Scroll to navigation

uptime(1) Kullanıcı Komutları uptime(1)

İSİM

uptime - sistemin ne kadar zamandır çalıştığını söyler

KULLANIM

uptime
uptime [-V]

AÇIKLAMA

uptime tek bir satır halinde şu bilgiyi verir: o anki saat, sistemin ne kadar süredir çalışmakta olduğu, sistemde oturum açmış kaç kullanıcı bulunduğu ve 1, 5 ve 15 dakika önceki sistem yükleri.

Bu, w(1) tarafından gösterilen başlık satırındaki bilgi ile aynıdır.

Sistem yük ortalamaları çalışmakta olan veya durdurulmaması gereken süreçlerle ilgilidir. Çalışmakta olan bir süreç ya işlemciyi kullanıyordur ya da işlemciyi kullanmayı bekliyordur. Durdurulmaması gereken bir süreç ise örneğin bir disk gibi bir aygıtı G/Ç erişimi için beklemekte olan bir süreçtir. Ortalamalar üç zaman aralığında alınır. Yük ortalamaları bir sistemdeki işlemci sayısına göre normalleştirilmez, yani, birim yük ortalaması tek işlemcili bir sistemin birim zamandaki yükü olup, 4 işlemcili bir sistemde bu zamanın %75'i boşta geçer.

İLGİLİ DOSYALAR

/var/run/utmp  o an oturum açmış olanlarla ilgili bilgiler
/proc          süreçlerin bilgileri

YAZAN

Larry Greenfield <greenfie (at) gauss.rutgers.edu> ve Michael K. Johnson <johnsonm (at) sunsite.unc.edu> tarafından yazılmıştır.

GERİBİLDİRİM

Lütfen, böcekleri ve hataları <albert (at) users.sf.net> adresine bildirin.

TELİF HAKKI

Telif hakkı © 2006 Free Software Foundation, Inc.
Bu bir özgür yazılımdır; GNU Genel Kamu Lisansının <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html> koşullarına bağlı kalarak kopyalarını yeniden dağıtabilirsiniz. Yasaların izin verdiği ölçüde hiçbir garantisi yoktur; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya ŞAHSİ KULLANIMINIZA UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez.

İLGİLİ BELGELER

ps(1), top(1) utmp(5), w(1).

ÇEVİREN

Nilgün Belma Bugüner <nilgun (at) belgeler·gen·tr>, Kasım 2006

26 Ocak 1993 procps 3.2.7