- bookworm-backports 1:4.27.0-1~bpo12+1
- testing 1:4.27.0-1
- unstable 1:4.27.0-1
GS(1) | Ghostscript | GS(1) |
NAZWA¶
gs - Ghostscript (interpreter/przeglądarka języka PDF i PostScript)
SKŁADNIA¶
gs [ opcje ] [ pliki ] ...
OPIS¶
Polecenie gs wywołuje Ghostscript, interpreter języków Portable Document Format (PDF) i PostScript(tm) firmy Adobe Systems. gs odczytuje kolejno "pliki" i wykonuje je jako programy Ghostscripta. Po zrobieniu tego, odczytuje dalsze wejście ze strumienia standardowego wejścia (zwykle klawiatura), interpretując każdy wiersz osobno i wysyłając wyjście na urządzenie wyjściowe (może być to plik lub okno przeglądarki X11, zob. niżej). Interpreter kończy działanie po napotkaniu polecenia "quit" (w pliku lub po wpisaniu z klawiatury), po osiągnięciu końca pliku oraz po otrzymaniu sygnału przerwania (np. Control-C z klawiatury).
Interpreter rozpoznaje wiele przełączników opcji, część z których opisano poniżej. Zob. dokumentację aby dowiedzieć się szczegółów. Przełączniki mogą pojawić się w dowolnym miejscu wiersza polecenia i stosują się do wszystkich następujących po nich plikach. Wywołanie Ghostscript z przełącznikiem -h lub -? wypisuje komunikat informujący o wielu przydatnych przełącznikach, wszystkich znanych plikowi wykonywalnemu urządzeniach oraz ścieżce przeszukiwania fontów; w systemach uniksowych pokazuje również położenie pełnej dokumentacji.
Ghostscript może być zbudowany z możliwością korzystania z wielu różnych urządzeń wyjściowych. Listę urządzeń, które obejmuje używany plik wykonywalny pokaże polecenie "gs -h".
O ile nie poda się konkretnego urządzenia, Ghostscript zwykle otworzy pierwsze z nich i przekieruje do niego swoje wyjście.
Jeśli zainstalowano pakiet Debiana ghostscript-x i działa się pod X, domyślnym urządzeniem jest okno X11 (przeglądarka), w innym przypadku ghostscript zwykle użyje urządzenia bbox i wypisze na standardowe wyjście wymiary pliku postscript.
Jeśli zatem urządzenie, z którego chce się skorzystać jest pierwsze na liście, wystarczy wydać polecenie
gs mojplik.ps
Można również sprawdzić listę dostępnych urządzeń wewnątrz Ghostscript: należy wywołać Ghostscript i wpisać
devicenames ==
lecz pierwsze urządzenie na wynikowej liście nie musi być domyślnym urządzeniem, które można ustalić poleceniem "gs -h". Aby ustawić "AbcXyz" jako pierwotne urządzenie wyjściowe, należy dołączyć przełącznik
-sDEVICE=AbcXyz
Na przykład, aby utworzyć wyjście do drukarki Epson, można podać
gs -sDEVICE=epson mojplik.ps
"-sDEVICE=" musi poprzedzać pierwsze wystąpienie pliku do wydrukowania i jedynie pierwsze wystąpienie przełącznika odnosi skutek.
Można również zdefiniować domyślne urządzenie w zmiennej środowiskowej GS_DEVICE. Priorytety tych sposobów, od najwyższego do najniższego to (Ghostscript używa urządzenia zdefiniowanego najwyżej w tej liście):
setpagedevice
(wiersz polecenia)
GS_DEVICE
(pierwsze urządzenie na liście wbudowanej)
Niektóre urządzenia mogą obsługiwać różne rozdzielczości (gęstości). Aby określić rozdzielczość takiej drukarki, należy użyć przełącznika "-r":
gs -sDEVICE=<urządzenie> -r<xwym>x<ywym>
Np. tryb najniższej gęstości na 9 igłowym Epsonie można uzyskać przez
gs -sDEVICE=epson -r60x72
a tryb najwyższej gęstości (najwyższej jakości druku) przez
gs -sDEVICE=epson -r240x72.
