Scroll to navigation

CFDISK(8) Administracja systemem CFDISK(8)

NAZWA

cfdisk - wyświetla lub zmienia tablicę partycji dysku

SKŁADNIA

cfdisk [opcje] [urządzenie]

OPIS

cfdisk jest programem korzystającym z interfejsu curses, służącym do partycjonowania dowolnych urządzeń blokowych. Domyślnym urządzeniem jest /dev/sda.

Proszę zauważyć, że cfdisk zapewnia podstawowe funkcje partycjonowania poprzez interfejs przyjazny dla użytkownika. Bardziej zaawansowane funkcje są dostępne w programie fdisk(8).

Wszelkie zmiany etykiety dysku będą przechowywane jedynie w pamięci, a dysk pozostanie niezmodyfikowany do momentu, gdy użytkownik zdecyduje się zapisać swoje zmiany. Proszę zachować ostrożność, przed wydaniem polecenia zapisu.

Od wersji 2.25 cfdisk obsługuje etykiety dysku MBR (DOS), GPT, SUN i SGI, ale nie obsługuje adresowania CHS (cylinder-głowica-sektor). CHS nigdy nie było istotne w Linuksie, a ten sposób adresowania nie ma żadnego sensu we współczesnych urządzeniach.

Od wersji 2.25 cfdisk nie zapewnia również polecenia 'print' (wypisz). Bogata funkcjonalność tego typu jest zapewniana w narzędziach partx(8) i lsblk(8).

Aby usunąć starą tablicę partycji z urządzenia, proszę skorzystać z wipefs(8).

OPCJE

-L, --color[=kiedy]

Koloryzuje wynik. Opcjonalnym argumentem kiedy może być auto, never (nigdy) lub always (zawsze). Gdy nie poda się argumentu kiedy, domyślnym ustawieniem jest auto. Kolory mogą być wyłączone, aktualne wbudowane ustawienie domyślne pokaże opcja --help. Zob. również rozdział KOLORY.

--lock[=tryb]

Używa blokady na wyłączność BSD do urządzeń i plików na których działa. Opcjonalnym argumentem tryb może być yes, no (albo 1 lub 0) lub też nonblock. Jeśli nie poda się trybu, domyślną wartością jest yes. Opcja ta przesłania zmienną środowiskową $LOCK_BLOCK_DEVICE. Choć domyślnie nie jest używana żadna blokada, zaleca się jej użycie aby uniknąć kolizji z systemd-udevd(8) i innymi narzędziami.

-r, --read-only

Wymusza otwarcie w trybie tylko do odczytu.

-b, --sector-size rozmiar-sektora

Określa rozmiar sektora dysku. Możliwe wartości są następujące: 512, 1024, 2048 i 4096. Jądra jest świadome rozmiaru sektora zwykłych urządzeń blokowych. Proszę używać tej opcji tylko dla bardzo starych jąder, przy pracy z obrazami dysku lub w celu nadpisania wartości domyślnej jądra. Od util-linux-2.17 fdisk rozróżnia logiczny i fizyczny rozmiar sektora. Ta opcja zmienia obie wartości rozmiarów sektora na podany rozmiar-sektora.

-z, --zero

Rozpoczyna od wyzerowanej w pamięci tablicy partycji. Opcja nie zeruje tablicy partycji na dysku; zaczyna jedynia program bez odczytywania istniejącej tablicy partycji. Opcja umożliwia utworzenie nowej tablicy partycji od zera lub na podstawie skryptu kompatybilnego z sfdisk(8).

-h, --help

Wyświetla ten tekst i wychodzi.

-V, --version

Wyświetla wersję i wychodzi.

POLECENIA

Polecenia cfdisk można wprowadzać wciskając odpowiedni klawisz (nie trzeba go potwierdzać Enterem). Oto lista dostępnych poleceń:

b

Przełącza flagę rozruchu (bootable) bieżącej partycji. W ten sposób można wybrać partycję podstawową, która będzie oznaczona jako rozruchowa na danym dysku. Polecenie może nie być dostępne we wszystkich typach etykiet parycji.

d

Usuwa (delete) bieżącą partycję. Bieżąca partycja zostanie przekształcona na wolne miejsce i połączona z wolnym miejscem wokół niej. Partycji już oznaczonych jako wolne miejsce lub oznaczonych jako nieużywalnych nie da się usunąć.

h

Wyświetla ekran pomocy (help).

n

Tworzy nową partycję z wolnego miejsca. cfdisk zapyta następnie o rozmiar partycji do utworzenia. Domyślnym rozmiarem będzie całe wolne miejsce w bieżącym położeniu.

Po rozmiarze może wystąpić przyrostek oznaczający wielokrotność: KiB (=1024), MiB (=1024*1024) itd. dla GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB i YiB ("iB" jest opcjonalne, np. "K" ma takie samo znaczenie jak "KiB").

q

Zamyka (quit) program. W ten sposób można wyjść z programu bez zapisywania żadnych danych na dysk.

r

Redukuje lub zwiększa bieżącą partycję. cfdisk zapyta następnie o rozmiar partycji. Domyślnym rozmiarem jest jej aktualny rozmiar. Nie można zmienić rozmiaru partycji oznaczonych jako wolne miejsce lub oznaczonych jako nieużywalne.

