LOGGER(1) | Корисничке наредбе | LOGGER(1) |
НАЗИВ¶
logger - уноси поруке у дневник система
УВОД¶
logger [options] message
ОПИС¶
logger makes entries in the system log.
Када је опционални аргумент поруке присутан, записује се у дневник. Ако није присутан, а ни опција -f није дата, записује се стандардни улаз.
ОПЦИЈЕ¶
-d, --udp
Видите такође --server и --socket да наведе где ће се повезати.
-e, --skip-empty
-f, --file датотека
-i
--id[=ид]
Знајте да инфраструктура бележења система (на пример systemd када ослушкује на /dev/log) може да прати уверења локалне прикључнице да би пребрисала ПИД наведен у поруци. logger(1) може да подеси та уверења прикључнице на дати ид, али само ако имате администраторска овлашћења и постоји процес са наведеним ПИД-ом, иначе се уверења прикључнице не мењају и проблем се тихо занемарује.
--journald[=датотека]
logger --journald <<end ИД_ПОРУКЕ=67feb6ffbaf24c5cbec13c008dd72309 ПОРУКА=Пси лају, али караван пролази. ПСИ=лају КАРАВАН=пролази end
logger --journald=унос.txt
Приметите да ће --journald занемарити вредности других опција, као што је предност. Ако је предност потребна мора бити у улазу, и користите поље ПРЕДНОСТ. Једноставно извршавање journalctl(1) ће приказати поље ПОРУКА. Користите journalctl --output json-pretty да видите остала поља.
Да бисте укључили нове редове у ПОРУЦИ, наведите ПОРУКУ неколико пута. Ово се сматра као посебан случај, друга поља ће бити сачувана као низ у дневнику ако се појаве више пута.
--msgid ид-поруке
-n, --server сервер
--no-act
--octet-count
-P, --port прикључник
-p, --priority предност
--prio-prefix
Ако префикс не садржи објекат, објекат се подразумева на оно што је наведено опцијом -p. Слично томе, ако префикс није достављен, ред се бележи коришћењем предности дате са -p.
Ова опција не утиче на поруку линије наредби.
--rfc3164
--rfc5424[=без]
Вредност notq потискује структурисане податке временског квалитета из послате поруке. Информација временског квалитета показује да ли је локални сат усаглашен плус највећи број микросекунди за које временска ознака може бити искључена. Квалитет времена се такође самостално потискује када је --sd-id timeQuality наведено.
Вредност notime (која подразумева notq) потискује читаву временску ознаку која је у ISO-8601 формату, укључујући микросекунде и временску зону.
Вредност nohost потискује gethostname(2) информације из заглавља поруке.
RFC 5424 протокол је био основни logger од издања 2.26.
-s, --stderr
--sd-id name[@цифре]
logger currently generates the timeQuality standardized element only. RFC 5424 also describes the elements origin (with parameters ip, enterpriseId, software and swVersion) and meta (with parameters sequenceId, sysUpTime and language). These element IDs may be specified without the @digits suffix.
--sd-param назив=вредност
logger --rfc5424 --sd-id зоо@123 \
--sd-param тигар="гладан" \
--sd-param зебра="трчи" \
--sd-id менаџер@123 \
--sd-param наСастанку="да" \
"ово је порука"
даје:
<13>1 2015-10-01T14:07:59.168662+02:00 ws kzak - - [timeQuality tzKnown="1" isSynced="1" syncAccuracy="218616"][zoo@123 tiger="hungry" zebra="running"][manager@123 onMeeting="yes"] this is message
-S, --size величина
Већина примаоца прихвата поруке веће од 1KiB преко сваке врсте протокола системског дневника. Као таква, опција --size утиче на logger-а у свим случајевима (не само када се користи --rfc5424).
Напомена: ограничење величине поруке ограничава укупну величину поруке, укључујући заглавље системског дневника. Величине заглавља варирају у зависности од изабраних опција и дужине назива домаћина. Као правило, заглавља обично нису дужа од 50 до 80 знакова. Приликом одабира највеће величине поруке, важно је осигурати да и прималац исто тако подржава највећу величину, у супротном поруке могу постати скраћене. Опет, као правило величина поруке од 2 до 4 KiB треба уопштено да буде у реду, док све веће треба да се провере да ли раде.
--socket-errors[=режим]
Основни режим је auto. Када грешке нису укључене о изгубљеним порукама се не изјављује и резултираће успешним излазним стањем logger(1) призивања.
-T, --tcp
Видите такође --server и --socket да наведе где ће се повезати.
-t, --tag ознака
-u, --socket прикључница
--
-h, --help
-V, --version
ИЗЛАЗНО СТАЊЕ¶
Помагало logger излази 0 при успеху, и >0 ако дође до грешке.
ОБЈЕКТИ И НИВОИ¶
Исправни називи објекта су:
auth
authpriv for security information of a sensitive nature
cron
daemon
ftp
kern cannot be generated from userspace process, automatically
converted to user
lpr
mail
news
syslog
user
uucp
local0
to
local7
security
застарели
синоним за
auth
Исправни називи нивоа су:
emerg
alert
crit
err
warning
notice
info
debug
panic deprecated synonym for emerg
error deprecated synonym for err
warn deprecated synonym for warning
За редослед предности и намераване сврхе ових објеката и нивоа, видите syslog(3).
У СКАЛДУ СА¶
Наредба logger је очекивана да буде сагласна са IEEE Std 1003.2 ("POSIX.2").
ПРИМЕРИ¶
поново је подигнут систем дневничар
logger -p local0.notice -t HOSTIDM -f /dev/idmc
logger -n loghost.example.com System rebooted
АУТОРИ¶
Наредба logger је изворно написана на Универзитету Калифорније 1983-1993. а касније су је поново написали Karel Zak <kzak@redhat.com>, Rainer Gerhards <rgerhards@adiscon.com>, и Sami Kerola <kerolasa@iki.fi>.
ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ¶
ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА¶
За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.
ДОСТУПНОСТ¶
Наредба logger је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.
2025-01-09 | util-linux 2.40.3 |