Jeśli jako urządzenie wyjściowe wybierze się drukarkę, Ghostscript umożliwi wybór tego, gdzie urządzenie wysyła swoje wyjście -- na systemach uniksowych zwykle jest to plik tymczasowy. Aby wysłać wyjście do pliku "foo.xyz", należy użyć przełącznika
-sOutputFile=foo.xyz
Można również zechcieć wydrukować każdą stronę oddzielnie. Aby to zrobić, można wysłać wyjście do serii plików "foo1.xyz, foo2.xyz, ..." przełącznikiem "-sOutputFile=" oraz z "%d" w szablonie nazwy pliku:
-sOutputFile=foo%d.xyz
Każdy wynikowy plik otrzymuje po jednej stronie wyjścia, a pliki są ponumerowane. "%d" jest określeniem formatu printf, można podać również wariant taki jak "%02d".
Wyjście można przesłać również przez potok. Na przykład, aby przesłać wyjście polecenia lpr (które pod wieloma systemami uniksowymi jest poleceniem przesyłającym do drukarki), należy użyć opcji
-sOutputFile=%pipe%lpr
Można również wysłać wyjście na standardowe wyjście:
-sOutputFile=-lub
-sOutputFile=%stdout%
W tym wypadku musisz też użyć przełącznika -q, aby uchronić Ghostscript przed drukowaniem na stdout komunikatów.
Aby wybrać inny rozmiar papieru, użyj przełącznika linii komend
-sPAPERSIZE=<znany_rozmiar_papieru>
na przykład
-sPAPERSIZE=a4lub
-sPAPERSIZE=legal
Rozpoznawanych jest większość rozmiarów papieru ISO i US. Pełną listę zawiera dokumentacja oraz definicje pliki inicjalizacyjnego "gs_statd.ps".
Ghostscript może zrobić wiele innych rzeczy niż wydruk lub wyświetlenie plików PostScript i PDF. Jeśli oczekiwane jest np. poznanie wielkości prostokąta ograniczającego z pliku PostScript (lub EPS), Ghostscript zapewnia specjalne "urządzenie", którego jedynym zadaniem jest wypisanie tej informacji.
Na przykład, korzystając z jednego z przykładowych plików rozprowadzanych razem z Ghostscript:
gs -sDEVICE=bbox golfer.ps
wypisuje
%%BoundingBox: 0 25 583 732 %%HiResBoundingBox: 0.808497 25.009496 582.994503 731.809445
OPCJE¶
- -- nazwapliku arg1 ...
- Bierze następny argument jako nazwę pliku, lecz pozostałe argumenty pobiera i definiuje nazwę "ARGUMENTS" w "userdict" (nie w "systemdict") jako tablicę tych łańcuchów, przed uruchomieniem pliku. Gdy Ghostscript zakończy wykonywanie pliku, wychodzi do powłoki.
- -Dnazwa=token
-
- -dnazwa=token
- Definiuj nazwę w "systemdict" na podaną definicję. Token musi być dokładnie jeden (jak zdefiniowano operatorem `token') i nie może zawierać białych spacji.
- -Dnazwa
-
- -dnazwa
- Definiuj nazwę w "systemdict", której wartość wynosi null.
- -Snazwa=napis
-
- -snazwa=napis
- Definiuj nazwę w "systemdict" na podaną
wartość napisową. Jest to różne od
-d. Na przykład, -dnazwa=35 jest
równoważne fragmentowi programu
/nazwa 35 def
podczas gdy -snazwa=35 jest równoważne
/nazwa (35) def - -P
- Zmusza Ghostscript, aby najpierw sprawdzić katalog bieżący w poszukiwaniu plików bibliotecznych. Domyślnie, Ghostscript nie sprawdza już bieżącego katalogu o ile, oczywiście, pierwszym podanym katalogiem w -I nie jest jawne ".". Zob. też PLIKI INICJALIZACYJNE oraz dostarczony plik Use.htm, aby dowiedzieć się więcej o ścieżkach przeszukiwania i trybie wyszukiwania plików przez Ghostcript.
- -q
- Ciche uruchamianie: nie drukuj normalnych komunikatów startowych i rób to, co -dQUIET.
- -gliczba1xliczba2
- Równoważne z -dDEVICEWIDTH=liczba1 i -dDEVICEHEIGHT=liczba2. Jest to dla użytku urządzeń (takich jak okna X11), które wymagają (lub zezwalają) na podanie wysokości i szerokości.
