Scroll to navigation

FINDMNT(8) Администрација система FINDMNT(8)

НАЗИВ

findmnt - налази систем датотека

УВОД

findmnt [options]

findmnt [options] device|mountpoint

findmnt [options] [--source] device [--target path|--mountpoint mountpoint]

ОПИС

findmnt will list all mounted filesystems or search for a filesystem. The findmnt command is able to search in /etc/fstab, /etc/mtab or /proc/self/mountinfo. If device or mountpoint is not given, all filesystems are shown.

Уређај се може навести према називу уређаја, бројевима „major:minor“, према натпису система датотека или УУИД-у, или према натпису партиције или УУИД-у. Знајте да findmnt прати понашање mount-а(8) где назив уређаја може да се протумачи као тачка качења (и обрнуто) ако опције --target, --mountpoint или --source нису наведене.

Опција линије наредби --target прихвата било коју датотеку или директоријум а затим findmnt приказује систем датотека за дату путању.

Наредба исписује све прикачене системе датотека у формату у облику стабла по основи. Основни излаз је субјекат за измену. Тако да кад год је могуће, треба да избегавате коришћење основних излаза у вашим скриптама. Увек изричито дефинишите очекиване колоне користећи --output списак-колона у окружењима у којима се захтева стабилан излаз.

Однос између блок уређаја и система датотека није увек један на један. Систем датотека може да користи више блок уређаја. Ово је разлог зашто findmnt пружа колоне ИЗВОР и ИЗВОРИ (мн.). Колона ИЗВОРИ приказује све уређаје на којима је могуће наћи исти УУИД система датотека (или другу ознаку наведену у fstb када се извршава са --fstab и --evaluate).

ОПЦИЈЕ

-A, --all

Искључује све уграђене филтере и исписује све системе датотека.

-a, --ascii

Користи аскри знакове за форматирање стабла.

-b, --bytes

Исписује величине у бајтовима уместо у људима читљивом формату.

По основи, јединица, у којој су изражене величине, је бајт, а префикси јединице су у степену 2^10 (1024). Скраћенице симбола су изложене скраћен да би се постигла боља читљивост, излагањем само првог њиховог слова; примери: „1 KiB“ и „1 MiB“ се према томе приказују као „1 K“ и „1 M“, тако избегавајући намерно помињање „iB“, које је део ових скраћеница.

-C, --nocanonicalize

Не каноникализује путање уопште. Ова опција утиче на упоређивање путања и процењивање ознака (НАТПИС, УУИД, итд.).

-c, --canonicalize

Каноникализује све исписане путање.

-D, --df

Imitate the output of df(1). This option is equivalent to -o SOURCE,FSTYPE,SIZE,USED,AVAIL,USE%,TARGET but excludes all pseudo filesystems. Use --all to print all filesystems. See also -I, --dfi options.

-d, --direction реч

Смер тражења, или forward (напред) или backward (назад).

-e, --evaluate

Претвара све ознаке (НАТПИС, УУИД, ПАРТУУИД, или ПАРТНАТПИС) у одговарајуће називе уређаја за колону ИЗВОР. То је неуобичајена ситуација, али иста ознака може бити дуплирана (коришћена за више уређаја). Зарад тога, постоји колона ИЗВОРИ. Та колона приказује по вишередовним ћелијама све уређаје где је откривена ознака са „libblkid“. Ова опција има смисла само за fstab.

-F, --tab-file путања

Тражи у заменској датотеци. Ако се користи са --fstab, --mtab или --kernel, тада преписује основне путање. Ако је наведено више пута, тада је излаз налик стаблу искључен (видите опцију --list).

-f, --first-only

Исписује само први поклапајући систем датотека.

-H, --list-columns

List the available columns, use with --json or --raw to get output in machine-readable format.

-I, --dfi

Imitate the output of df(1) with its -i option. This option is equivalent to -o SOURCE,FSTYPE,INO.TOTAL,INO.USED,INO.AVAIL,INO.USE%,TARGET but excludes all pseudo filesystems. Use --all to print all filesystems.

-i, --invert

Преокреће смисао поклапања.

-J, --json

Користи ЈСОН формат излаза.

-k, --kernel

Тражи у /proc/self/mountinfo. Излаз је у формату налик стаблу. Ово је основно. Излаз садржи само опције качења које одржава кернел (видите такође --mtab).

