Scroll to navigation

BLKID(8) Администрација система BLKID(8)

НАЗИВ

blkid - налази/исписује атрибуте блок уређаја

УВОД

blkid --label label | --uuid uuid

blkid [--no-encoding --garbage-collect --list-one --cache-file file] [--output format] [--match-tag tag] [--match-token NAME=value] [device...]

blkid --probe [--offset offset] [--output format] [--size size] [--match-tag tag] [--match-types list] [--usages list] [--no-part-details] device...

blkid --info [--output format] [--match-tag tag] device...

ОПИС

Програм blkid је сучеље линије наредби за рад са libblkid(3) библиотеком. Може да одреди врсту садржаја (нпр., систем датотека или разменску) коју блок уређај садржи, и такође атрибуте (скупине, парове „НАЗИВ=вредност“) из метаподатака садржаја (нпр., поља НАТПИС или УУИД).

It is recommended to use lsblk(8) command to get information about block devices, or lsblk --fs to get an overview of filesystems, or findmnt(8) to search in already mounted filesystems.

lsblk(8) provides more information, better control on output formatting, easy to use in scripts and it does not require root permissions to get actual information. blkid reads information directly from devices and for non-root users it returns cached unverified information. blkid is mostly designed for system services and to test libblkid(3) functionality.

Када је наведен уређај, скупине само са овог уређаја се приказују. Могуће је навести више аргумената уређаја на линији наредби. Ако ништа није дато, све партиције или непартиционисани уређаји који се појаве у /proc/partitions се приказују, ако су препознати.

blkid has two main forms of operation: either searching for a device with a specific NAME=value pair, or displaying NAME=value pairs for one or more specified devices.

Из безбедносних разлога blkid тихо занемарује све уређаје на којима је резултат сондирања амбивалентан (откривено је више сукобљавајућих система датотека). Режим сондирања ниског нивоа (-p) пружа више информација и додатно излазно стање у том случају. Препоручује се коришћење wipefs(8) за добављање детаљног прегледа и брисање застарелих ствари (магичних ниски) са уређаја.

ОПЦИЈЕ

За аргументима величина и померај могу да следе суфикси множитеља као што су KiB (=1024), MiB (=1024*1024), и тако редом за GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB и YiB („iB“ је опционално, нпр., „K“ има исто значење као „KiB“), или суфикси KB (=1000), MB (=1000*1000), и тако редом за GB, TB, PB, EB, ZB и YB.

-c, --cache-file датотека-оставе

Чита из датотеке оставе уместо да чита из основне датотеке оставе (видите одељак ДАТОТЕКА ПОДЕШАВАЊА за више о томе). Ако желите да почнете са чистом оставом (тј., без извештавања о уређајима претходно скенираним али не и неопходно доступним у ово време), наведите /dev/null.

-d, --no-encoding

Не кодира неисписиве знакове. Неисписиви знакови се кодирају са ^ и „M-“ бележењем по основи. Знајте да --output udev излазни формат користи другачије кодирање које се не може искључити.

-D, --no-part-details

Не исписује информације (ПАРТ_УНОС_* ознаке) из партиционе табеле у режиму испробавања ниског нивоа.

-g, --garbage-collect

Обавља пролаз прикупљања ђубра на „blkid“ остави да би уклонио уређаје који више не постоје.

-H, --hint поставка

Поставља покушај сондирања. Покушаји су опционални начин како се приморавају функције сондирања да провере на пример другу локацију. Тренутно подржано је „померај_сесије=број“ за постављање помераја сесије на вишесесијским UDF-ма.

-i, --info

Приказује информације о У/И ограничењима (тј. У/И топологији). „export“ излазни формат је аутоматски укључен. Ова опција се може користити заједно са опцијом --probe.

-k, --list-filesystems

Исписује све познате системе датотека и РАИД-е и излази.