- -rliczba
-
- -rliczba1xliczba2
- Równoważne z -dDEVICEXRESOLUTION=liczba1 i -dDEVICEYRESOLUTION=liczba2. Jest to dla użytku urządzeń (takich jak drukarki), które obsługują wiele rozdzielczości X i Y. Jeśli podana jest tylko jedna liczba, to używana jest ona dla rozdzielczości zarówno X jak i Y.
- -Ikatalogi
- Dodaje podaną listę katalogów na początek ścieżki przeszukiwania plików bibliotecznych.
- -
- Nie jest to tak naprawdę przełącznik, lecz wskazuje Ghostscriptowi, że standardowe wejście pochodzi z pliku lub potoku, a nie interaktywnie, z wiersza poleceń. Ghostscript odczytuje to wejście aż do końca pliku, wykonując je jak każdy inny plik, a następnie kontynuuje przetwarzanie wiersza poleceń. Po przetworzeniu całego wiersza poleceń, Ghostscript kończy działanie, zamiast przechodzić do trybu interaktywnego.
Proszę zauważyć, że zwykły plik inicjalizacji "gs_init.ps" powoduje, że "systemdict" staje się dostępny tylko dla odczytu, więc wartości nazw zdefiniowanych przez -D, d, S lub s nie mogą być zmieniane (choć oczywiście mogą być powstrzymywane przez definicje w "userdict" lub innych słownikach).
NAZWY SPECJALNE¶
- -dNOCACHE
- Wyłącza buforowanie znaków. Przydatne tylko dla debuggowania.
- -dNOBIND
- Wyłącza operator `bind'. Przydatne dla debuggowania.
- -dNODISPLAY
- Powstrzymuje normalną inicjalizację urządzenia wyjściowego. Może to być przydatne dla debuggowania.
- -dNOPAUSE
- Wyłącza znak zachęty i pauzowanie na końcu każdej strony. Może to być przydatne dla aplikacji, gdzie inny program kieruje Ghostscriptem.
- -dNOPLATFONTS
- Wyłącza używanie fontów, przekazanych przez podlegającą platformę (np. X Window System). Może to być potrzebne jeśli fonty platformy wyglądają gorzej niż fonty skalowalne.
- -dSAFER
- Ogranicza operacje na plikach, jakie może wykonać zadanie. Obecnie jest to domyślny tryb działania.
- -dWRITESYSTEMDICT
- Pozostawia "systemdict" w stanie zezwolenia na zapis. Jest to potrzebne podczas uruchamiania specjalnych programów narzędziowych, lecz jest odradzane, ponieważ obchodzi normalne zabezpieczenia PostScript.
- -sDEVICE=urządzenie
- Wybierz alternatywne początkowe urządzenie wyjściowe.
- -sOutputFile=nazwapliku
- Wybierz alternatywny plik wyjściowy (lub łącze) dla początkowego urządzenia wyjściowego.
TRYB SAFER (BEZPIECZNIEJSZY)¶
Opcja -dSAFER ogranicza dostęp na poziomie systemu plików do tych plików i katalogów, które dozwolono odpowiednimi zmiennymi środowiskowymi (takimi jak GS_LIB) lub parametrami wiersza poleceń (więcej szczegółów pod adresem https://ghostscript.com/doc/current/Use.htm).
Tryb SAFER jest obecnie domyślnym trybem działania. Z tego względu, uruchamiając programy potrzebujące otwierać pliki lub zastrzeżone parametry, należy podać opcję wiersza poleceń -dNOSAFER lub jej synonim -dDELAYSAFER.
Działanie z NOSAFER/DELAYSAFER (jak sama nazwa sugeruje) ogranicza bezpieczeństwo, dlatego tryb ten jest zalecany TYLKO do debugowania lub w BARDZO kontrolowanych warunkach i bardzo ODRADZA się go w innych okolicznościach.
PLIKI¶
Położenie wielu plików uruchomieniowych Ghostscript jest wkompilowane w plik wykonywalny w momencie budowania go. Polecenie "gs -h" pokaże położenie dokumentacji Ghostscript na danym systemie, co pozwoli dowiedzieć się więcej. W dystrybucji Debian pliki znajdują się w katalogu /usr.
