Scroll to navigation

write(2) System Calls Manual write(2)

NAZWA

write - zapisuje do deskryptora pliku

BIBLIOTEKA

Standardowa biblioteka C (libc, -lc)

SKŁADNIA

#include <unistd.h>
ssize_t write(int fd, const void buf[.count], size_t count);

OPIS

write() zapisuje do count bajtów, z bufora rozpoczynającego się w buf, do pliku określonego przez deskryptor pliku fd.

Liczba bajtów zapisanych może być mniejsza niż count jeżeli na przykład: nie ma wystarczającej ilości wolnej przestrzeni na urządzeniu fizycznym; zasoby RLIMIT_FSIZE zostały wyczerpane (patrz setrlimit(2)); wywołanie zostało przerwane przez obsługę sygnału, po zapisaniu mniej niż count bajtów (zob. również podręcznik pipe(7)).

Dla przeszukiwalnych plików (tj. takich, na których można użyć lseek(2) np. zwykłych plików) zapis ma miejsce w danym przesunięciu pliku i to przesunięcie jest zwiększane o ilość aktualnie zapisanych danych. Jeżeli plik został otwarty (open(2)) z O_APPEND wtedy, przed zapisem, przesunięcie jest ustawiane na koniec pliku. Dostosowanie przesunięcia pliku i operacja zapisu są wykonywane jako nierozdzielne (atomowe).

Standard POSIX wymaga, aby odczyt (read(2)), który może nastąpić po zapisie (write()) zwrócił nowe dane. Prosimy zauważyć, że nie wszystkie systemy plików są zgodne z POSIX.

Zgodnie z POSIX.1, jeśli count jest większe niż SSIZE_MAX, wynik zależy od definicji w implementacji; zob. UWAGI odnośnie górnego limitu w Linuksie.

WARTOŚĆ ZWRACANA

Po pomyślnym zakończeniu zwracana jest liczba zapisanych bajtów. Po błędzie zwracane jest -1 i ustawiane errno, wskazując błąd.

Proszę zauważyć, że pomyślne write() może przetransferować mniej bajtów, niż count. Takie częściowe zapisy mogą wystąpić z różnych powodów np. z powodu zbyt małej dostępnej przestrzeni na urządzeniu dyskowym, do zapisu wszystkich żądanych bajtów; albo ze względu na przerwanie, zablokowanego write() zapisującego do gniazda, potoku itp., przez procedurę obsługi sygnału, po transferze części, ale nie wszystkich żądanych danych. W przypadku zapisu częściowego, wywołujący może wykonać kolejne write(), aby przetransferować pozostałe bajty. Kolejne wywołanie albo dokona transferu dalszych bajtów, albo może zawieść z błędem (np. gdy dysk jest teraz pełny).

Jeżeli count jest zerem a fd wskazuje na zwykły plik, wtedy write() może zwrócić status niepowodzenia jeżeli zostanie wykryty jeden z poniższych błędów. Jeżeli nie wykryto błędów lub nie dokonano próby wykrycia błędów, 0 jest zwracane bez żadnych innych skutków. Jeżeli count jest zerem, a fd odwołuje się do pliku innego typu niż zwykły, skutki nie są sprecyzowane.

BŁĘDY

Deskryptor pliku fd odwołuje się do gniazda i został oznaczony jako nieblokujący (O_NONBLOCK), a zapis go zablokuje. Zob. open(2) aby dowiedzieć się więcej o znaczniku O_NONBLOCK.
Deskryptor pliku fd odwołuje się do gniazda i został oznaczony jako nieblokujący (O_NONBLOCK), a zapis go zablokuje. POSIX.1-2001 pozwala w tej sytuacji na zwrócenie błędu ale nie wymaga aby ta stała miała taką samą wartość, portowalna aplikacja powinna sprawdzać obie możliwości.
fd nie jest prawidłowym deskryptorem pliku lub nie jest otwarty do zapisu.
fd odwołuje się do gniazda datagramowego dla którego adres nie został ustalony przy użyciu connect(2).
Przydział bloków dyskowych użytkownika, dotyczący systemu plików zawierającego plik wskazany przez fd, został wyczerpany.
buf jest poza dostępną przestrzenią adresową.
Dokonano próby zapisu pliku, który przekracza zdefiniowane w implementacji maksymalne rozmiary pliku, rozmiary pliku procesu lub zapis na pozycję wykraczającą poza maksymalne dozwolone przesunięcie.
Wywołanie zostało przerwane przez sygnał, przed zapisaniem jakichkolwiek danych, patrz signal(7).
fd jest dołączony do obiektu nieodpowiedniego do zapisu, plik został otwarty ze znacznikiem O_DIRECT, a adres podany w buf bądź wartość count lub przesunięcie nie zostały odpowiednio dopasowane.
Wystąpił niskopoziomowy błąd wejścia/wyjścia podczas modyfikacji i-węzła. Błąd ten może być związany z kończeniem zapisywania danych wcześniejszego write(), które mogło być wydane wobec innego deskryptora pliku odnoszącego się do tego samego pliku. Od Linuksa 4.13, błędy wynikające z kończenia zapisywania wcześniejszego wywołania mogą być zgłoszone przez kolejne żądanie write() i będą zgłoszone przez kolejne fsync(2) (niezależnie od ewentualnego wcześniejszego zgłoszenia przez write()). Alternatywnym powodem błędu EIO w sieciowych systemach plików, może być zdjęcie blokady doradczej z deskryptora pliku i zagubienie tej blokady. Więcej informacji w rozdziale Zagubione blokady w podręczniku fcntl(2).
Urządzenie zawierające plik wskazany przez fd nie ma miejsca na dane.
Operacja zablokowana, z powodu zapieczętowania pliku (ang. file seal); zob. fcntl(2).
fd jest podłączony do potoku lub gniazda, którego koniec do odczytu jest zamknięty. Gdy taka sytuacja następuje, proces zapisujący również otrzyma sygnał SIGPIPE (więc wartość zwracana przez zapisującego jest widziana tylko wówczas, gdy program obsługuje, blokuje lub ignoruje ten sygnał).

