table of contents
- bookworm-backports 4.24.0-2~bpo12+1
- testing 4.24.0-2
- unstable 4.24.0-2
BOOTCTL(1) | bootctl | BOOTCTL(1) |
НАЗВА¶
bootctl — керування параметрами завантаження мікропрограми EFI та засобом завантаження
КОРОТКИЙ ОПИС¶
bootctl [ПАРАМЕТРИ...] {КОМАНДА}
ОПИС¶
bootctl може перевіряти мікропрограму EFI і стан завантажувача, показувати список доступних завантажувачів та записів завантажувачів та керувати ними, а також встановлювати, оновлювати та вилучати завантажувач systemd-boot(7) на поточній системі.
ЗАГАЛЬНІ КОМАНДИ МІКРОПРОГРАМИ EFI АБО ЗАВАНТАЖУВАЧА¶
Ці команди доступні у будь-якій системі EFI, незалежно від використаного завантажувача.
status
Докладний приклад виведених даних наведено нижче.
Додано у версії 239.
reboot-to-firmware [БУЛЕВЕ ЗНАЧЕННЯ]
Підказка: скористайтеся systemctl reboot --firmware-setup для перезавантаження одразу до налаштовування мікропрограми. Докладніший опис див. у systemctl(1).
Додано у версії 251.
КОМАНДИ СПЕЦИФІКАЦІЇ ЗАВАНТАЖУВАЧА¶
Ці команди доступні для усіх завантажувачів, де реалізовано Специфікацію завантажувачів[1], зокрема для systemd-boot.
list
Докладний приклад виведених даних наведено нижче.
Додано у версії 239.
unlink ІДЕНТИФІКАТОР
Додано у версії 253.
cleanup
Додано у версії 253.
КОМАНДИ ІНТЕРФЕЙСУ ЗАВАНТАЖУВАЧА¶
Ці команди доступні для усіх завантажувачів, де реалізовано Специфікацію завантажувачів[1] і Інтерфейс завантажувачів[2], зокрема для systemd-boot.
set-default ID, set-oneshot ІДЕНТИФІКАТОР
bootctl list можна скористатися для отримання списку доступних записів завантажувача та їхніх ідентифікаторів.
Крім того, ідентифікатор запису завантажувача можна вказати одним з таких ключових слів: @default, @oneshot або @current. Цим словам відповідають поточний типовий запис завантажувача для усіх наступних завантажень, поточний типовий запис завантажувача для наступного завантаження та поточний завантажений запис завантажувача. Ці особливі ідентифікатори буде розгорнуто до поточних значень змінних EFI LoaderEntryDefault, LoaderEntryOneShot і LoaderEntrySelected, див. специфікацію завантажувача[1], щоб дізнатися більше. Ці особливі ідентифікатори, в основному, корисні для пришвидшення остаточного визначення поточного завантаженого запису як типового варіанта, або для оновлення типового запису завантажування для наступного завантаження до типового запису завантажувача для усіх наступних завантажень, але ними можна скористатися і для виконання інших дій.
Якщо встановлено значення @saved, вибраний запис буде збережено як змінну EFI для усіх завантажень і автоматично вибрано під час наступного запуску завантажувача.
Якщо для ідентифікатора вказано порожній рядок (""), встановлення значення змінної EFI буде скасовано.
Підказка: скористайтеся командою systemctl reboot --boot-loader-entry=ІДЕНТИФІКАТОР для перезавантаження до певного запису і командою systemctl reboot --boot-loader-menu=час очікування для одноразового перезавантаження до меню завантажувача. Див. systemctl(1), щоб дізнатися більше.
Додано у версії 240.
set-timeout ЧАС ОЧІКУВАННЯ, set-timeout-oneshot ЧАС ОЧІКУВАННЯ
Якщо встановити значення menu-disabled або menu-hidden або 0, меню показано не буде, буде негайно завантажено типовий запис, а встановлення значення menu-force вимикає час очікування і завжди показує меню. Якщо вказано порожній рядок (""), завантажувач повернеться до типового часу очікування для меню.
Додано у версії 250.
КОМАНДИ SYSTEMD-BOOT¶
Ці команди керують завантажувачем EFI systemd-boot, вони не працюють у поєднанні із іншими завантажувачами.
install
Додано у версії 239.
update
Додано у версії 239.
remove
Додано у версії 239.
is-installed
Додано у версії 243.
random-seed
Див. бази випадковості[3], щоб дізнатися більше.
Додано у версії 243.
КОМАНДИ ІНТЕРФЕЙСУ ЯДРА¶
kernel-identify ядро
Додано у версії 253.
kernel-inspect ядро
Додано у версії 253.
ПАРАМЕТРИ¶
Передбачено обробку таких параметрів:
--esp-path=
--boot-path=
--root=корінь
Додано у версії 252.
--image=образ
Додано у версії 252.
--image-policy=правила
--install-source=
Додано у версії 252.
-p, --print-esp-path
Додано у версії 236.