-l, --list-one

Тражи само један уређај који одговара параметру претраге наведеном опцијом --match-token. Ако има више уређаја који одговарају наведеном параметру претраге, тада се резултира уређајем са највишом предношћу, и/или први уређај нађен на датој предности (али видите испод напомену о „udev“-у). Врсте уређаја по реду опадајуће предности су: Мапер уређаја, EVMS, LVM, MD, и на крају обични блок уређаји. Ако ова опција није наведена, blkid ће исписати све уређаје који одговарају параметру претраге.

Ова опција приморава blkid да користи „udev“ када је коришћен за скупине НАТПИС и УУИД у --match-token. Циљ је обезбедити излаз саобразан са другим алаткама (као што је mount(8), итд.) на системима где се иста ознака користи за више уређаја.

-L, --label натпис

Тражи уређај који користи овај натпис система датотека; ово је исто као и --list-one --output уређај --match-token НАТПИС=натпис. Ова метода тражења је у могућности да поуздано користи „/dev/disk/by-label“ симболичке везе „udev“-а (зависне од поставке у /etc/blkid.conf). Избегавајте да непосредно користите симболичке везе без провере. Опција --label ради на системима са и без „udev“-а.

Нажалост, изворни blkid(8) из „e2fsprogs“ користи опцију -L као синоним за -o списак. Због боље преносивости, користите -l -o уређај -t НАТПИС=натпис и -o списак у вашим скриптама уместо опције -L.

-n, --match-types списак

Ограничава функције испробавања на наведени (зарезом раздвојен) списак врста суперблокова (назива). Ставке списка могу имати префикс „no“ за навођење врста које треба занемарити. На пример:

blkid --probe --match-types vfat,ext3,ext4 /dev/sda1

врши пробу за vfat, ext3 и ext4 системима датотека, и

blkid --probe --match-types nominix /dev/sda1

врши пробу за свим подржаним форматима изузев „minix“ система датотека. Ова опција је корисна само заједно са --probe.

-o, --output формат

Користи наведени излазни формат. Знајте да редослед променљивих и уређаја није непроменљив. Видите такође опцију -s. Параметар формат може бити:

full

исписује све ознаке (основно)

value

исписује вредност ознаке

list

исписује уређаје у кориснику пригодном формату; овај излазни формат није подржан за испробавање ниског нивоа (--probe или --info).

Овај излазни формат је ЗАСТАРЕО у корист наредбе lsblk(8).

device

исписује само назив уређаја; овај излазни формат је увек укључен за опције --label и --uuid

udev

исписује парове „кључ="вредност" за лакши увоз у „udev“ окружење; кључеви имају префикс ИД_СД_ или ИД_ПАРТ_. Вредност се може изменити да буде безбедна за „udev“ окружење; дозвољен је обичан АСКРИ, са хексадецималном променом реда и исправним UTF-8, све друго (укључујући празнине) се замењује „_“. Кључеви са _ENC постфиксом користе хексадецималну промену реда за небезбедне знакове.

Излаз „udev“-а резултира ознаком ИД_СД_АМБИВАЛЕНТ ако се открије више суперблокова, а ознаке ИД_ПАРТ_УНОС_* су увек у резултату за све партиције укључујући празне партиције.

Овај излазни формат је ЗАСТАРЕО.

export

исписује парове „кључ=вредност“ за лакши увоз у окружење; овај излазни формат је аутоматски укључен када су У/И ограничења (опција --info) захтевана.

Неисписиви знакови су кодирани са ^ и M- бележењем и сви потенцијални небезбедни знакови су измењени.

-O, --offset померај

Врши пробу на датом померају (корисно је само са --probe). Ова опција се може користити заједно са опцијом --info.

-p, --probe

Прелази на режим ниског нивоа испробавања суперблока (заобилазећи оставу).

Знајте да сондирање ниског нивоа такође даје информације о врсти партиционе табеле (ознака „PTTYPE“) и о партицијама (ознаке „PART_ENTRY_*“). Резултирајући називи ознаке из сондирања ниског нивоа се заснивају на називима које изнутра користи „libblkid“ и могу бити другачији него када се изврше без --probe (на пример PART_ENTRY_UUID= vs PARTUUID=). Видите такође --no-part-details.