Uwaga: zmniejszenie partycji może zniszczyć znajdujące się na niej dane!

s

Sortuje partycje rosnąco, według sektora początkowego. Przy usuwaniu i dodawaniu partycji, numeracja partycji prawdopodobnie przestanie odpowiadać kolejności na dysku. To polecenie przywróci porządek numeracji.

t

Zmienia typ partycji. Domyślnie nowe partycje są tworzone jako partycje typu Linux.

u

Zrzuca bieżącą tablicę partycji z pamięci, do pliku skryptu kompatybilnego z sfdisk(8).

Pliki skryptów są kompatybilne pomiędzy cfdisk(8), fdisk(8), sfdisk i pozostałymi programami libfdisk. Więcej szczegółów w podręczniku sfdisk(8).

Można również załadować skrypt sfdisk do programu cfdisk, jeśli na urządzeniu brak tablicy partycji lub gdy uruchomiono cfdisk z opcją wiersza poleceń --zero.

W

Zapisuje (write) tablicę partycji na dysk (konieczne jest wpisanie wielkiego W). Operacja ta może zniszczyć dane na dysku, dlatego konieczne jest jej dodatkowe potwierdzenie, wpisując "tak" lub "nie". Po wpisaniu "tak", cfdisk zapisze tablicę partycji na dysk, a następnie zażąda ponownego odczytania tablicy partycji z dysku przez jądro.

Ponowne odczytanie tablicy partycji nie zawsze zadziała. W takim przypadku konieczne jest poinformowanie jądra o nowych partycjach za pomocą partprobe(8) lub partx(8) albo ponownie uruchamić system.

x

Przełącza dodatkowe informacje o partycji.

strzałka w górę, strzałka w dół

Przesuwa kursor do poprzedniej lub następnej partycji. Jeśli istnieje więcej partycji niż mieści się na ekranie, można wyświetlić następny (poprzedni) zestaw partycji, przesuwając się w dół (górę) z pozycji ostatniej (pierwszej) partycji wyświetlonej na ekranie.

strzałka w lewo, strzałka w prawo

Wybiera poprzednią lub następną pozycję menu. Wciśnięcie klawisza Enter wykona aktualnie zaznaczoną pozycję.

Wszystkie polecenia można podawać jako małe lub wielkie litery (za wyjątkie zapisu - musi być to wielkie W). Będąc w podmenu lub w zachęcie, klawisz Esc powróci do głównego menu.

KOLORY

Kolorowanie wyjściowe zaimplementowano poprzez terminal-colors.d(5). Jawne kolorowanie można wyłączyć za pomocą pustego pliku

/etc/terminal-colors.d/cfdisk.disable

dla polecenia cfdisk albo dla wszystkich narzędzi plikiem

/etc/terminal-colors.d/disable

Since version 2.41, the $NO_COLOR environment variable is also supported to disable output colorization unless explicitly enabled by a command-line option.

Globalne ustawienie przesłonią $XDG_CONFIG_HOME/terminal-colors.d lub $HOME/.config/terminal-colors.d danego użytkownika.

Proszę zauważyć, że kolorowanie wyjścia może być domyślnie włączone i wówczas katalogi terminal-colors.d mogą jeszcze nie istnieć.

cfdisk nie obsługuje dostosowania kolorów za pomocą pliku z opisem kolorów.

ŚRODOWISKO

CFDISK_DEBUG=all

włącza wyjście debugowania cfdisk.

LIBFDISK_DEBUG=all

włącza wyjście debugowania libfdisk.

LIBBLKID_DEBUG=all

włącza wyjście debugowania libblkid.

LIBSMARTCOLS_DEBUG=all

włącza wyjście debugowania libsmartcols.

LIBSMARTCOLS_DEBUG_PADDING=on

używa widocznych znaków wypełnienia. Wymaga włączenia LIBSMARTCOLS_DEBUG.

LOCK_BLOCK_DEVICE=<tryb>

używa blokady na wyłączność BSD. Tryb to "1" lub "0". Więcej informacji w opisie opcji --lock.

AUTORZY

Karel Zak <kzak@redhat.com>

Aktualna implementacja cfdisk powstała w oparciu o pierwotny cfdisk autorstwa Kevina E. Martina <martin@cs.unc.edu>.

ZOBACZ TAKŻE

fdisk(8), parted(8), partprobe(8), partx(8), sfdisk(8)

ZGŁASZANIE BŁĘDÓW

Problemy należy zgłaszać w systemie śledzenia błędów <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

DOSTĘPNOŚĆ

Polecenie cfdisk jest częścią pakietu util-linux, który można pobrać ze strony Archiwum jądra Linux <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2025-04-02 util-linux 2.41