-x, --print-boot-path
Записи типу 1 специфікації завантажувачів мають, загалом, зберігатися у каталозі "$(bootctl -x)/loader/entries/". Існування цього каталогу може вказувати на те, що у системі передбачено підтримку записів завантажувачів. Так само, записи типу 2 специфікації завантажувачів мають зберігатися у каталозі "$(bootctl -x)/EFI/Linux/".
Зауважте, що цей параметр (подібно до параметра --print-esp-path, про який ми згадували вище) доступний незалежно від використаного завантажувача, тобто також без встановлення systemd-boot.
Додано у версії 242.
-R, --print-root-device
Додано у версії 254.
--no-variables
Додано у версії 220.
--graceful
Додано у версії 244.
-q, --quiet
Додано у версії 251.
--make-entry-directory=yes|no
Додано у версії 251.
--entry-token=
Якщо встановлено значення machine-id, назви записів формуватимуться за ідентифікатором машини запущеної системи (наприклад, "b0e793a9baf14b5fa13ecbe84ff637ac"). Див. machine-id(5), щоб дізнатися більше про поняття ідентифікатора машини та файл.
Якщо встановлено значення os-id, назви записів формуватимуться за ідентифікатором запущеної операційної системи, тобто полем ID= os-release(5) (наприклад "fedora"). Так само, якщо встановлено os-image-id, назви записів формуватимуться за ідентифікатором образу запущеної операційної системи, тобто полем IMAGE_ID= os-release (наприклад "vendorx-cashier-system").
Якщо встановлено значення auto (типовий варіант), буде виконано читання файла /etc/kernel/entry-token, якщо він існує, і буде використано збережене значення. Якщо файла не існує, буде використано ідентифікатор локальної машини, якщо його ініціалізовано. Якщо ідентифікатор не ініціалізовано, буде використано IMAGE_ID= з os-release, якщо його встановлено. Якщо запис не встановлено, буде використано ID= з os-release, якщо його встановлено.
Якщо не використано варіант "machine-id" або якщо використано --make-entry-directory=yes, вибраний рядок жетона буде записано до файла /etc/kernel/entry-token, щоб забезпечити його використання для майбутніх записів. Цей файл також буде прочитано kernel-install(8) з метою ідентифікувати, для якої назви слід створювати записи завантажувача для нововстановлених ядер, або визначити назви записів для вилучення застарілих.
Зазвичай, перевагу слід віддати використанню для іменування записів ідентифікатора машини; втім, існують випадки, де добрим варіантом є використання інших ідентифікаторів. Зокрема, це випадки, коли дані ідентифікації, які є результатом використання ідентифікатора машини, не буде збережено на (зашифрованому) розділі $BOOT або коли ідентифікатор буде створено при першому завантаженні, і він не є відомим при приготуванні записів. Зауважте, що використання ідентифікатора машини має перевагу тоді, коли на одному носії даних паралельно встановлено декілька однакових операційних систем, а оновлення їхніх записів завантажувача відбувається незалежно. При використанні іншого ідентифікатора (зокрема ідентифікатора операційної системи або ідентифікатора образу операційної системи) паралельне встановлення тієї самої операційної системи призведе до спроби використання однакових назв записів. Для забезпечення підтримки паралельного встановлення у засобі встановлення доведеться використовувати інший жетон запису при додаванні кожної наступної встановленої системи.
Додано у версії 251.
--all-architectures
Додано у версії 252.
--efi-boot-option-description=
Використання типової назви запису, "Linux Boot Manager", загалом, є бажаним, оскільки слід використовувати лише один завантажувач, який встановлено на один розділ ESP, для завантаження довільної кількості встановлених операційних систем, які зберігаються на різних дисках у системі. Зокрема, дистрибутивам не слід використовувати цей прапорець для встановлення запису із назвою системи до списку варіантів завантаження. Втім, у випадках із декількома дисками, на кожному з яких є власний розділ ESP, нетипові назви можуть бути корисними для спрощення ідентифікації завантажувача, який використано у меню варіантів завантаження мікропрограми.
Додано у версії 252.
--dry-run
У тестовому режимі команди unlink і cleanup буде виведено лише назви файлів, які має бути вилучено, без вилучення цих файлів.
Додано у версії 253.
--no-pager
--json=РЕЖИМ
-h, --help
--version
ПІДПИСАНІ ФАЙЛИ .EFI¶
bootctl install і update спочатку шукатимуть файл systemd-boot, назва якого завершується суфіксом ".efi.signed", і скопіюють його на місце звичайного файла ".efi". Це уможливлює для авторів дистрибутивів і кінцевих користувачів створення підписаних образів для UEFI SecureBoot.
СТАН ВИХОДУ¶
Якщо дію буде виконано успішно, буде повернуто 0; в усіх інших випадках буде повернуто ненульове значення коду помилки. bootctl --print-root-device повертає стан виходу 80, якщо основою кореневої файлової системи не є єдиний блоковий пристрій, і ненульові стани виходу при інших помилках.