-s, --match-tag ознака

За сваки (наведени) уређај, приказује само ознаке које одговарају ознаци. Могуће је навести више --match-tag опција. Ако ознака није наведена, тада су све скупине приказане за све (наведене) уређаје. Да бисте само освежили оставу без приказивања скупина, користите --match-tag none без других опција.

-S, --size величина

Преписује величину уређаја/датотеке (корисно је само са --probe).

-t, --match-token НАЗИВ=вредност

Тражи блок уређаје са скупинама под називом НАЗИВ које имају вредност вредност, и приказује све уређаје који се нађу. Уобичајена вредност за НАЗИВ укључује ВРСТА, НАТПИС, и УУИД. Ако нема уређаја наведених на линији наредби, претраживаће се сви блок уређаји; у супротном траже се само наведени уређаји.

-u, --usages списак

Ограничава функције испробавања на наведени (зарезом раздвојен) списак врста „коришћења“. Ставке списка могу имати префикс „no“ за навођење врста коришћења које треба занемарити. На пример:

blkid --probe --usages filesystem,other /dev/sda1

испробава све системе датотека и друге формате (нпр., разменску), и

blkid --probe --usages noraid /dev/sda1

врши пробу за свим подржаним форматима изузев РАИД-а. Ова опција је корисна само заједно са --probe.

-U, --uuid ууид

Тражи уређај који користи овај ууид система датотека. За више појединости видите опцију --label.

-h, --help

Приказује текст помоћи и излази.

-V, --version

Исписује издање и излази.

ИЗЛАЗНО СТАЊЕ

Ако је наведени уређај или уређај адресиран наведеном скупином (опција --match-token) нађен и могуће је прибавити било какве информације о уређају, враћа се излазно стање 0. Знајте да опција --match-tag филтрира излазне ознаке, али не утиче на стање излаза.

Ако наведена скупина није нађена, или ниједан (наведени) уређај не може бити идентификован, или је немогуће прибавити било какве информације о одредницима уређаја или о садржају уређаја резултира се излазним стањем 2.

За грешке коришћења и друго, даје излазно стање 4.

Ако је амбивалентан резултат испробавања откривен режимом испробавања ниског нивоа (-p), излазно стање 8 је резултат.

ДАТОТЕКА ПОДЕШАВАЊА

Уобичајено место /etc/blkid.conf датотеке подешавања може бити преписано променљивом окружења BLKID_CONF. Следеће опције контролишу „libblkid“ библиотеку:

SEND_UEVENT=<yes|not>

Шаље догађај корисника (uevent) када се /dev/disk/by-{label,uuid,partuuid,partlabel}/ симболичка веза не поклапа са НАТПИС, УУИД, ПАРТУУИД или ПАРТ-НАТПИС на уређају. Основно је „yes“ (да).

CACHE_FILE=<путања>

Преписује стандардну локацију датотеке оставе. Ова поставка се може преписати променљивом окружења BLKID_FILE. Основно је /run/blkid/blkid.tab, или /etc/blkid.tab на системима без директоријума /run.

EVALUATE=<методе>

Дефинише метод(е) процене НАТПИСА и УУИД-а. Тренутно, библиотека „libblkid“ подржава методе „udev“ и „scan“. Више од једне методе се може навести на зарезом раздвојеном списку. Основно је „udev,scan“. Метода „udev“ користи /dev/disk/by-* симболичке везе „udev“-а а метода „scan“ скенира све блок уређаје из датотеке /proc/partitions.

ОКРУЖЕЊЕ

Постављање LIBBLKID_DEBUG=all укључује излаз прочишћавања.

АУТОРИ

blkid was written by Andreas Dilger for libblkid and improved by Theodore Ts’o and Karel Zak.

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

libblkid(3), findfs(8), lsblk(8), wipefs(8)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНОСТ

Наредба blkid је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2024-10-01 util-linux 2.40.2