-l, --list

Користи формат излаза списком, Овај формат излаза је самостално укључен ако је излаз ограничен опцијом -t, -O, -S или -T а опција --submounts се не користи или ако је наведено више од једне датотеке извора (опција -F).

-M, --mountpoint путања

Изричито дефинише датотеку или директоријум тачке качења. Видите такође --target.

-m, --mtab

Тражи у /etc/mtab-у. Излаз је у формату списка по основи (видите --tree). Излаз може да укључи опције качења корисничког простора.

-N, --task тид

Користи заменски називни простор /proc/<tid>/mountinfo уместо основног /proc/self/mountinfo. Ако је опција наведена више пута, тада је излаз налик стаблу искључен (видите опцију --list). Видите такође наредбу unshare(1).

-n, --noheadings

Не исписује ред заглавља.

-O, --options списак

Ограничава скуп исписаних система датотека. Може се навести више од једне опције на зарезом раздвојеном списку. Опције -t и -O су збирне у дејству. Разликује се од -t у томе што је свака опција тачно подударна; водеће no на почетку нема опште значење. „no“ се може користити за појединачне ставке на списку. Тумачење префикса „no“ може се искључити префиксом „+“.

-o, --output списак

Дефинише колоне излаза. Видите излаз --help да добавите списак тренутно подржаних колона. Колона МЕТА садржи форматирање стаблом ако опције --list или --raw нису наведене.

Основни списак колона се може проширити ако је списак наведен у формату „+списак“ (нпр., findmnt -o +PROPAGATION).

--output-all

Исписује скоро све доступне колоне. Колоне које захтевају --poll нису укључене.

-P, --pairs

Производи излаз у облику парова кључ="вредност". Сви потенцијално небезбедни знакови вредности су хекс-измењене (\x<кôд>). Видите такође опцију --shell.

Note that SOURCES column, use multi-line cells. In these cases, the column use an array-like formatting in the output, for example name=("aaa" "bbb" "ccc").

-p, --poll[=списак]

Прати измене у датотеци /proc/self/mountinfo. Подржане радње су: mount, umount, remount и move. Више од једне радњ еможе бити наведено на зарезом раздвојеном списку. Све радње се прате по основи.

Време за које ће --poll блокирати може се ограничити опцијама --timeout или --first-only.

Стандардне колоне увек користе ново издање информација из датотеке „mountinfo“, осим радње „umount“ која се заснива на изворној информацији коју причува findmnt. Режим базена омогућава коришћење додатних колона:

РАДЊА

Назив радње „mount“, „umount“, „move“ или „remount“; ова колона је укључена по основи

СТАРА-МЕТА

доступно за радње откачињања и премештања

СТАРЕ-ОПЦИЈЕ

доступно за радње откачињања и поновног качења

--pseudo

Исписује само псеудо системе датотека.

--shadow

Исписује само системе датотека прекачене другим системом датотека.

-R, --submounts

Исписује дубински сва подкачења за изабране системе датотека. Ограничења дефинисана опцијама -t, -O, -S, -T и --direction се не примењују на подкачења. Сва подкачења се увек исписују у поретку налик стаблу. Опција укључује формат излаза налик стаблу по основи. Оваопција нема дејства за --mtab или --fstab.

-r, --raw

Користи формат сировог излаза. Сви потенцијално небезбедни знакови су хекс-измењени (\x<кôд>).

Note that column SOURCES, use multi-line cells. In these cases, the column may produce more strings on the same line.

--real

Исписује само стварне системе датотека.

-S, --source спец

Изричито дефинише извор качења. Подржане одредбе су device, maj:min, LABEL=натпис, UUID=ууид, PARTLABEL=натпис и PARTUUID=ууид.

-s, --fstab

Тражи у /etc/fstab-у. Излаз је у формату списка (видите --list).

-T, --target путања

Дефинише мету качења. Ако путања није датотека или директоријум тачке качења, тада findmnt проверава елементе путање обрнутим редом да би добавио тачку качења (ова функција је подржана само када тражи у датотекама кернела и није подржана за --fstab). Препоручује се коришћење опције --mountpoint када провере елемената путање нису жељене а путања је изричито наведена тачка качења.

