Scroll to navigation

UMOUNT(8) Администрација система UMOUNT(8)

НАЗИВ

umount - oткачиње системе датотека

УВОД

umount -a [-dflnrv] [-t fstype] [-O option...]

umount [-dflnrv] {directory|device}

umount -h|-V

ОПИС

Наредба umount одваја поменути систем датотека из хијерархије датотека. Систем датотека се наводи давањем директоријума у који је прикачен. Давање специјалног уређаја на коме живи систем датотека такође може да ради, али је застарело, углавном зато што неће успети у случају да је овај уређај прикачен на више од једног директоријума.

Знајте да се систем датотека не може искључити када је „заузет“ – на пример, када на њему постоје отворене датотеке, или када неки процес има свој радни директоријум, или када се користи разменска датотека на њему. Увредљиви процес би чак могао да буде и сам umount – он отвара „libc“, а „libc“ заузврат може да отвори, на пример, локалне датотеке. Лењим откачињањем се избегава овај проблем, али може довести до других проблема. Погледајте испод опис --lazy.

ОПЦИЈЕ

-a, --all

Сви системи датотека описани у /proc/self/mountinfo (или у застарелом /etc/mtab) су откачени, осим „proc“, „devfs“, „devpts“, „sysfs“, „rpc_pipefs“ и „nfsd“ система датотека. Овај списак система датотека може бити замењен „umount“ опцијом --types.

-A, --all-targets

Откачиње све тачке качења у тренутном називном простору качења за наведени систем датотека. Систем датотека се може одредити помоћу једне од тачака качења или назива уређаја (или УУИД-а, итд.). Када се ова опција користи заједно са --recursive, тада се сва угнеждена качења унутар система датотека дубински уклањају. Ова опција је подржана само на системима где је /etc/mtab симболична веза ка /proc/mounts.

-c, --no-canonicalize

Не каноникализује путање. Каноникализација путања је заснована на системским позивима stat(2) и readlink(2). Ови системски позиви могу да закаче у неким случајевима (на пример на NFS-у ако сервер није доступан). Опција се мора користити са канонском путањом до тачке качења.

Ову опцију неприметно занемарује umount за кориснике који нису администратори.

За више појединости о овој опцији видите mount(8) страницу упутства. Знајте да umount не прослеђује ову опцију помоћницима /sbin/umount.врста.

-d, --detach-loop

Када је неприкачени уређај био уређај петље, такође ослобађа тај уређај петље. Ова опција је неопходно за ове уређаје покренута mount-ом(8), у том случају „autoclear“ функционалност је укључена по основи.

--fake

Доводи до тога да се обави све осим стварног системског позива или извршења помоћника „umount“-а; ово „фалсификује“ откачињање система датотека. Може се користити за уклањање уноса из застарелог /etc/mtab који је раније откачен опцијом -n.

-f, --force

Приморава откачињање (у случају неприступног NFS система).

Знајте да ова опција не гарантује да наредба откачињања неће да се закачи. Изричито се препоручује да користите апсолутне путање без симболичних веза да бисте избегли нежељене readlink(2) и stat(2) системске позиве на недоступном NFS-у у umount-у.

-i, --internal-only

Не позива /sbin/umount.систем-датотека помоћника чак и ако постоји. По основи такав помоћнички програм се позива ако постоји.

-l, --lazy

Полако откачиње. Откачиње систем датотека са хијерархије датотека сада, и чисти све упуте ка овом систему датотека одмах чим више није заузет.

Поновно подизање система би се очекивало у блиској будућности ако ћете користити ову опцију за мрежни систем датотека или локални систем датотека са подкачењима. Препоручени случај коришћења за umount -l је спречавање застоја при гашењу због недоступног мрежног дељења где ће нормално umount застати због обореног сервера или мрежне партиције. Поновна качења дељења неће бити могућа.

-N, --namespace називни-простор

Обавља umount у називном простору качења наведеног са ns. ns је или ПИД процеса који ради у том називном простору или специјална датотека представљајући тај називни простор.

umount switches to the namespace when it reads /etc/fstab, writes /etc/mtab (or writes to /run/mount) and calls umount(2) system call, otherwise it runs in the original namespace. It means that the target mount namespace does not have to contain any libraries or other requirements necessary to execute umount(2) command.

Видите mount_namespaces(7) за више информација.

-n, --no-mtab

Откачиње без писања у /etc/mtab.

-O, --test-opts опција...

