Scroll to navigation

CFDISK(8) Керування системою CFDISK(8)

НАЗВА

cfdisk - показ таблиці розділів диска або керування нею

КОРОТКИЙ ОПИС

cfdisk [options] [device]

ОПИС

cfdisk is a curses-based program for partitioning any block device. The default device is /dev/sda.

Зауважте, що cfdisk надає у ваше розпорядження базові функціональні можливості із поділу на розділи із зручним для користування інтерфейсом. Якщо вам потрібні додаткові можливості, скористайтеся fdisk(8).

Усі зміни міток диска буде збережено лише у пам’яті. Зміни не вноситимуться, доки ви не вирішите записати їх. Будьте обережні з використанням команди запису.

Починаючи з версії 2.25, у cfdisk передбачено підтримку міток дисків MBR (DOS), GPT, SUN та SGI, але більше не передбачено жодних функціональних можливостей для адресування CHS (Cylinder-Head-Sector або циліндр-голівка-сектор). CHS ніколи не була важливою для Linux, і ця концепція адресування немає жодного сенсу для нових пристрої.

Починаючи з версії 2.25, у cfdisk також усунено команду print. Відповідні функціональні можливості надаються програмами partx(8) і lsblk(8) у комфортніший і повніший спосіб.

Якщо ви хочете вилучити стару таблицю розділів з пристрою, скористайтеся wipefs(8).

ПАРАМЕТРИ

-h, --help

Вивести текст довідки і завершити роботу.

-V, --version

Вивести дані щодо версії і завершити роботу.

-L, --color[=варіант]

Розфарбувати виведені дані. Значенням додаткового аргументу варіант може бути auto, never або always. Якщо аргумент варіант пропущено, типовим значенням вважається auto. Розфарбовування можна вимкнути. Із поточним вбудованим типовим значенням можна ознайомитися за допомогою виведення команди з параметром --help. Див. також розділ КОЛЬОРИ.

--lock[=режим]

Скористатися виключним блокуванням BSD для пристрою або файла, який ним керує. Значенням додаткового аргументу режим може бути yes, no (або 1 і 0) чи nonblock. Якщо пропустити аргумент режим, типовим значенням буде "yes". Цей параметр переписує змінну середовища $LOCK_BLOCK_DEVICE. Типовим станом є невикористання блокування, але рекомендуємо уникати конфліктів із systemd-udevd(8) або іншими програмами.

-r, --read-only

Примусове відкриття у режимі лише читання.

-z, --zero

Розпочати із заповненою нулями у пам’яті таблицею розділів. Використання цього параметра не занулює таблицю розділів на диску; замість цього, його використання просто запускає програму без читання наявної таблиці розділів. За допомогою цього параметра можна створити нову таблицю розділів з нуля або на основі сумісного з sfdisk(8) скрипту.

КОМАНДИ

Команди cfdisk можна вводити натисканням відповідної клавіші (натискання Enter після команди не є обов’язковим). Ось список доступних команд:

b

Перемкнути прапорець придатності до завантаження для поточного розділу. Уможливлює вибір основного розділу на диску, який буде придатним до завантаження. Ця команда доступна не для усіх типів міток розділів.

d

Вилучити поточний розділ. У результаті поточний розділ буде перетворено на вільне місце і об’єднано із вільним місцем, яке безпосереднього оточує поточний розділ. Розділ, який вже позначено як вільний або непридатний до використання, не може бути вилучено.

h

Показати екран довідки.

n

Створити розділ з вільного місця. cfdisk надішле запит щодо розміру розділу, який ви хочете створити. Типовим є розмір, який дорівнює усьому доступному вільному місцю у поточній позиції.

За розміром можна вказати одиницю виміру: KiB (=1024), MiB (=1024*1024) тощо для GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB та YiB (частина «iB» є необов’язковою, наприклад «K» є тим самим, що і «KiB»).

q

Вийти з програми. У результаті роботу програми буде завершено без запису даних на диск.

r

Зменшити або збільшити поточний розділ. cfdisk попросить вас вказати новий розмір розділу. Типовим розміром є поточний розмір. Розміни розділу, який позначено як вільне місце або як непридатний до використання, не можна змінювати.

