table of contents
- bookworm-backports 1:4.24.0-2~bpo12+1
- testing 1:4.24.0-2
- unstable 1:4.24.0-2
ldconfig(8) | System Manager's Manual | ldconfig(8) |
NAZWA¶
ldconfig - konfiguruje powiązania konsolidacyjne czasu uruchamiania
SKŁADNIA¶
/sbin/ldconfig |
[-nNvVX] [-C bufor] [-f plik-konfiguracyjny] [-r katalog-główny] katalog... |
/sbin/ldconfig |
-l [-v] biblioteka ... |
/sbin/ldconfig |
-p |
OPIS¶
ldconfig tworzy potrzebne dowiązania i bufor do najnowszych bibliotek dzielonych, które znajdzie w katalogach podanych w linii poleceń, w pliku /etc/ld.so.conf oraz w zaufanych katalogach /lib i /usr/lib. Na niektórych architekturach 64-bitowych, takich jak x86-64, /lib i /usr/lib są zaufanymi katalogami dla bibliotek 32-bitowych, a /lib64 i /usr/lib64 są używane dla bibliotek 64-bitowych.
Bufor jest używany przez konsolidator czasu uruchamiania: ld.so lub ld-linux.so. ldconfig sprawdza nagłówki i nazwy plików badanych bibliotek, aby określić, które wersje powinny mieć odnowione linki. ldconfig powinien być zwykle uruchomiony przez supeużytkownika, jako że może wymagać uprawnień zapisu do pewnych plików i katalogów będących własnością roota.
ldconfig będzie szukał plików nazwanych lib*.so* (gdy chodzi o zwykłe obiekty współdzielone) lub ld-*.so* (gdy chodzi o samego dynamicznego konsolidatora). Pozostałe pliki są ignorowane. ldconfig będzie również oczekiwał określonego wzorca konfiguracji linków symbolicznych, jak w poniższym przykładzie, gdzie środkowy plik (tu libfoo.so.1) jest SONAME dla biblioteki:
libfoo.so -> libfoo.so.1 -> libfoo.so.1.12
W przypadku niekorzystania z tego wzorca, można napotkać problemy z kompatybilnością po aktualizacji.
OPCJE¶
- --format=format
- -c format
- (od glibc 2.2) Używa bufora w formacie format, który może być jednym z: old, new lub compat. Od glibc 2.32 domyślny jest new. Wcześniejszą wartością domyślną było compat.
- -C bufor
- Używa bufora zamiast /etc/ld.so.cache.
- -f plik-konfiguracyjny
- Używa pliku-konfiguracyjnego zamiast /etc/ld.so.conf.
- --ignore-aux-cache
- -i
- (od glibc 2.7) Ignoruje dodatkowy plik bufora.
- -l
- (od glibc 2.2) Interpretuje każdy argument jako nazwę biblioteki i konfiguruje jej linkowania. Przeznaczone tylko dla ekspertów.
- -n
- Przetwarza wyłącznie katalogi podane w linii poleceń; nie przetwarza katalogów zaufanych ani tych, podanych w /etc/ld.so.conf. Wymusza -N.
- -N
- Nie przebudowuje bufora. O ile nie podano -X, linki są wciąż odnawiane.
- --print-cache
- -p
- Wyświetla listę katalogów i biblioteki, przechowywane w bieżącym buforze.
- -r katalog-główny
- Zmienia katalog główny na katalog-główny i używa go.
- --verbose
- -v
- Tryb szczegółowy. Wyświetla bieżący numer wersji, nazwę każdego skanowanego katalogu i każdy tworzony link. Unieważnia tryb cichy.
- --version
- -V
- Wyświetla wersję programu.
- -X
- Nie odnawia linków. O ile nie podano -N, bufor jest wciąż przebudowywany.
PLIKI¶
- /lib/ld.so
- jest konsolidatorem czasu uruchamiania.
- /etc/ld.so.conf
- zawiera listę katalogów, po jednym w wierszu, wskazujących, gdzie szukać bibliotek.
- /etc/ld.so.cache
- zawiera uporządkowaną listę bibliotek, znalezionych w katalogach wymienionych w /etc/ld.so.conf oraz w zaufanych katalogach.
ZOBACZ TAKŻE¶
TŁUMACZENIE¶
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
2 maja 2024 r. | Linux man-pages 6.8 |