- /usr/share/ghostscript/[0-9]*.[0.9]*/*
- Pliki startowe, narzędzia i podstawowe definicje fontów (gdzie [0-9]*.[0.9]* jest wersją ghostscript)
- /usr/share/fonts/type1/gsfonts/*
- Więcej definicji fontów z pakietu gsfonts
- /usr/share/doc/ghostscript/examples/*
- Pliki demonstracyjne Ghostscript (jeśli zainstalowano pakiet ghostscript-doc)
- /usr/share/doc/ghostscript/*
- Różnorodne pliki z dokumentacją (mogą wymagać instalacji pakietu ghostscript-doc)
PLIKI INICJALIZACYJNE¶
Szukając plików inicjalizacyjnych "gs_*.ps", plików związanych z fontami, lub pliku dla operatora "run", Ghostscript najpierw próbuje otworzyć plik o podanej nazwie w bieżącym katalogu, jeśli nie podano innego. Jeśli to się nie powiedzie, a nazwa pliku nie wskazuje jawnie katalogu lub napędu (np. nie zawiera "/" w systemach uniksowych) Ghostscript próbuje skorzystać z następujących katalogów (odpowiednio w kolejności):
- 1.
- Katalogi podane przełącznikami -I w wierszu poleceń (zob. niżej);
- 2.
- Katalogi podane w zmiennej środowiskowej GS_LIB;
- 3.
- katalogi określone przez makro GS_LIB_DEFAULT w pliku makefile Ghostscript, z momentu budowania pliku wykonywalnego. GS_LIB_DEFAULT wynosi w systemie Debian "/usr/share/ghostscript/[0-9]*.[0-9]*/lib", gdzie "[0-9]*.[0-9]*" jest numerem wersji Ghostscript
Katalogi podane w ten sposób (jako GS_LIB_DEFAULT, GS_LIB i parametr -I) mogą być pojedynczymi katalogami lub listami katalogów, rozdzielonymi znakiem ":".
ŚRODOWISKO¶
- GS_OPTIONS
- Łańcuch opcji do przetworzenia przed opcjami wiersza poleceń
- GS_DEVICE
- Służy do określenia urządzenia wyjściowego
- GS_FONTPATH
- Ścieżki do wyszukiwania fontów
- GS_LIB
- Ścieżki z plikami inicjującymi i fontami
- TEMP
- Miejsce, gdzie tworzone są pliki tymczasowe
ZASOBY X¶
Ghostscript, albo, ściślej, urządzenie wyświetlacza X11, szuka następujących zasobów dla programu o nazwie "Ghostscript":
- borderWidth
- Szerokość ramki w pikselach (domyślnie = 1).
- borderColor
- Nazwa koloru ramki (domyślnie = black).
- geometry
- Rozmiar okna i jego położenie WxH+X+Y (domyślnie NULL).
- xResolution
- Liczba pikseli x na cal (domyślnie obliczana z WidthOfScreen i WidthMMOfScreen).
- yResolution
- Liczba pikseli y na cal (domyślnie obliczana z HeightOfScreen i HeightMMOfScreen).
- useBackingPixmap
- Określa czy używać mechanizmu backing store do zachowywania okna wyświetlania (domyślnie = true).
Dokument na temat użycia programu opisuje pełniejszą listę zasobów. Aby ustawić te zasoby w systemach uniksowych, należy je wstawić do pliku, takiego jak "~/.Xresources", w następującej postaci:
Ghostscript*geometry: 612x792-0+0 Ghostscript*xResolution: 72 Ghostscript*yResolution: 72
Następnie proszę połączyć te zasoby z bazą danych zasobów serwera X:
% xrdb -merge ~/.Xresources
ZOBACZ TAKŻE¶
Różne pliki dokumentacji Ghostscript (zob wyżej), szczególnie Use.htm. W dystrybucji Debian może być konieczne uprzednie zainstalowanie pakietu ghostscript-doc.
USTERKI¶
Zobacz http://bugs.ghostscript.com/ oraz grupę dyskusyjną Usenet comp.lang.postscript.
WERSJA¶
Dokument uaktualniono według stanu na Ghostscript w wersji 10.04.0.
AUTOR¶
Głównym opiekunem Ghostscript jest Artifex Software, Inc. Russell J. Lang, gsview at ghostgum.com.au, jest autorem większości kodu Ghostscript w systemie MS Windows.
TŁUMACZENIE¶
Tłumaczenie niniejszej strony podręcznika: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
18 września 2024 r. | 10.04.0 |