolejności. Po załadowaniu pliku o danej nazwie, pliki o tej samej nazwie z kolejnych katalogów są ignorowane.
Wszystkie pliki konfiguracyjne są sortowane w kolejności leksykograficznej, niezależnie od katalogu, z jakiego pochodzą. Pliki konfiguracyjne mogą być albo zupełnie zastąpione (przez nowy plik konfiguracyjny, o tej samej nazwie, w katalogu o wyższym priorytecie) albo częściowo zastąpione (przez plik konfiguracyjny dalszy w kolejności).
UWAGA: Katalogi konfiguracyjne można zmienić zmienną środowiskową MODPROBE_OPTIONS. Więcej informacji w rozdziale ŚRODOWISKO w podręczniku modprobe(8).
POLECENIA¶
alias wieloznacznik nazwa-modułu
Moduły mogą zawierać swoje własne aliasy, które można poznać poleceniem modinfo. Aliasy te są używane w ostatniej kolejności (tj. jeśli nie ma rzeczywistego modułu o takiej nazwie, ani w konfiguracji nie ma polecenia install, remove lub alias).
blacklist nazwa-modułu
install nazwa-modułu polecenie...
Długoterminowa przyszłość tego polecenia jako rozwiązania problemów z zapewnianiem dodatkowych zależności modułom nie jest pewna; planuje się jego zastąpienie ostrzeżeniem o przyszłym usunięciu lub uznaniu za przestarzałe w którymś z przyszłych wydań. Obecność polecenia komplikuje automatyczne określanie zależności modułów przez narzędzia dystrybucji takie jak mkinitrd (ponieważ wymaga jakiejś interpretacji tego, co może robić polecenie install). W idealnym świecie moduły zapewniałyby wszelkie informacje o zależnościach bez niniejszego polecenia i trwają prace nad implementacją obsługi miękkich zależności w jądrze Linux.
Jeśli w poleceniu użyje się łańcucha „$CMDLINE_OPTS”, zostanie on zastąpiony opcjami podanymi w wierszu polecenia modprobe. Może być to przydatne, ponieważ użytkownicy oczekują, że „modprobe fred opt=1” przekaże argument „opt=1” do modułu nawet, jeśli w pliku konfiguracyjnym występuje polecenie install. Tak więc powyższy przykład przyjmie w ten sposób postać: „install fred /sbin/modprobe barney; /sbin/modprobe --ignore-install fred $CMDLINE_OPTS”.
options nazwa-modułu opcja...
Wszystkie opcje są dodawane razem: mogą pochodzić z opcji option samego modułu, jego aliasu oraz z wiersza polecenia.
remove nazwa-modułu polecenie...
softdep nazwa-modułu pre: moduły... post: moduły...
Po pre i post następują listy nazw i/lub aliasów innych modułów, które modprobe spróbuje zainstalować (lub usunąć), w zadanej kolejności, przed (pre) i po (post) głównym module podanym w argumencie nazwa-modułu.
Przykład: W konfiguracji zapisano polecenie „softdep c pre: a b post: d e”. Uruchomienie „modprobe c” staje się teraz równoważne „modprobe a b c d e” bez softdep. Opcje takie jak --use-blacklist są stosowane do wszystkich podanych modułów, natomiast parametry modułów - tylko do modułu c.
Uwaga: jeśli z tym samym argumentem nazwa-modułu występują też polecenia install lub remove, softdep ma pierwszeństwo.
weakdep nazwa-modułu moduły...
Przykład: Zdefiniowano „weakdep c a b”. Program tworzący initramfs wie o tym, że powinien dodać a, b i c do systemu plików, ponieważ a i b mogą być wymagane/oczekiwane w trakcie rozruchu. Gdy c jest ładowany i sondowany, może wywołać request_module(), powodując załadowanie również a lub b.
ZGODNOŚĆ¶
Przyszła wersja kmod będzie zawierała wyraźne ostrzeżenie o konieczności unikania korzystania z install, jak wyjaśniono powyżej. Stanie się tak po ukończeniu pełnej obsługi zależności miękkich w jądrze. W ramach tego, istniejąca obsługa za pośrednictwem niniejszego narzędzia zostanie uzupełniona przez zapewnianie takich zależności bezpośrednio z modułów.
PRAWA AUTORSKIE¶
Pierwotne autorstwo niniejszego podręcznika systemowego: Copyright 2004, Rusty Russell, IBM Corporation.
ZOBACZ TAKŻE¶
USTERKI¶
Zgłoszeń błędów prosimy dokonywać w systemie śledzenia błędów pod adresem https://github.com/kmod-project/kmod/issues/, wraz z informacją o wersji programu, krokach potrzebnych do odtworzenia problemu oraz oczekiwanym rezultacie.
AUTORZY¶
Wielu współautorów pochodzi z listy dyskusyjnej linux-modules pod adresem <linux-modules@vger.kernel.org> oraz z Githuba. Mając sklonowane repozytorium kmod.git, wynik polecenia git-shortlog(1) i git-blame(1) ukaże autorów danej części projektu.
Projektem opiekuje się aktualnie Lucas De Marchi <lucas.de.marchi@gmail.com>.
TŁUMACZENIE¶
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
25 kwietnia 2025 r. | kmod |