Scroll to navigation

FSTRIM(8) Администрација система FSTRIM(8)

НАЗИВ

fstrim - oдбацује некоришћене блокове на прикаченом систему датотека

УВОД

fstrim [-Aav] [-o offset] [-l length] [-m minimum-size] [mountpoint]

ОПИС

fstrim се користи на прикаченом систему датотека за одбацивање (или „краћење“) блокова које не користи систем датотека. Ово је корисно за дискове чврстог стања (SSD) и танано опремљене смештаје.

По основи, fstrim ће одбацити све блокове који се не користе на систему датотека. Опције се могу користити за измену овог понашања засновано на опсегу или величини, као што је објашњено испод.

The mountpoint argument is the pathname of the directory where the filesystem is mounted and is required when -A, -a, --fstab, or --all are unspecified.

Покретање fstrim-а често, или чак коришћење mount -o discard, може негативно да утиче на век трајања SSD уређаја лошег квалитета. За већину система стоних рачунара и сервера довољна учесталост краћења је једном седмично. Знајте да сви уређаји не подржавају заказано краћење, тако да свака наредба краћења доводи до смањења учинковитости било чега другог што покушава да користи диск у том тренутку.

ОПЦИЈЕ

За аргументима померај, дужина и најмања-величина могу да следе суфикси множитеља као што су KiB (=1024), MiB (=1024*1024), и тако редом за GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB и YiB („iB“ је опционално, нпр., „K“ има исто значење као „KiB“) или суфикси KB (=1000), MB (=1000*1000), и тако редом за GB, TB, PB, EB, ZB и YB.

-A, --fstab

Крати све прикачене системе датотека поменуте у /etc/fstab-у на уређајима који подржавају радњу одбацивања. Корени систем датотека се одређује из линије наредби кернела ако недостаје у датотеци. Друге достављене опције, као што су --offset, --length и --minimum, се примењују на све ове уређаје. Грешке из система датотека који не подржавају радњу одбацивања, уређаји само за читање, аутосд-и и системи датотека само за читање се тихо занемарују. Системи датотека са „X-fstrim.notrim“ опцијом качења се прескачу.

-a, --all

Крати све прикачене системе датотека на уређајима који подржавају радњу одбацивања. Друге достављене опције, као што су --offset, --length и --minimum, се примењују на све ове уређаје. Грешке из система датотека који не подржавају радњу одбацивања, уређаји само за читање и системи датотека само за читање се тихо занемарују.

-n, --dry-run

Ова опција ради све осим да заправо позове FITRIM „ioctl“.

-o, --offset померај

Померај бајта у систему датотека од ког ће се започети претрага за слободним блоковима за одбацивање. Основна вредност је нула, почевши од почетка система датотека.

-l, --length дужина

Број бајтова (после почетне тачке) за тражење слободних блокова за одбацивање. Ако се наведена вредност протеже преко краја система датотека, fstrim ће се зауставити на граници величине система датотека. Основна вредност се протеже до краја система датотека.

-I, --listed-in списак

Наводи двотачком раздвојен списак датотека у „fstab“ или кернел „mountinfo“ формату. Све недостајуће или празне датотеке се неприметно занемарују. Процењивање списка стаје након прве не-празне датотеке. На пример:

--listed-in /etc/fstab:/proc/self/mountinfo.

Системи датотека са „X-fstrim.notrim“ опцијом качења у „fstab“-у се прескачу.

-m, --minimum најмања-величина

Најмањи непрекидни слободни опсег за одбацивање, у бајтима. (Ова вредност је интерно заокружена на вишеструку величину блокова система датотека.) Слободни опсези мањи од овога биће занемарени а fstrim ће подесити минимум ако је мањи од минимума уређаја и извести о томе (fstrim_range.minlen) назад у кориснички простор. Повећањем ове вредности, радња fstrim-а ће се завршити брже за системе датотека са лоше фрагментираним слободним простором, иако сви блокови неће бити одбачени. Основна вредност је нула, одбацујући сваки слободни блок.

-t, --types списак

Specifies allowed or forbidden filesystem types when used with --all or --fstab. The list is a comma-separated list of the filesystem names. The list follows how mount -t evaluates type patterns. Only specified filesystem types are allowed. All specified types are forbidden if the list is prefixed by "no" or each filesystem prefixed by "no" is forbidden. If the option is not used, then all filesystems (except "autofs") are allowed.

-v, --verbose

Опширно извршавање. Са овом опцијом fstrim ће исписати број бајтова који су прослеђени из система датотека низ спремник блокова до уређаја за потенцијално одбацивање. Овај број је највећи износ одбацивања из перспективе уређаја за складиштење, јер ће „FITRIM ioctl“ поново позван наставити да шаље исте секторе за одбацивање више пута.

fstrim ће известити о истим бајтовима потенцијалног одбацивања сваки пут, али ће само сектори који су записани између одбацивања бити заправо одбачени од стране складишног уређаја. fstrim_range.len (the --length option). Даље, слој блока кернела задржава право да прилагоди опсеге одбацивања како би стали у геометрију „raid“ траке, у уређаје који нису способни да крате у LVM поставци, итд. Ова умањења се неће одразити на „fstrim_range.len“ (опција --length).

--quiet-unsupported

Потискује поруке грешке ако радња краћења (ioctl) није подржана. Ова опција је намењена за коришћење у датотеци systemd услуге или у cron(8) скриптама за скривање упозорења која су резултат познатих проблема, као када NTFS управљачки програм извести Лош описник датотеке када је уређај прикачен само за читање, или недостатак подршке система датотека за „ioctl FITRIM“ позив. Ова опција такође чисти излазно стање када је неподржани систем датотека наведен на fstrim линији наредби.

-h, --help

Приказује текст помоћи и излази.

-V, --version

Исписује издање и излази.

ИЗЛАЗНО СТАЊЕ

0

успешно

1

неуспех

32

ништа није успело

64

нека одбацивања система датотека су успела, нека нису

Наредба fstrim --all резултира 0 (све је успело), 32 (ништа није успело) или 64 (нешто није успело, нешто јесте).

АУТОРИ

Lukas Czerner <lczerner@redhat.com>, Karel Zak <kzak@redhat.com>

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

blkdiscard(8), mount(8)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНОСТ

Наредба fstrim је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2023-07-24 util-linux 2.39.1