-t, --types списак

Ограничава скуп исписаних система датотека. Више од једне врсте се може навести на зарезом раздвојеном списку. Списак врста система датотека може да има префикс no за одређивање врста система датотека над којима се неће обављати никакве радње. За више о томе видите mount(8).

--tree

Укључује излаз у облику стабла ако је могуће. Опције су неприметно занемарене за табеле у којима недостаје однос порода-родитеља (нпр. fstab).

--shadowed

Исписује само системе датотека прекачене другим системом датотека.

-U, --uniq

Занемарује системе датотека са удвострученим метама качења, ефективно прескачући над-прикачене тачке качења.

-u, --notruncate

Не крати текст у колонама. Основно је да не крати колоне МЕТА, ИЗВОР, УУИД, НАТПИС, ПАРТУУИД, ПАРТНАТПИС. Ова опција искључује краћење текста такође у свим осталим колонама.

-v, --nofsroot

Не исписује [/dir] у колони ИЗВОР за повезивање качења или „btrfs“ субволумена.

-w, --timeout милисекунде

Наводи горњу границу времена за које ће --poll блокирати, у милисекундама.

-x, --verify

Проверава садржај табеле качења. Основно је да провери /etc/fstab обрадивост и искористивост. Могуће је користити ову опцију такође са --tab-file. Могуће је навести извор (уређај) или мету (тачку качења) за филтрирање табеле качења. Опција --verbose приморава findmnt да испише више појединости.

--verbose

Приморава findmnt да исписује више информација (за сада само --verify).

--vfs-all

Када се користи са колоном VFS-OPTIONS, исписује све VFS (сд-независне) заставице. Ова опција је осмишљена за сврхе испитивања за испис такође основних опција качења VFS језгра које се обично не исписују.

-y, --shell

Назив колоне биће измењен да садржи само знакове дозвољене за одреднике променљиве шкољке. Ово је корисно, на пример, са --pairs. Знајте да је ова функција самостално укључена за --pairs у издању 2.37, али због проблема сагласности, сада је потребно захтевати то понашање са --shell.

-h, --help

Приказује текст помоћи и излази.

-V, --version

Исписује издање и излази.

ИЗЛАЗНО СТАЊЕ

Излазна вредност је 0 ако има нешто за приказ, или 1 при било којој грешци (на пример ако није пронађен систем датотека на основу корисниковог филтера, или ако путања уређаја или тачка качења не постоје).

ОКРУЖЕЊЕ

LIBMOUNT_FSTAB=<путања>

превазилази основно место fstab датотеке

LIBMOUNT_MTAB=<путања>

превазилази основно место mtab датотеке

LIBMOUNT_DEBUG=all

укључује излаз „libmount“ прочишћавања

LIBSMARTCOLS_DEBUG=all

укључује излаз „libsmartcols“ прочишћавања

LIBSMARTCOLS_DEBUG_PADDING=on

користи видљиве знакове попуњавања.

ПРИМЕРИ

findmnt --fstab -t nfs

Исписује све NFS системе датотека дефинисане у /etc/fstab-у.

findmnt --fstab /mnt/foo

Исписује све /etc/fstab системе датотека у којима је директоријум тачке качења /mnt/foo. Такође исписује качења повезивања где је /mnt/foo извор.

findmnt --fstab --target /mnt/foo

Исписује све /etc/fstab системе датотека где је директоријум тачке качења /mnt/foo.

findmnt --fstab --evaluate

Исписује /etc/fstab системе датотека и претвара НАТПИС= и УУИД= ознаке у стварне називе уређаја.

findmnt -n --raw --evaluate --output=мета LABEL=/boot

Исписује само тачку качења где је систем датотека са натписом „/boot“ прикачен.

findmnt --poll --mountpoint /mnt/foo

Прати „mount“, „unmount“, „remount“ и „move“ на /mnt/foo.

findmnt --poll=umount --first-only --mountpoint /mnt/foo

Чека да /mnt/foo откачи.

findmnt --poll=remount -t ext3 -O ro

Прати „remounts“ за режим само читања на свим „ext3“ системима датотека.

АУТОРИ

Karel Zak <kzak@redhat.com>

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

fstab(5), mount(8)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНОСТ

Наредба findmnt је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2024-11-13 util-linux 2.40.2