Zależnie od obiektu podłączonego do fd, mogą także zajść inne (nieopisane) błędy.

STANDARDY

POSIX.1-2008.

HISTORIA

SVr4, 4.3BSD, POSIX.1-2001.

Pod SVr4 zapis może być przerwany, a błąd EINTR zwrócony, w dowolnym momencie, nie tylko tuż przed zapisem jakichkolwiek danych.

UWAGI

Pomyślny powrót z write() nie daje gwarancji, że dane zostały faktycznie zapisane na urządzeniu. W niektórych systemach plików, w tym NFS, nie ma nawet pewności, że przestrzeń potrzebna do zapisu została pomyślnie zarezerwowana. W takim przypadku, niektóre błędy mogą być odłożone do kolejnego wywołania write(), fsync(2) lub nawet close(2). Jedynym sposobem, aby mieć pewność, że dane zostały zapisane, jest wywołanie fsync(2), po zakończeniu zapisywania wszystkich danych przez write().

Jeżeli write() zostanie przerwany przez obsługę sygnału przed zapisaniem jakichkolwiek danych, wtedy wywołanie nie powiedzie się i zwracany jest błąd EINTR; jeżeli przerwanie nastąpi po zapisaniu co najmniej jednego bajtu danych, wywołanie powiedzie się i zwróci ilość zapisanych bajtów danych.

W Linuksie, write() (i podobne wywołania systemowe) mogą dokonać transferu co najwyżej 0x7ffff000 (2 147 479 552) bajtów, zwracając liczbę bajtów rzeczywiście przetransferowanych (jest to prawdziwe zarówno dla systemów 32 jak i 64-bitowych).

Błąd zwracany przy wykonywaniu write(), używającego bezpośredniego wejścia/wyjścia, nie oznacza, że cały zapis się nie powiódł. Część danych mogła być zapisana, dlatego dane na przesunięciu pliku, na którym write() próbował zapisywać, należy uważać za niespójne.

USTERKI

Zgodnie z POSIX.1-2008/SUSv4 Section XSI 2.9.7 („Thread Interactions with Regular File Operations”):

Wszystkie poniższe funkcje powinny być atomowe w odniesieniu do innych, biorąc pod uwagę wyniki określone w POSIX.1-2008, gdy działają na zwykłych plikach lub dowiązaniach symbolicznych: ...

Spośród wymienionych tam dalej API są między innymi write() i writev(2). I spośród efektów, które powinny być atomowe pomiędzy wątkami (i procesami) jest aktualizacja przesunięcia pliku. Jednak przed Linuksem 3.14 tak się nie działo: jeśli dwa procesy dzielące otwarty deskryptor pliku (zob. open(2)) przeprowadzały write() (lub writev(2)) w tym samym czasie, to operacje wejścia/wyjścia nie były atomowe w odniesieniu do aktualizacji przesunięcia pliku, co powodowało, że bloki danych wypisywane przez dwa procesy mogły się (nieprawidłowo) nakładać. Problem został naprawiony w Linuksie 3.14.

ZOBACZ TAKŻE

close(2), fcntl(2), fsync(2), ioctl(2), lseek(2), open(2), pwrite(2), read(2), select(2), writev(2), fwrite(3)

TŁUMACZENIE

Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Artur Kruszewski <mazdac@gmail.com>, Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com> i Robert Luberda <robert@debian.org>

Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.

2 maja 2024 r. Linux man-pages 6.8