Scroll to navigation

RTCWAKE(8) Администрација система RTCWAKE(8)

НАЗИВ

rtcwake - улази у стање спавања система све до наведеног времена буђења

УВОД

rtcwake [options] [-d device] [-m standby_mode] {-s seconds|-t time_t}

ОПИС

Овај програм се користи за улазак у стање спавања система и за самостално буђење из њега у наведено време.

Ово користи вишеплатформска Линукс сучеља за улазак у стање спавања система и излазак из њега не касније од наведеног времена. Користи било који управљачки програм RTC радног оквира који подржава стандардне опцје за буђење модела управљачког програма.

Ово се обично користи као стара алатка apmsleep, за буђење из стања обуставе као што је ACPI S1 (приправност) или S3 (обустави-у-РАМ). Већина платформи може применити оне без аналога BIOS-а, APM-а или ACPI-ја.

На неким системима, ово се такође може користити као nvram-wakeup, буђење из стања као што је ACPI S4 (обустава на диску). Немају сви системи трајне медије који су прикладни за такве режиме обуставе.

Знајте да функционалност аларма зависи од хардвера; није сваки RTC у могућности да постави аларм до 24 сата у будућности.

Поставка обуставе може бити прекинута активним хардвером; на пример бежични УСБ улазни уређаји који настављају да шаљу догађаје за неки делић секунде након што се притисне тастер за унос. rtcwake покушава да избегне овај проблем и чека да се терминал смири пре него што уђе у стање спавања система.

ОПЦИЈЕ

-A, --adjfile датотека

Наводи заменску путању до датотеке дотеривања.

-a, --auto

Чита режим сата (да ли је хардверски сат постављен на КУВ или локално време) из датотеке adjtime, где hwclock(8) чува ту информацију. Ово је основно.

--date временска-ознака

Поставља време буђења на вредност временске ознаке. Формат временске ознаке може бити било шта од следећег:
ГГГГММДДччммсс
ГГГГ-ММ-ДД чч:мм:сс
ГГГГ-ММ-ДД чч:мм (секунде ће бити постављене на 00)
ГГГГ-ММ-ДД (време ће бити постављено на 00:00:00)
чч:мм:сс (датум ће бити постављен на данас)
чч:мм (датум ће бити постављен на данас, секунде на 00)
сутра (време је постављено на 00:00:00)
+5мин

-d, --device уређај

Користи наведени уређај уместо rtc0 као стварновременски сат. Ова опција има утицаја само ако ваш систем има више од једног RTC-а. Можете навести rtc1, rtc2, ... овде.

-l, --local

Подразумева да је хардверски сат постављен на локално време, без обзира на садржај adjtime датотеке.

--list-modes

Исписује доступне аргументе опције --mode.

-m, --mode режим

Одлази у дато стање чекања. Исправне вреднсоти за режим су:

standby

ACPI стање S1. Ово стање нуди минималну, стога стварну, уштеду напајања, док обезбеђује прелаз назад на радни систем врло ниског кашњења. Ово је основни режим.

freeze

Процеси су замрзнути, сви уређаји су обустављени и сви процесори мирују. Ово стање је опште стање коме није потребна платформи специфична подршка, али штеди мање енергије него Обустави-у-РАМ, јер је систем још увек у радном стању. (Доступно од Линукса 3.9.)

mem

ACPI стање S3 (Обустави-у-RAM). Ово стање нуди значајну уштеду напајања јер је све у систему стављено у стање мале снаге, осим за меморију, која је стављена у режим само-освежавања да би задржала свој садржај.

disk

ACPI стање S4 (Обустави-на-диск). Ово стање нуди највећу уштеду напајања, и може се користити чак и у одсуству подршке платформе ниског нивоа за управљање напајањем. Ово стање ради слично „Обустави-у-RAM“, али укључује завршни корак писања садржаја меморије на диск.

off

ACPI стање S5 (Искључивање). Ово се уради позвањем „/sbin/shutdown“. Није званично подржано ACPI-јем, али обично ради.

no

Не обуставља, само поставља RTC време буђења.

on

Не обуставља, већ чита RTC уређај док се не појави време аларма. Овај режим је користан за прочишћавање.

disable

Искључује претходно постављени аларм.

show

Исписује информацију аларма у формату: „alarm: off|on <време>“. Време је у „ctime()“ излазном формату, нпр., „alarm: on Уто Нов 16 04:48:45 2010“.

-n, --dry-run

Ова опција ради све осим што заправо поставља аларм, обуставља систем или чека на аларм.

-s, --seconds секунде

Поставља време буђења на секунде у будућности од сада.

-t, --time време_t

Поставља време буђења на апсолутно време време_t. време_t је време у секундама од 01.01.1970., 00:00 КУВ. Користите алат date(1) да претворите између људима читљивог времена и времена_t.

-u, --utc

Подразумева да је хардверски сат постављен на КУВ (Координисано универзално време), без обзира на садржај adjtime датотеке.

-v, --verbose

Бива опширан.

-h, --help

Приказује текст помоћи и излази.

-V, --version

Исписује издање и излази.

БЕЛЕШКЕ

Неки системи личних рачунара не могу тренутно да изађу из стања спавања као mem користећи само код кернела коме приступи овај управљачки програм. Потребна им је помоћ из кода корисничког простора да учине да међумеморија кадра поново ради.

ДАТОТЕКЕ

/etc/adjtime

ИСТОРИЈАТ

Програм је постављан неколико пута на LKML и другим листама пре појављивања у предајној поруци кернела за Линукс 2.6 у GIT предаји 87ac84f42a7a580d0dd72ae31d6a5eb4bfe04c6d.

АУТОРИ

Програм је написао David Brownell <dbrownell@users.sourceforge.net> и побољшао га Bernhard Walle <bwalle@suse.de>.

АУТОРСКА ПРАВА

Ово је слободан софтвер. Можете да расподељујете његове умношке под условима Гнуове Опште Јавне Лиценце <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>. Нема НИКАКВЕ гаранције, у складу са законом.

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

adjtime_config(5), hwclock(8), date(1)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНОСТ

Наредба rtcwake је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2024-10-01 util-linux 2.40.2