EJECT(1) | Polecenia użytkownika | EJECT(1) |
NAZWA¶
eject - wysuwa wyjmowalny nośnik
eject [opcje] urządzenie|punkt-montowania
OPIS¶
eject umożliwia programowe wysuwanie nośnika w napędach, które na to pozwalają (zwykle CD-ROM, stacje dyskietek, napędy taśmowe, dyski JAZ, ZIP lub USB). Ta komenda może również: kontrolować czytniki CD-ROM wyposażone w zmieniacz płyt, automatycznie wysuwać nośnik (funkcja dostępna tylko w niektórych napędach) oraz zamykać tackę niektórych napędów CD-ROM.
Urządzenie odpowiadające urządzeniu lub punktowi-montowania zostaje wysunięte. Jeśli nie podano nazwy, używa będzie domyślna nazwa /dev/cdrom. Urządzenie może być zaadresowane przez nazwę urządzenia (np. "sda"), ścieżkę do urządzenia ("/dev/sda"), UUID=uuid lub LABEL=etykieta.
Istnieją cztery różne metody na wysunięcie nośnika, przeznaczone do różnego rodzaju urządzeń (CD-ROM, urządzenia SCSI, stacje dyskietek i napędy taśmowe). Domyślnie eject próbuje skorzystać po kolei z wszystkich czterech metod, aż do pomyślnego wysunięcia.
Jeśli poda się partycję urządzenia, użyte będzie urządzenie całego dysku.
Jeśli urządzenie lub partycją jest obecnie zamontowane, zostaje wymontowane przed wysunięciem. Wysunięcie jest wykonywane na wybranym otwartym urządzeniu blokowym jeśli argumenty --no-unmount lub --force nie zostały podane.
OPCJE¶
-a, --auto on|off
-c, --changerslot slot
-d, --default
-F, --force
-f, --floppy
-i, --manualeject on|off
-M, --no-partitions-unmount
-m, --no-unmount
-n, --noop
-p, --proc
-q, --tape
-r, --cdrom
-s, --scsi
-T, --traytoggle
-t, --trayclose
-v, --verbose
-X, --listspeed
-x, --cdspeed prędkość
-h, --help
-V, --version
STATUS ZAKOŃCZENIA¶
Zwraca 0, jeśli operacja się powiodła, lub 1 w przeciwnym przypadku (lub gdy popełniono błąd w składni polecenia)
UWAGI¶
eject działa tylko z urządzeniami które obsługują co najmniej jedną z czterech metod wysuwania. W tej grupie zawiera się większość napędów CD-ROM (IDE, SCSI i inne), niektóre napędy taśmowe SCSI, napędy JAZ i ZIP (podłączane do portu równoległego, wersje SCSI i IDE) oraz stacje LS120. Użytkownicy raportowali także powodzenie ze stacjami dyskietek na komputerach Sun SPARC i Apple Macintosh. Jeśli eject nie działa, to jest to najprawdopodobniej ograniczenie sterownika w jądrze systemu, a nie programu eject jako takiego.
Opcje -r, -s, -f i -q pozwalają na wybór metody używanej do wysunięcia nośnika. Można podać więcej niż jedną opcję. Jeśli nie zostanie podana żadna z nich, to eject spróbuje wszystkich czterech (co w większości przypadków daje zadowalające rezultaty).
eject może nie być w stanie wykryć, czy urządzenie jest zamontowane (np. jeśli ma ono kilka nazw). Jeśli nazwa urządzenia jest dowiązaniem symbolicznym, to eject podąży za nim i użyje urządzenia, na które ono wskazuje.
Jeśli eject stwierdzi, że urządzenie może mieć kilka partycji, to spróbuje odmontować wszystkie zamontowane partycje przed wysunięciem (zob. też opcję --no-partitions-unmount). Jeśli odmontowanie się nie powiedzie, to program nie będzie próbować wysuwać nośnika.
Można wysuwać płyty audio. Niektóre napędy CD-ROM nie pozwalają na wysunięcie tacki, gdy w napędzie nie ma płyty. Niektóre urządzenia nie obsługują komendy wsunięcia tacki.
Jeśli uaktywniony został tryb automatycznego wysuwania, to zawsze po wykonaniu tej komendy nastąpi wysunięcie nośnika. Nie wszystkie sterowniki CD-ROM w jądrze Linuksa obsługują ten tryb. Nie ma sposobu na wykrycie, czy tryb automatycznego wysuwania jest aktywny, czy nie.
Do uzyskania dostępu do plików urządzeń potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Aby wysuwać niektóre urządzenia (np. SCSI), należy działać jako root.
AUTORZY¶
Jeff Tranter <tranter@pobox.com> - pierwotny autor, Karel Zak <kzak@redhat.com> i Michal Luscon <mluscon@redhat.com> - wersja util-linux.
ZOBACZ TAKŻE¶
ZGŁASZANIE BŁĘDÓW¶
Problemy należy zgłaszać w systemie śledzenia błędów <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.
DOSTĘPNOŚĆ¶
Polecenie eject jest częścią pakietu util-linux, który można pobrać ze strony Archiwum jądra Linux <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.
2025-04-02 | util-linux 2.41 |