СЕРЕДОВИЩЕ¶
Якщо встановлено $SYSTEMD_RELAX_ESP_CHECKS=1, перевірки чинності для ESP буде оптимізовано, а шлях, який вказано --esp-path=, може посилатися на будь-який тип файлової системи на розділі будь-якого типу.
Так само, $SYSTEMD_RELAX_XBOOTLDR_CHECKS=1 вимикає деякі перевірки чинності для розділу розширеного завантажувача.
ПРИКЛАДИ¶
Приклад 1. Виведення від status і list
$ bootctl status System:
Firmware: UEFI 2.40 (firmware-version) ← виробник і версія мікропрограми
Secure Boot: disabled (setup) ← стан Secure Boot
TPM2 Support: yes
Boot into FW: supported ← чи передбачено завантаження до мікропрограми Current Boot Loader: ← подробиці щодо sd-boot або іншого завантажувача
Product: systemd-boot version implementing the Boot Loader Interface[2]
Features: ✓ Boot counting
✓ Menu timeout control
✓ One-shot menu timeout control
✓ Default entry control
✓ One-shot entry control
✓ Support for XBOOTLDR partition
✓ Support for passing random seed to OS
✓ Load drop-in drivers
✓ Boot loader sets ESP information
✓ Menu can be disabled
ESP: /dev/disk/by-partuuid/01234567-89ab-cdef-dead-beef00000000
File: └─/EFI/systemd/systemd-bootx64.efi Random Seed: ← база випадковості, яку використано для ентропії. in early boot
Passed to OS: yes
System Token: set
Exists: yes Available Boot Loaders on ESP:
ESP: /boot/efi (/dev/disk/by-partuuid/01234567-89ab-cdef-dead-beef00000000)
File: └─/EFI/systemd/systemd-bootx64.efi (systemd-boot 251
File: └─/EFI/BOOT/BOOTX64.EFI (systemd-boot 251 Boot Loaders Listed in EFI Variables:
Title: Linux Boot Manager
ID: 0x0001
Status: active, boot-order
Partition: /dev/disk/by-partuuid/...
File: └─/EFI/systemd/systemd-bootx64.efi
Title: Fedora
ID: 0x0000
Status: active, boot-order
Partition: /dev/disk/by-partuuid/...
File: └─/EFI/fedora/shimx64.efi
Title: Linux-Firmware-Updater
ID: 0x0002
Status: active, boot-order
Partition: /dev/disk/by-partuuid/...
File: └─/EFI/fedora/fwupdx64.efi Boot Loader Entries:
$BOOT: /boot/efi (/dev/disk/by-partuuid/01234567-89ab-cdef-dead-beef00000000) Default Boot Loader Entry:
type: Boot Loader Specification Type #1 (.conf)
title: Fedora Linux 36 (Workstation Edition)
id: ...
source: /boot/efi/loader/entries/entry-token-kernel-version.conf
version: kernel-version
machine-id: ...
linux: /entry-token/kernel-version/linux
initrd: /entry-token/kernel-version/initrd
options: root=...
$ bootctl list Boot Loader Entries:
type: Boot Loader Specification Type #1 (.conf)
title: Fedora Linux 36 (Workstation Edition) (default) (selected)
id: ...
source: /boot/efi/loader/entries/entry-token-kernel-version.conf
version: kernel-version
machine-id: ...
linux: /entry-token/kernel-version/linux
initrd: /entry-token/kernel-version/initrd
options: root=...
type: Boot Loader Specification Type #2 (.efi)
title: Fedora Linux 35 (Workstation Edition)
id: ...
source: /boot/efi/EFI/Linux/fedora-kernel-version.efi
version: kernel-version
machine-id: ...
linux: /EFI/Linux/fedora-kernel-version.efi
options: root=...
type: Automatic
title: Reboot Into Firmware Interface
id: auto-reboot-to-firmware-setup
source: /sys/firmware/efi/efivars/LoaderEntries-4a67b082-0a4c-41cf-b6c7-440b29bb8c4f
У виведених даних "(default)" вказує на запис, який буде використано типово, а "(selected)" вказує на запис, який було вибрано останній раз (тобто поточний запущений запис).
ДИВ. ТАКОЖ¶
systemd-boot(7), Специфікація завантажувачів[1], Інтерфейс завантажувачів[2], systemd-boot-random-seed.service(8)
ПРИМІТКИ¶
- 1.
- Специфікація завантажувачів
- 2.
- Інтерфейс завантажувачів
- 3.
- Бази випадковості
- 4.
- Специфікація придатних до вивчення розділів
ПЕРЕКЛАД¶
Український переклад цієї сторінки посібника виконано Yuri Chornoivan <yurchor@ukr.net>
Цей переклад є безкоштовною документацією; будь ласка, ознайомтеся з умовами GNU General Public License Version 3. НЕ НАДАЄТЬСЯ ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ.
Якщо ви знайшли помилки у перекладі цієї сторінки підручника, будь ласка, надішліть електронний лист до списку листування перекладачів: trans-uk@lists.fedoraproject.org.
systemd 256.5 |