Scroll to navigation

PSUTILS(1) Polecenia użytkownika PSUTILS(1)

NAZWA

psutils

SKŁADNIA

psutils [OPTION...] -NUMBER [INFILE [OUTFILE]]

OPIS

psnup korzysta z pstops do umieszczenia kilku logicznych stron na każdej fizycznej stronie papieru.

Rozmiar papieru można podać jako nazwę (zob. paper(1)) lub jako szerokośćxwysokość (zob. psutils(1) aby poznać dopuszczalne jednostki). Kilka stron dokumentu PostScript zostanie umieszczonych na jednej stronie.

liczba stron do umieszczenia na każdej stronie wyjściowej

"-" lub brak argumentu PLIK-WEJŚCIOWY oznacza standardowe wejście

"-" lub brak argumentu PLIK-WYJŚCIOWY oznacza standardowe wyjście

OPCJE

nazwa lub wymiary (SZEROKOŚĆxWYSOKOŚĆ) papieru wyjściowego

nazwa lub wymiary (SZEROKOŚĆxWYSOKOŚĆ) papieru wejściowego

szerokość marginesu wokół każdej strony wyjściowej [domyślnie 0pt]; przydatne do stron z miniaturami, ponieważ pierwotne marginesy zostaną zmniejszone

szerokość ramki wokół każdej strony wejściowej

rysuje linię o podanej szerokości (relatywnie do pierwotnej strony) wokół każdej strony [argument domyślnie przyjmuje wartość 1pt; domyślnym ustawieniem jest brak linii; szerokość jest stała w przypadku PDF-ów]

strony wejściowe zostaną obrócone w lewo o 90 stopni

strony wejściowe zostaną obrócone w prawo o 90 stopni

szerokość i wysokość strony wyjściowych zostanie zamieniona

zamienia kolumny z wierszami (wg kolejności kolumn)

maksymalny zmarnowany obszar w pt kwadratowych [domyślnie: 100000]

pokazuje wersję programu i kończy pracę

nie pokazuje postępu

KOMENTARZE

psnup przerwie z błędem, jeśli nie będzie potrafił ułożyć stron wejściowych w sposób marnujący mniej miejsca niż podana tolerancja

Rozmiar stron wyjściowych domyślnie przyjmuje wartość stron wejściowych; jeśli rozmiar nie jest podany w dokumencie ani w wierszu polecenia, przyjęta zostanie wartość podana przez polecenie "paper".

Rozmiar strony wejściowych domyślnie przyjmuje wartość rozmiaru stron wyjściowych.

W kolejności wg wierszy (domyślnie) kolejne strony są umieszczane w wierszach (wszerz strony); w kolejności wg kolumn, są umieszczane w kolumnach (w dół strony).

PRZYKŁADY

Użycie tego narzędzia jest różnorodne, lecz jednym z nich jest połączenie z psbook(1). Na przykład, jeśli używa się groff do tworzenia dokumentu PostScript, a lpr jako uniksowego menedżera wydruku, to typowy wiersz polecenia może wyglądać tak:

groff -Tps -ms plik | psbook | psnup -2 | lpr

Gdzie plik jest 4-stronicowym dokumentem. Wynikiem polecenia będzie dwustronicowy dokument, drukujący dwie strony pliku na stronę i rearanżujący kolejność stron aby odpowiadała stronom 4 i 1 wejścia na pierwszej stronie wyjścia i stronom 2 i 3 wejścia na drugiej stronie wyjścia.

AUTOR

Reuben Thomas <rrt@sc3d.org>

TŁUMACZENIE

Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>

Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.

15 lutego 2025 r. psutils 3.3.8