Note that reducing the size of a partition might destroy data on that partition.

s

Упорядкувати розділи за зростанням значення початкового сектора. При вилученні і додаванні розділів, ймовірно, що нумерація розділів не буде відповідати їхньому порядку на диску. Ця команда відновлює таку відповідність.

t

Змінити тип розділу. Типово, нові розділи буде створено як розділи Linux.

u

Створити дамп поточного таблиці розділів у пам’яті до сумісного з sfdisk(8) файла скрипту.

Файли скриптів є сумісними одразу з cfdisk, fdisk(8) sfdisk(8) та іншими програмами libfdisk. Докладніші відомості можна знайти у підручнику з sfdisk(8).

Також можна завантажити скрипт sfdisk до cfdisk, якщо на пристрої немає таблиці розділів або ви запускаєте cfdisk із параметром командного рядка --zero.

W

Записати таблицю розділів на диск (вам слід ввести літеру W верхнього регістру). Оскільки у результаті може бути знищення даних на диску, вам слід або підтвердити або відмовити у записі введенням слова `yes' (так) або `no' (ні). Якщо вами буде введено `yes', cfdisk запише таблицю розділів на диск, а потім накаже ядру повторно прочитати таблицю розділів з диска.

Повторне читання таблиці розділів не завжди працює. У таких випадках вам слід повідомити ядро щодо нових розділів за допомогою partprobe(8) або partx(8) чи перезавантаження системи.

x

Перемкнути показ додаткових відомостей щодо розділу.

Стрілка вгору, Стрілка вниз

Пересунути курсор на попередній або наступний розділ. Якщо розділів більше, ніж може бути показано на екрані, ви можете перейти до наступного (попереднього) набору розділів пересуванням нижче (вище) за останній (перший) розділ, який показано на екрані.

Стрілка ліворуч, Стрілка праворуч

Вибрати попередній або наступний пункт меню. Натискання Enter призведе до виконання поточного позначеного пункту.

Усі команди може бути введено літерами верхнього чи нижнього регістру (окрім W для запису). У підменю або у відповідь на запит ви можете натиснути клавішу Esc для повернення до основного меню.

КОЛЬОРИ

Розфарбовування виведених даних реалізовано у можливості terminal-colors.d(5). Неявне розфарбовування може бути вимкнено спорожненням файла

/etc/terminal-colors.d/{команда}.disable

для команди {команда} або для усіх інструментів

/etc/terminal-colors.d/disable

Специфічні для користувача $XDG_CONFIG_HOME/terminal-colors.d або $HOME/.config/terminal-colors.d мають пріоритет над загальними параметрами.

Зауважте, що можна типово увімкнути розфарбовування виведених даних і у цьому випадку каталоги terminal-colors.d не повинні існувати.

cfdisk does not support color customization with a color-scheme file.

СЕРЕДОВИЩЕ

CFDISK_DEBUG=all

вмикає показ діагностичних повідомлень для cfdisk.

LIBFDISK_DEBUG=all

вмикає показ діагностичних повідомлень libfdisk.

LIBBLKID_DEBUG=all

вмикає показ діагностичних повідомлень libblkid.

LIBSMARTCOLS_DEBUG=all

вмикає показ діагностичних повідомлень libsmartcols.

LIBSMARTCOLS_DEBUG_PADDING=on

використати символи візуального доповнення. Потребує вмикання LIBSMARTCOLS_DEBUG.

LOCK_BLOCK_DEVICE=<режим>

використати виключне блокування BSD. Режимом може бути «1» або «0». Див. --lock, щоб дізнатися більше.

АВТОРИ

Karel Zak <kzak@redhat.com>

Поточну реалізацію cfdisk засновано на початковому коді cfdisk, автором якого є Kevin E. Martin <martin@cs.unc.edu>.

ТАКОЖ ПЕРЕГЛЯНЬТЕ

fdisk(8), parted(8), partprobe(8), partx(8), sfdisk(8)

ЯК НАДІСЛАТИ ЗВІТ ПРО ВАДИ

Для звітування щодо вад скористайтеся системою стеження за вадами - <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУП ДО ПРОГРАМИ

Програма cfdisk є частиною пакунка util-linux, який можна отримати з архіву ядра Linux <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2025-01-14 util-linux 2.40.4