Откачиње само системе датотека који имају наведену опцију постављену у /etc/fstab. Више од једне опције се може навести на зарезом раздвојеном списку. Свака опција може имати префикс no да би се назначило да ниједна радња не треба да се предузме за ову опцију.

-q, --quiet

Потискује „није прикачен“ поруке грешке.

-R, --recursive

Дубински искључује сваки наведени директоријум. Дубачење за сваки директоријум ће се зауставити ако било која радња откачињања у ланцу не успе из било ког разлога. Однос између тачака качења је одређен /proc/self/mountinfo уносима. Систем датотека мора бити наведен путањом тачке качења; дубинско откачињање према називу уређаја (или УУИД-у) није подржано. Од издања 2.37 такође откачиње све прекомерно прикачене системе датотека (више система датотека на истој тачки качења).

-r, --read-only

Када откачињање не успе, покушава да поново прикачи систем датотека само за читање.

-t, --types врста...

Означава да радње треба да буду предузете само на системима датотека наведене врсте. Више од једне врсте може се навести на зарезом раздвојеном списку. Списак врста система датотека може имати префикс no да би се назначило да не треба предузимати никакве радње за све поменуте врсте. Знајте да umount чита информације о прикаченим системима датотека из кернела (/proc/mounts) и да се називи система датотека могу разликовати од назива система датотека који се користе у /etc/fstab (нпр., „nfs4“ vs. „nfs“).

-v, --verbose

Опширан режим.

-h, --help

Приказује текст помоћи и излази.

-V, --version

Исписује издање и излази.

ОТКАЧИЊАЊЕ ЗА КОРИСНИКЕ КОЈИ НИСУ АДМИНИСТРАТОРИ

Нормално, само администратор може да откачи системе датотека. Међутим, када fstab садржи опцију user у реду, било ко може да откачи одговарајући систем датотека. За више појединости видите mount(8) страницу упутства.

Од издања 2.34 наредба umount се може користити за обављање радње откачињања такође за спојене системе датотека ако табела качења кернела садржи ИД корисника. У том случају опција качења fstab user= није потребна.

Од издања 2.35, наредба umount не излази када су корисничка овлашћења неодговарајућа по унутрашњим безбедносним правилима libmount-а. Одбацује „suid“ овлашћења и наставља као обичан корисник који није администратор. Ово се може користити за подржавање случајева коришћења у којима администраторска овлашћења нису неопходна (нпр. системи датотека споја, кориснички називни простори, итд.).

УРЕЂАЈ ПЕТЉЕ

Наредба umount ће самостално да откачи уређај петље претходно покренут наредбом mount(8) независно од /etc/mtab.

У овом случају уређај је покренут опцијом „autoclear“ (видите losetup(8) излаз за више појединости), у супротном неопходно је коришћење опције --detach-loop или позива losetup -d уређај. Функција самочишћења је подржана од Линукса 2.6.25.

СПОЉНИ ПОМОЋНИЦИ

Синтакса спољних помоћника откачињања је:

umount.suffix {directory|device} [-flnrv] [-N namespace] [-t type.subtype]

где је суфикс врста система датотека (или вредност из uhelper= или helper= маркера у „mtab“ датотеци). Опција -t се може користити за системе датотека који имају подршку подврсте. На пример:

umount.fuse -t fuse.sshfs

Означивач uhelper=нешто (непривилеговани помоћник) се може појавити у /etc/mtab датотеци када обични корисници треба да буду у могућности да откаче тачку качења која није дефинисана у /etc/fstab (на пример за уређај кога је прикачио udisks(1)).

Маркер helper=врста у mtab датотеци ће преусмерити све захтеве откачињања ка /sbin/umount.врста помоћнику независно од УИД-а.

Знајте да је /etc/mtab тренутно застарело а helper= и друге опције качења корисничког простора се одржавају libmount-ом.

ОКРУЖЕЊЕ

LIBMOUNT_FSTAB=<путања>

превазилази основно место fstab датотеке (занемарено за suid)

LIBMOUNT_DEBUG=all

укључује излаз libmount прочишћавања

ДАТОТЕКЕ

/etc/mtab

табела прикачених система датотека (превазиђено и обично се замењује симболичком везом ка /proc/mounts)

/etc/fstab

табела познатих система датотека

/proc/self/mountinfo

табела прикачених система датотека коју је створио кернел.

ИСТОРИЈАТ

Наредба umount се појавила у издању 6 AT&T UNIX-а.

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

umount(2), losetup(8), mount_namespaces(7), mount(8)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНОСТ

Наредба umount је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2024-04-27 util-linux 2.40