Scroll to navigation

FALLOCATE(1) Корисничке наредбе FALLOCATE(1)

НАЗИВ

fallocate - унапред додељује или поништава доделу простора датотеци

УВОД

fallocate [-c|-p|-z] [-o померај] -l дужина [-n] назив-датотеке

fallocate -d [-o померај] [-l дужина] назив-датотеке

fallocate -x [-o померај] -l дужина назив-датотеке

ОПИС

fallocate се користи за манипулисање додељеним простором на диску за датотеку, било да поништи додела или да се унапред додели. За системе датотека који подржавају fallocate(2) системски позив, додељивање унапред се врши брзо додељивањем блокова и њиховим означавањем као непокренутим, не захтевајући никакав УИ за блокове података. Ово је много брже него стварање датотеке попуњавањем нулама.

Излазно стање које даје fallocate је 0 при успеху и 1 при неуспеху.

ОПЦИЈЕ

За аргументима величина и померај могу да следе суфикси множитеља као што су KiB (=1024), MiB (=1024*1024), и тако редом за GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB и YiB („iB“ је опционално, нпр., „K“ има исто значење као „KiB“) или суфикси KB (=1000), MB (=1000*1000) и тако редом за GB, TB, PB, EB, ZB и YB.

Опције --collapse-range, --dig-holes, --punch-hole, и --zero-range су међусобно искључиве.

-c, --collapse-range

Уклања опсег бајтова из датотеке, без остављања рупе. Опсег бајтова који треба скупити почиње од помераја и наставља се за дужину бајтова. По завршетку радње, садржај датотеке која почиње на локацији померај+дужина биће додат на локацију померај, а датотека ће бити мања за дужину бајтова. Опција --keep-size не може бити наведена за радњу скупљања опсега.

Доступно од Линукса 3.15 за „ext4“ (само за проширено-засноване датотеке) и XFS.

Систем датотека може ставити ограничења на грануларност радње, како би се осигурала делотворна примена. Обично, померај и дужина морају бити производи величине логичког блока система датотека, која варира у зависности од врсте и подешавања система датотека. Ако систем датотека има такав захтев, радња неће успети са грешком EINVAL ако је овај захтев прекршен.

-d, --dig-holes

Открива и копа рупе. Ово чини датотеку проређеном на месту, без коришћења додатног простора диска. Најмања величина рупе зависи од У/И величине блока система датотека (обично 4096 бајта). Такође, када се користи ова опција, --keep-size се подразумева. Ако опсег није наведен са --offset и --length, тада се читава датотека анализира за рупама.

Можете мислити о овој опцији као да радите са cp --sparse и да затим преименујете одредишну датотеку на изворну, без потребе за додатним простором диска.

Видите --punch-hole за списак подржаних система датотека.

-i, --insert-range

Умеће рупу од дужина бајтова из помераја, померајући постојеће податке.

-l, --length величина

Наводи дужину опсега, у бајтовима.

-n, --keep-size

Не мења привидну дужину датотеке. Ово може ефикасно да додели блокове након краја датотеке, који се могу уклонити скраћењем.

-o, --offset померај

Наводи почетни померај опсега, у бајтовима.

-p, --punch-hole

Поништава доделу простора (тј. ствара рупу) у опсегу бајтова почевши од помераја и наставља за дужину бајтова. Унутар наведеног опсега, делимични блокови система датотека се нулирају, а читави блокови система датотека се уклањају из датотеке. Након успешног позива, наредна читања из овог опсега ће дати нуле. Ова опција не може бити наведена истовремено са опцијом --zero-range. Такође, када користите ову опцију, --keep-size се подразумева.

Подржано за „XFS“ (од Линукса 2.6.38), „ext4“ (од Линукса 3.0), „Btrfs“ (од Линукса 3.7), „tmpfs“ (од Линукса 3.5) и „gfs2“ (од Линукса 4.16).

-v, --verbose

Укључује опширни режим.

-x, --posix

Укључује ПОСИКС режим рада. У том режиму радња додељивања се увек завршава, али може трајати дуже када брзо додељивање није подржано основним системом датотека.

-z, --zero-range

Нулира простор у осегу бајта почевши на померају и наставља за дужину бајтова. Унутар наведеног опсега, блокови се унапред додељују за области које обухватају рупе у датотеци. Након успешног позива, наредна читања из овог опсега даће нуле.

Нулирање се обавља унутар система датотека по могућству претварањем опсега у ненаписано допуњење. Овај приступ значи да наведени опсег неће бити физички нулиран на уређају (осим за делимичне блокове на оба краја опсега), а У/И је (у супротном) захтеван само за освежавање метаподатака.

Опција --keep-size може бити наведена зарад спречавања измене дужине датотеке.

Доступно од Линукса 3.14 за „ext4“ (само за проширено-засноване датотеке) и XFS.

-h, --help

Приказује текст помоћи и излази.

-V, --version

Исписује издање и излази.

АУТОРИ

Eric Sandeen <sandeen@redhat.com>, Karel Zak <kzak@redhat.com>

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

truncate(1), fallocate(2), posix_fallocate(3)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНОСТ

Наредба fallocate је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2023-07-24 util-linux 2.39.1