table of contents
- bookworm 1:4.18.1-1
- bookworm-backports 1:4.24.0-2~bpo12+1
- testing 1:4.24.0-2
- unstable 1:4.24.0-2
PSTOPS(1) | General Commands Manual | PSTOPS(1) |
NAZWA¶
pstops - przetasowuje strony pliku postscriptowego
SKŁADNIA¶
pstops [ -q ] [ -b ] [ -wszerokość ] [ -hwysokość ] [ -ppapier ] [ -dlszerokość ] specyfikacjestrony [ plik_we [ plik_wy ] ]
OPIS¶
Pstops przearanżowuje strony dokumentu postscriptowego, tworząc nowy plik. Plik wejściowy powinien być zgodny z konwencjami strukturyzacji dokumentu Adobe (DSC). Pstops może być używany do wielu rodzajów przetasowań dokumentów, wliczając w to przekształcanie do drukowania 2-stronnego, 4-stronnego, broszur, odwracania, wybierania górnych lub tylnych stron dokumentu, skalowania, itp.
specyfikacjestrony mają następującą składnię:
- specyfikacjestrony
- = [modulo:]specyfikacje
- specyfikacje
- = spec[+specyfikacje][,specyfikacje]
- specyfikacje
- = [-]numerstrony[L][R][U][H][V][@skala][(xoff,yoff)]
modulo jest liczbą stron w każdym bloku. Wartość modulo powinna być większa niż 0; domyślnie jest to 1. specyfikacje są specyfikacjami strony dla stron z każdego bloku. Wartość numerustrony w każdym spec powinna być między 0 (pierwsza strona bloku) a modulo-1 (ostatnia strona w każdym bloku) włącznie. Dodatkowe wymiary xoff i yoff przesuwają stronę o podany obszar. xoff i yoff liczone są w punktach postscriptowych, lecz można je zapisywać też w jednostkach cm lub in, aby dokonać konwersji na centymetry lub cale. Można je też zapisać w jednostkach szerokości lub wysokości strony, korzystając z symboli w lub h. Opcjonalne parametry L, R i U, H i V obracają stronę w lewo, w prawo, do góry nogami oraz dokonują lustrzanego odbicia w poziomie lub pionie. Opcjonalny parametr skala skaluje stronę o podany ułamek. Jeśli podany jest opcjonalny znak minusa, strona jest liczona względem końca dokumentu (zamiast względem początku).
Jeśli specyfikacje strony są rozdzielone znakami + to strony zostaną złączone w jedną stronę; jeśli są rozdzielone , — pozostaną na osobnych stronach. Jeśli jest tylko jedna specyfikacja, gdzie numerstrony to zero, numerstrony można pominąć.
Przesuwanie, rotacja i skalowanie jest dokonywane w macierzy transformacji PostScript w tej kolejności, niezależnie od kolejności pojawienia w linii poleceń. Macierz zbiera poszczególne transformacje. Wpływ na obraz jest następujący: początkowo dokonywane jest skalowanie w odniesieniu do lewego dolnego narożnika, następnie obrót wokół tego samego punktu, a na końcu przesunięcie.
Opcja -w przekazuje szerokość, używaną jako specyfikator wymiaru w, a -h przekazuje wysokość, używaną przez wymiar h. Wymiary te są używane (po skalowaniu) do ustawienia ścieżki przycinania dla każdej ze stron. Alternatywą jest użycie opcji -p, która ustawia rozmiar papieru na a0, a1, a2, a3, a4, a5, b5, letter, legal, tabloid, statement, executive, folio, quarto lub 10x14. Domyślnym rozmiarem jest a4.
Opcja -b zapobiega wiązaniu wszelkich operatorów bind w prologu postscriptu. Może to być wymagane w wypadkach złożonych wielostronicowych przearanżowań.
Opcja -d rysuje wokół ramki każdej strony ramkę o określonej grubości. Jeśli parametr lszerokość zostanie pominięty, zakładana jest szerokość 1 punktu. Szerokość ta jest liczona względem oryginalnych wymiarów, tj. jest skalowana wraz z resztą strony.
Pstops normalnie drukuje numery przearanżowanych stron; opcja -q powstrzymuje to działanie.
PRZYKŁADY¶
Ta sekcja zawiera kilka przykładowych przearanżowań. Aby wstawić dwie strony na jeden arkusz (A4), należy użyć następującej specyfikacji strony:
"2:0L@.7(21cm,0)+1L@.7(21cm,14.85cm)"
Aby wybrać wszystkie strony nieparzyste w odwróconym
porządku:
2:-0
Aby przearanżować strony do drukowania dwustronnych broszur,
należy użyć:
"4:-3L@.7(21cm,0)+0L@.7(21cm,14.85cm)"
dla części przednich i
"4:1L@.7(21cm,0)+-2L@.7(21cm,14.85cm)"
dla części tylnych (lub połącz je przecinkiem dla
drukowania dupleksowego).
AUTOR¶
Copyright (C) Angus J. C. Duggan 1991-1995
ZOBACZ TAKŻE¶
psbook(1), psselect(1), pstops(1), epsffit(1), psnup(1), psresize(1), psmerge(1), fixscribeps(1), getafm(1), fixdlsrps(1), fixfmps(1), fixpsditps(1), fixpspps(1), fixtpps(1), fixwfwps(1), fixwpps(1), fixwwps(1), extractres(1), includeres(1), showchar(1)
ZNAKI TOWAROWE¶
PostScript jest znakiem towarowym Adobe Systems Incorporated.
USTERKI¶
Pstops nie przyjmuje wszystkich komentarzy DSC.
TŁUMACZENIE¶
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
PSUtils Wydanie 1 Łata 17 |