Scroll to navigation

LSMEM(1) Корисничке наредбе LSMEM(1)

НАЗИВ

lsmem - исписује опсеге доступне меморије са њиховим стањима присутности

УВОД

lsmem [options]

ОПИС

Наредба lsmem наводи опсеге доступне меморије са њиховим радним стањем. Наведени меморијски блокови одговарају представљању меморијског блока у систему датотека система. Наредба такође приказује величину меморијског блока и количину меморије у радном и нерадном стању.

Основни излаз је сагласан са оригиналном применом из „s390“-алата, али се строго препоручује да избегавате коришћење основних излаза у вашим скриптама. Увек изричито дефинишите очекиване колоне користећи опцију --output заједно са списком колона у окружењима у којима је потребан стабилан излаз.

Наредба lsmem исписује нови опсег меморије увек када се тренутни меморијски блок разликује од претходног блока по некој излазној колони. Ово основно понашање је могуће преписати опцијом --split (нпр. lsmem --split=ЗОНЕ). Посебна реч „none“ се може користити за занемаривање свих разлика између меморијских блокова и за стварање што је могуће већег непрекидног опсега. Супротна семантика је --all за исписивање појединачних меморијских блокова.

Знајте да неке излазне колоне могу доставити нетачне информације ако политика поделе приморава lsmem да занемари разлике у неким атрибутима. На пример, ако стопите уклоњиве и неуклоњиве блокове меморије у један опсег, тада ће цео опсег бити означен као неуклоњив на lsmem излазу.

Нису све колоне подржане на свим системима. Ако је наведена неподржана колона, lsmem исписује колону али не доставља никакве податке за њу.

Користите опцију --help да видите описе колона.

ОПЦИЈЕ

-a, --all

Исписује сваки засебни блок меморије, уместо да комбинује блокове меморије са сличним атрибутима.

-b, --bytes

Исписује величине у бајтовима уместо у људима читљивом формату.

По основи, јединица, у којој су изражене величине, је бајт, а префикси јединице су у степену 2^10 (1024). Скраћенице симбола су изложене скраћен да би се постигла боља читљивост, излагањем само првог њиховог слова; примери: „1 KiB“ и „1 MiB“ се према томе приказују као „1 K“ и „1 M“, тако избегавајући намерно помињање „iB“, које је део ових скраћеница.

-J, --json

Користи ЈСОН формат излаза.

-n, --noheadings

Не исписује ред заглавља.

-o, --output списак

Наводи које излазне колоне ће се исписати. Користите --help да добавите списак свих подржаних колона. Основни списак колона се може проширити ако је списак наведен у формату +списак (нпр. lsmem -o +NODE).

--output-all

Исписује све доступне колоне.

-P, --pairs

Производи излаз у облику парова кључ="вредност". Сви потенцијално небезбедне вредности су хекс-измењене (\x<кôд>).

-r, --raw

Производи излаз у сировом формату. Сви потенцијално небезбедни знакови су хекс-измењени (\x<кôд>).

-S, --split списак

Наводи које колоне (атрибуте) користити за поделу блокова меморије на опсеге. Подржане колоне су СТАЊЕ, УКЛОЊИВА, ЧВОР и ТОНЕ, или „ништа“. Остале колоне се тихо занемарују. За више детаља видите ОПИС изнад.

-s, --sysroot директоријум

Прикупља податке меморије за примерак Линукса а не само за примерак из кога је lsmem наредба издата. Наведени директоријум је корен система Линукс примерка који ће се испитати.

-h, --help

Приказује текст помоћи и излази.

-V, --version

Исписује издање и излази.

--summary[=када]

Ова опција контролише излаз сажетка редова. Опционални аргумент када може бити never (никад), always (увек) или only (само). Ако је аргумент када изостављен, подразумева "only". Излаз сажетка је потиснут за --raw, --pairs и --json.

АУТОРИ

lsmem was originally written by Gerald Schaefer for s390-tools in Perl. The C version for util-linux was written by Clemens von Mann, Heiko Carstens and Karel Zak.

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

chmem(8)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНОСТ

Наредба lsmem је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2024-04-27 util-linux 2.40