table of contents
- bookworm-backports 1:4.25.1-1~bpo12+1
- testing 1:4.25.1-1
- unstable 1:4.25.1-1
Podręcznik użytkownika xwdtopnm(1) | General Commands Manual | Podręcznik użytkownika xwdtopnm(1) |
NAZWA¶
xwdtopnm - konwertuje plik zrzutu ekranu X11 lub X10 na obraz PNM
SKŁADNIA¶
xwdtopnm [-verbose] [-headerdump] [plik_xwd]
OPIS¶
Program jest częścią Netpbm(1).
xwdtopnm odczytuje plik zrzutu ekranu X11 lub X10 na wejściu i tworzy obraz PNM na wyjściu. Rodzaj obrazu wyjściowego zależy od typu pliku wejściowego. Jeżeli plik wejściowy jest czarno-biały, tworzony jest plik PBM. Jeżeli plik wejściowy jest w skali szarości, tworzony jest plik PGM. W pozostałych przypadkach tworzony jest plik PPM. Program informuje użytkownika, jaki rodzaj pliku jest tworzony.
Używając tego programu można utworzyć obraz PNM ze wszystkiego, co da się wyświetlić na ekranie stacji roboczej. Wystarczy wyświetlić cokolwiek, uruchomić program xwd aby przechwycić zawartość okna, dokonać konwersji za pomocą xwdtopnm, a następnie użyć programu pamcut, by wybrać interesujący fragment obrazu.
Proszę zauważyć, że pseudokolorowy obraz XWD (zwykle jest to to, co otrzymuje się przy zrzuceniu pseudokolorowego okna X) ma wartość maksymalną (maxval) 65535 co oznacza, że plik PNM utworzony przez xwdtopnm będzie miał maxval równą 65535. Wiele starszych programów przetwarzających obrazy (które nie są częścią pakietu Netpbm i nie używają biblioteki programistycznej Netpbm) nie potrafią przetwarzać obrazów PNM z maxval większą nić 255 (ponieważ są to dwa bajty zamiast jednego, dla każdej próbki w obrazie). Przed przekazaniem wejścia do jednego z takich starszych programów, można zatem przesłać wyjście xwdtopnm przez pamdepth.
xwdtopnm nie potrafi przekształcić każdego rodzaju obrazu XWD (co zasadniczo oznacza, że nie potrafi przekształcić XWD utworzonego dla każdej konfiguracji ekranu X). W szczególności, nie radzi sobie gdy występuje więcej niż 24 bitów na piksel.
OPCJE¶
Oprócz opcji wspólnych wszystkim programom korzystającym z libnetpbm (przede wszystkim -quiet) xwdtopnm rozpozna następujące opcje wiersza poleceń:
- -verbose
- Opcja powoduje wyświetlenie przez xwdtopnm przydatnych informacji o obrazie wejściowym i procesie konwersji.
- -headerdump
- Opcja powoduje wyświetlenie przez xwdtopnm zawartość nagłówka X11. Nie ma znaczenia, gdy wejściem jest X10. Jest to nowość w Netpbm 10.26 (z grudnia 2004 r.).
UWAGI¶
Próbki dwubajtowe¶
xwdtopnm niekiedy tworzy wyjście z maxval większą niż 255 co oznacza, że maksymalna wartość próbki (wartość jednej intensywności np. czerwonej składowej piksela) jest większa niż 255 i dlatego każda próbka potrzebuje 2 bajtów. Może stanowić to problem, ponieważ niektóre programy oczekują tych bajtów w odmiennej kolejności, niż przewiduje to norma formatu Netpbm (której przestrzega xwdtopnm), co oznacza, że zinterpretują one inne kolory, niż powinny. Jednym z takich programów jest xv.
Jeśli stanowi to problem (np. chce się obejrzeć wynik działania xwdtopnm za pomocą xv), są dwa sposoby na naprawienie tego:
- Przekazanie wyjścia za pomocą pamendian, aby utworzyć format, jakiego oczekuje program.
- Przekazanie wyjścia za pomocą pamdepth, aby zredukować maxval poniżej wartości 256, dzięki czemu każda próbka zajmie jedynie jeden bajt.
Często nie ma dobrego powodu, aby maxval miała więcej niż 255. Może się to zdarzyć, ponieważ w XWD, lecz nie w PNM, każda składowa koloru piksela może mieć różną rozdzielczość np. 5 bitów dla niebieskiego (maxval 31), 5 bitów dla czerwonego (maxval 31) i 6 bitów dla zielonego (maxval 63), co w sumie daje 16 bitów na piksel. Aby dokonać najlepszej możliwej reprodukcji kolorów, xwdtopnm musi użyć większej maxval. W tym przykładzie, skorzystałby z 31 * 63 = 1953 i użyłby 48 bitów na piksel.
Jest to na tyle częsty i frustrujący problem przy korzystaniu z xwdtopnm, że program wypisuje ostrzeżenie za każdym razem, gdy na wyjściu powstają próbki dwubajtowe. Można wyciszyć to ostrzeganie za pomocą opcji -quiet stanowiącej jedną z opcji ogólnych. Ostrzeganie pojawiło się w Netpbm 10.46 (z marca 2009 r.).
ZOBACZ TAKŻE¶
pnmtoxwd(1), pamendian(1), pamdepth(1), pnm(1), xwd(1)
AUTOR¶
Copyright (C) 1989, 1991 Jef Poskanzer.
ŹRÓDŁO DOKUMENTU¶
Niniejszą stronę podręcznika wygenerowano za pomocą narzędzia Netpbm „makeman” ze źródeł HTML. Główna dokumentacja jest dostępna pod adresem
TŁUMACZENIE¶
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Łukasz Kowalczyk <lukow@tempac.okwf.fuw.edu.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
8 stycznia 2010 | dokumentacja netpbm |